Recenzje - Kino

"Borat" przeciw stereotypom

2006-11-27 10:12:53

 Sacha Baron Cohen był już raperem Ali G, Brunem- homoseksualistą, specjalistą od mody, teraz stał się kazachskim reporterem, Boratem Sagdijewem. Jego kreacja nie tylko bawi do łez, ale i daje do myślenia.

Kiedy sam przebywałem w „Stanach Zjednoczonych i Ameryki", byłem wprost porażony amerykańską ignorancją. Dowiedziałem się m. in., że Polska to miasto w Rosji, część Niemiec, sąsiad Turcji oraz - moje ulubione - jedyny kraj białych w Afryce... Męczyły mnie pytania, czy my też - wzorem Amerykanów - mamy normalne pieniądze, elektryczność, supermarkety i cukierki M&M's. Niestety, boratowski Kazachstan to stereotyp, w jaki nasi amerykańscy sojusznicy postrzegają wszystkie kraje na wschód od Niemiec. Pod warunkiem, że wiedzą, gdzie leżą Niemcy, oczywiście.

O prawdziwości takich stereotypów przekonują amerykańską widownię sami filmowcy. W „Hostelu" Eli Rotha nasz południowy sąsiad, Słowacja jawi się jako miejsce terroryzowane przez hordy bezdomnych dzieci, które jednak dają się łatwo przekupić torbą cukierków - towaru zapewne na Słowacji niedostępnego i będącego obiektem pożądania wszystkich mieszkańców. Bratysława nie dość, że składa się wyłącznie ze slumsów i ruin, to na dodatek przyjeżdżają tam bogaci turyści z Zachodniej Europy, by oddać się swoim perwersyjnym, sadystycznym zachciankom i potorturować sobie bogu ducha winnych ludzi.

Borat Sagdijew - reporter przybywający do „USiA" na polecenie kazachskiego ministerstwa informacji, by podpatrzeć, jak żyje najlepszy naród świata - stanowi kumulację wszystkich cech, jakie tradycyjnie przypisuje się ludziom z postkomunistycznej Europy - zacofania, alkoholizmu, antysemityzmu, ale i dobroduszności i gościnności. Kazachstan zaś to państwo, w którym kazirodztwo, prześladowania mniejszości, sodomia są na porządku dziennym.

Jednakże, nagromadzenie wszystkich tych stereotypów w jednej osobie, jednym państwie przyniosło zgoła odmienny wynik - ośmieszyło taki sposób patrzenia na wschodnią Europę i kraje Wspólnoty Niepodległych Państw. Rząd Kazachstanu po pierwszych protestach podczas dystrybucji filmu, zaczyna dostrzegać korzyści z niego płynące. Zauważył bowiem rosnące zainteresowanie krajem zagranicznych turystów, przybywających do stołecznej Astany zweryfikować podane w filmie informacje.

Co więcej, „Borat" pokazuje, że krajem naprawdę zacofanym, nietolerancyjnym i fałszywym są... właśnie Stany Zjednoczone. Smutnie wypada obraz amerykańskich studentów - wydawałoby się elity intelektualnej kraju - których ciekawość świata ogranicza się do pytań w stylu „jakie są dziwki w Rosji?" oraz tęsknotą za czasami sprzed wojny secesyjnej, niewolnictwem. Nie lepiej wypada amerykańska klasa średnia. W czasie rodeo widownia wiwatuje, gdy Borat wykrzykuje „George Bush może pić krew każdego mężczyzny, kobiety i dziecka w Iraku", a w sklepie z bronią sprzedawca zapytany, czym najlepiej byłoby zabić Żyda, odpowiada bez zawahania „Polecałbym albo 9mm albo 45mm".

Humor prezentowany w filmie Cohena bywa niesmaczny (Borat masturbujący się przed sklepem z bielizną czy scena walki z otyłym i bujnie owłosionym przyjacielem Azamatem), ale obraz ten musi trafić również w gusta widzów, którzy wychodząc z kina, stwierdzą „ale śmieszny film o jakimś Kazachstanie widziałem", patrząc na „Borata" jedynie jako szereg mało wybrednych gagów, nie dostrzegając jego drugiego dna.

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Borat sto lat!!! [0]
    Stiepan z Kazachu
    2006-11-27 21:44:37
    Kórwa.. co wy tam wiecie, kolega moj z Lądka znal Borata, pili razem. Wcale ne mysle ze to jest jakas sciema, ten koles naprawde jest z Kazachstanu, wiem to, bo tez tam bylem i zanim Borat wyjechal do UK i USiA to nosil mleko po domach Alma Aty, min do mnie. Dumny jestem, ze moj kraj reprezentuje na swiecie ktos taki jak Borat. Mowi prawde, pokazujac nasza kulture i wychowanie oraz wszelkie aspekty zycia na wschodzie. Wstydzcie sie jesli smieszy Was moj krajan. Z jak zycie. "Jak sie masz?" u nas tak mowia od zawsze... zawsze zanim powstal jezyk polski.
Zobacz także
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Oceniamy wydanie DVD z dodatkami polskiego filmu z Piotrem Adamczykiem i Romą Gąsiorowską.
Całe szczęście - recenzja wydania DVD

Oceniamy wydanie DVD z dodatkami polskiego filmu z Piotrem Adamczykiem i Romą Gąsiorowską.

Polityka - film 2019
Polityka - recenzja

Patryk Vega kontynuuje strzelanie z broni wielkokalibrowej, trafiając w czułe punkty polskiego społeczeństwa.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!