Recenzje - Kino

Carter - recenzja

2022-08-08 12:08:03

5 sierpnia 2022 roku na platformie Netflix pojawił się koreański film akcji pt. „Carter”. Głównym bohaterem jest pozbawiony wspomnień mężczyzna, którego poczynaniami kieruje tajemniczy głos dochodzący z urządzenia w jego uchu. Bohater ścigany przez CIA wyrusza na samobójczą misję odbicia dziewczynki, będącej kluczem do pokonania tajemniczego wirusa. Czy warto to zobaczyć? Przeczytajcie recenzję filmu „Carter”!

Carter film NetflixWszystko wszędzie naraz

„Carter” to nie jest film. To szalona jazda bez trzymanki, która bardziej przypomina grę wideo niż typową produkcję ze scenariuszem, bohaterami i konkretną narracją. Udając jedno ujęcie, twórcy wysyłają wirtualną kamerę w trudny do okiełznania lot, śledzący głównego bohatera w serii trwających bez końca scenach pościgów, strzelanin i mordobicia. To ponad dwugodzinny chaos, który miał wbić nas w fotel, zapierać dech i trzymać w napięciu, gdy Carter wykonuje przekraczające granice absurdu ewolucje na lądzie (wszystkie pościgi) i w powietrzu (scena walki podczas spadania bez spadochronu), ale wyszło z tego coś kompletnie odwrotnego.

Byung-gil Jung chciał zrobić coś przypominającego wynik dodawania części składowych z takich akcyjniaków jak „Hardcore Henry” (praca kamery), „Raid 2: Infiltracja” (krwawe i brutalne walki) i „John Wick 3” (groteskowa ilość trupów), ale wyszło mu kino tak efektowne i intensywne, że aż męczące. Zawieszenie niewiary przestaje działać po pierwszej scenie akcji (walka w saunie), a później seans sprowadza się sprawdzania jakie rzeczy nawymyślano, by nie tylko naginać, ale też przekraczać granice żenady.

Ktoś tu pomylił odwagę z odważnikiem

Nie pomaga też fakt, że zabrakło tu środków na realizację tych wszystkich szaleństw, bo latająca kamera nawet nie udaje, że jest prawdziwa (np. ujęcia z drona) gdy widać słabe efekty komputerowe, a całe sceny walk toczą się na nieudolnie wyciętym greenscreenie. Początkowy zachwyt, o ile w taki wpadniecie, prędzej czy szybciej musi przerodzić się w kiwanie głową w poczuciu zniesmaczenia.

Mówiąc, że to nie jest film oczywiście przesadzamy, ale jeśli istotną częścią składową tego medium jest pokazanie choćby liniowej fabuły, to tutaj składa się ona ze schematów, stanowiących tylko pretekst do kolejnych pościgów i strzelanin. Mamy głównego bohatera z amnezją. Mamy głos w głowie, wiedzący więcej niż protagonista. Mamy straceńczą misję ratowania świata. Mamy wirus zamieniający ludzi w coś w stylu zombie. Mamy presję czasu (jeden dzień na wykonanie zadania). Mamy prywatną motywację (na ratunek córce).

To wszystko w dodatku strasznie głupio się kończy przez co jako widzowie nie mamy poczucia wynagrodzenia za te dwie godziny patrzenia w ekran. „Carter” to produkcja, która jest godna podziwu, za bezprecedensową bezczelność we wprowadzaniu w życie powiedzenia o tym, że trzeba mierzyć siły na zamiary. Jak lubi mawiać Mateusz Borek, ktoś tu pomylił odwagę z odważnikiem.  

Ocena końcowa: 3/10

Michał Derkacz


fot. materiały Netflix

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, 2022, Netflix
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Elvis film 2022
Elvis - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto poznać ten filmowy życiorys Elvisa Presleya? Jakie są dodatki na płycie?

RÃłd smoka odcinek 1x7
Ród smoka - recenzja odcinka 7.

Ależ tu się dużo działo!

Entergalactic Netflix 2022
Entergalactic - recenzja

Kid Cudi przedstawia jedną z najlepszych produkcji o związkach ever!

Polecamy
Platforma - recenzja

Mesjasz na platformie, dzierżący w dłoni "Don Kichote". Czy przyszłościowy obraz zbawiciela obala mit konsumpcjonizmu?

Diabeł: Inkarnacja
Diabeł: Inkarnacja - recenzja

Piękna kontra bestia? Prawie, bo opętane zwłoki raczej nie są straszne.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Elvis film 2022
Elvis - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto poznać ten filmowy życiorys Elvisa Presleya? Jakie są dodatki na płycie?

RÃłd smoka odcinek 1x7
Ród smoka - recenzja odcinka 7.

Ależ tu się dużo działo!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!