Recenzje - Kino

Boogeyman - recenzja

2023-06-07 08:49:21

Boogeyman swoją premierę miał 2 czerwca 2023 roku. Horror w reżyserii Roba Savage’a to rozbudowana adaptacja opowiadania „Czarny lud” ze zbioru „Nocna zmiana” Stephena Kinga.

boogyman

Fabuła

Boogeyman" opowiada historię Willa Harpera (Chris Messina), terapeuty i ojca, oraz jego dwóch córek, Sadie (Sophie Thatcher) i Sawyer (Vivien Lyra Blair). Ich matka zmarła rok temu w tragicznym wypadku samochodowym. Początkowo w filmie można odczuć żałobę, która jest obecna w ich domu. Sadie nosi sukienkę swojej mamy, a młodsza Sawyer śpi ze świetlną kulą.

Historia zaczyna się rozkręcać, gdy do ojca terapeuty przychodzi Lester (grany przez Davida Dastmalchiana). Mężczyzna po opowiedzeniu tragicznej historii o śmierci swoich dzieci i potężnym potworze powiesza się w szafie Harperów. Tutaj losy rodziny i Lestera się łączą. Pierwsze dziecko Lestera zmarło, a żona Willa zginęła niedawno w tragicznych okolicznościach. Są oni teraz podatni na wpływ energii potwora, który jest kluczowym elementem tej historii.

W pierwszej połowie filmu tworzona jest niepokojąca, ale mało przerażająca atmosfera. Najciekawszym elementem jest zastosowanie skromnego światła i dźwięku, na przykład gdy Sawyer toczy swoją wielką kulę światła w nieznanym kierunku, sprawdzając co znajduje się w głębi korytarza.

Motyw traumy

W filmie skupiamy się głównie na świetnej grze aktorskiej Sophie Thatcher, to głównie ona prowadzi fabułę i najbardziej emocjonalnie podchodzi do sytuacji, w której się znajdują. Niestety większość filmu wypełniona jest znanymi już zabiegami jak „potwór w szafie”, którego widzi mała dziewczynka.

W drugiej połowie film przemienia się w typowy horror, gdzie potwór podąża za rodziną. Motyw traumy przez którą przechodzi rodzina bardzo dobrze zadziałał. Poprzez to jednocześnie współczujemy postaciom i czekamy na pozytywne zakończenie.

Światło i ciemność

Jednym z najmocniejszych aspektów tego filmu jest jego wizualny styl. Kamera często zaskakuje widza. Ważnym elementem jest gra ciemnością, światłem i cieniem, aby stworzyć atmosferę grozy. Przez co duża część filmu utrzymana jest w ciemniejszej kolorystyce. „Boogeyman” to prosty horror, ale dobrze działający. Mimo pewnych niedociągnięć, reżyser potrafił stworzyć wciągającą atmosferę i zapewnić widzowi wiele emocji.

Paulina Master

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: horror, film, ocena, opinia, 2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
TwÃłrca film 2023
Twórca - recenzja

Gareth Edwards zrobił film o wojnie ludzi ze sztuczną inteligencją. Czy warto zobaczyć?

Doppelgänger. SobowtÃłr
Doppelganger. Sobowtór - recenzja

Jakub Gierszał i Tomasz Schuchardt w filmie szpiegowskim. Czy to udana produkcja?

Piła X
Piła X - recenzja

Czy słynna seria horrorów wraca na dobre tory?

Polecamy
towar
Towar - recenzja

Film o handlu ludźmi z Michaliną Olszańską jest już dostępny w sieci. Czy warto zobaczyć?

Łut szczęścia
Łut szczęścia - recenzja

Mieliśmy szczęście zobaczyć jedną z najlepszych animacji 2022 roku!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
TwÃłrca film 2023
Twórca - recenzja

Gareth Edwards zrobił film o wojnie ludzi ze sztuczną inteligencją. Czy warto zobaczyć?

Doppelgänger. SobowtÃłr
Doppelganger. Sobowtór - recenzja

Jakub Gierszał i Tomasz Schuchardt w filmie szpiegowskim. Czy to udana produkcja?

Popularne