Recenzje - Kino

Brightburn: Syn ciemności - recenzja

2019-05-27 09:56:22

Co by było gdyby Superman nie stał się superbohaterem, obrońcą ludzkości, który czyni dobro w obronie słabszych i broni planetę przed wszelkimi zagrożeniami? Co by było gdyby w wieku 12 lat chłopak o podobnych zdolnościach wszedł na drogę w stronę mroku, złości i rozczarowania gatunkiem ludzkim? Właśnie to pokazują nam twórcy horroru „Brightburn: Syn ciemności”. Przeczytajcie recenzję!

Brightburn: Syn ciemności

Pewnego dnia niemowlak spadł z kosmosu w statku kosmicznym prosto na farmę małżeństwa Breyerów, kiedy ci od dawna bezskutecznie starali się o dziecko. Zachwyceni rodzice wychowali go z miłością i wszystko byłoby okej, gdyby tylko z wybiciem 12 urodzin Brandona nie zaczęły dziać się niepokojące rzeczy.

Chłopaka w stronę ukrytego w szopie kosmicznego znaleziska ciągnie jakaś tajemnicza siła, sprawiając, że idealny syn staje się nazbyt pewnym siebie buntownikiem. Czy to kwestia wieku i kilku przykrości, jakie go spotkały? A może ujawniające się nagle supermoce sprawiły, że Brandon wszedł na ścieżkę, z której już trudno zawrócić, szczególnie, że wsparcie ze strony rodziców także ma swoje granice, kiedy w okolicy zaczynają ginąć ludzie?

Producentem filmu jest m. in. James Gunn (specjalista od kina superbohaterskiego), natomiast twórcami scenariusza są jego bracia - Brian i Mark. Trzeba przyznać, że pomysł na fabułę „Brightburn” był wyjątkowo interesujący, a i reżyser - David Yarovesky postarał się, by jego horror nie straszył nas jedynie jump scare’ami, lecz wywoływał grozę poprzez właśnie niezwykłą moc i umiejętności Brandona. Sceny morderstw są dobrze zrealizowane, efektowne i bardzo krwawe, a przy tym efekty specjalnie (np. w scenie przebijania się przez dom w locie) stoją na zadowalającym poziomie.

Także fabuła, choć nie pozbawiona typowych dla gatunku głupotek i uproszczeń, potrafi wciągnąć i emocjonować. Jest to dość kameralna historia, rozgrywająca się w okolicach farmy rodziny Breyerów oraz w pobliskiej szkole, barze czy domu przyjaciół rodziców Brandona. Dzięki temu każda ofiara chłopaka jest kimś, kogo widz miał czas poznać, szczególnie pod koniec, gdy chłopak obiera na cel coraz bliższe sobie osoby. Warto zaznaczyć, że psychologia złoczyńcy została zarysowana na tyle dobrze, że w kilku sytuacjach jesteśmy w stanie zrozumieć, że to nie tylko „wrodzone zło” jest przyczyną takiego a nie innego zachowania Brandona.

Cały film, choć pewnie nie zapadnie wam w pamięć, ogląda się z dużym zaangażowaniem i zdecydowanie nie jest to kolejny, taśmowo produkowany straszak, lecz coś pomysłowego i dobrze zrealizowanego. Pochwalić można aktorstwo Elizabeth Banks, Davida Denmana (rodzice) oraz Jacksona A. Dunna (Brandon). Ciekawe i dość otwarte jest samo zakończenie, którego epilog dostajemy razem z napisami końcowymi, więc zaleca się nie wybieganie z sali kinowej nanosekundę po tym jak wyświetli się napis „Reżyseria: David Yarovesky”.

Ocena końcowa: 7/10

Michał Derkacz

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia.


fot. 2019 CTMG, Inc. All Rights Reserved/materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, horror, 2019, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ojcostwo film 2021
Ojcostwo - recenzja

Kevin Hart jako samotny ojciec w nowym filmie na Netflix. Czy warto zobaczyć?

Tom & Jerry - recenzja

Czy połączenie animacji z filmem aktorskim to dobry pomysł?

Obraz poÅźądania
Obraz pożądania - recenzja

Thriller, który w napięciu trzyma dopiero na końcu.

Polecamy
PokÃłj tajemnic - film 2019
Pokój tajemnic - recenzja

Olga Kurylenko i Kevin Janssens mają w domu pokój spełniający wszystkie życzenia.

Ósma ofiara - recenzja serialu

Oceniamy hiszpański dramat z zamachem terrorystycznym w tle.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Ojcostwo film 2021
Ojcostwo - recenzja

Kevin Hart jako samotny ojciec w nowym filmie na Netflix. Czy warto zobaczyć?

Tom & Jerry - recenzja

Czy połączenie animacji z filmem aktorskim to dobry pomysł?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!