Recenzje - Kino

Berlin Alexanderplatz - recenzja festiwalowa

2020-11-07 15:34:39

"Berlin Alexanderplatz" to tytuł, który przed startem 20. edycji MFF Nowe Horyzonty polecali zgodnie wszyscy organizatorzy. Nie mogliśmy zatem odmówić sobie przyjemności zobaczenia filmu Burhana Qurbaniego, który przenosi historię z powieści Alfreda Döblina do współczesności. Jest to tylko początek zmian, które raczej wyszły tej produkcji na dobre, bo całość zyskuje wielowymiarowego, aktualnego poblasku, a jednocześnie fani pierwowzoru szybko odnajdą dobrze znanych bohaterów sprzed lat.

Berlin Alexanderplatz - film 2020

Bohaterem jest Afrykańczyk, którego jak słyszymy od narratorki "fale wyrzuciły na brzeg nowego życia". Życia w Berlinie, gdzie jako pracownik fizyczny bez pozwolenia na pobyt i bez pozwolenia na pracę, ledwo zbiera na kromkę chleba z masłem i łóżko w pokoju. A pokój ten znajduje się w dzielnicy biedoty, gdzie nasz "nowo narodzony" Francis mieszka razem z 15 podobnymi mu mężczyznami. Nie wiemy kim był wcześniej nasz bohater, ale wiemy, że przyrzekał sobie, że od teraz będzie dobrym człowiekiem.

Niestety realia nowego życia okazują się być bezlitosne. Francis (Welket Bungué) upada i podnosi się kilkukrotnie, a spotykając na swej drodze dziwacznego dilera Reinholda (Albrecht Schuch) zaczyna naginać swoje postanowienie. Najlepiej relację tej dwójki opisuje komentarz gangstera stojącego ponad nimi: - Nie jest łatwo wypędzić diabła, szczególnie jeśli sam go zapraszasz.

Qurbani jak przez lupę, a przy tym dość poetycko, pokazuje nam jak bieda, zachwiana tożsamość kulturowa, rasizm czy rozwarstwienie społeczne wpływają na berlińskich cudzoziemców, mających do wyboru uwłaczającą pracę za grosze, albo wkroczenie na przestępczą ścieżkę. Twórca daje nam sporą dawkę kina gangsterskiego (napady, narkotyki, prostytucja), a jednak spokojnie można powiedzieć, że "Berlin Alexanderplatz" z 2020 roku to pełnokrwisty dramat, a może nawet melodramat.

Niestety, choć film jest świetnie zagrany i wyreżyserowany, to sama opowieść zaczyna po jakimś czasie (a konkretnie od połowy) nużyć i jako zachęceni początkiem widzowie, potem tracimy nieco zaangażowanie w losy Francisa i zainteresowanie światem przedstawionym. Mało wiarygodne staje się też to, że choć nasz bohater jest "nikim" w świecie do którego trafił, to przez cały czas jest ratowany, dostaje niespodziwaną pomoc i wchodzi w związki z osobami, które w tych realiach powinny (brutalnie rzecz ujmując) mieć go gdzieś. Dodatkowo zachowanie jego dziewczyny Mieze (Jella Haase) pod koniec tej historii mało ma wspólnego z roztropnością, której oczekujemy w kontaktach z psychopatą jakim jest Reinhold.

Ostatecznie jednak, 3-godzinny film Burhana Qurbaniego to kawał dobrego kina - z melancholijną muzyką, kontrastującą z dyskotekowym bitem oraz plastycznym oświetleniem i niejednokrotnie wyszukanymi kadrami.  Najciekawsze jest jednak to zagranie, że w centrum uwagi postawione zostały funkcjonujące na różnego rodzaju marginesach osoby, które jakimś trafem mówią nam najwięcej o kondycji współczesnego Berlina.

Ocena końcowa: 7/10

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe 20. MFF Nowe Horyzonty

Słowa kluczowe: film, 2020, Nowe Horyzonty, Burhan Qurbani, Alfred Doblin, ekranizacja,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?

Aquaman i Zaginione KrÃłlestwo
Aquaman i Zaginione Królestwo - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płycie Blu-ray?

Polecamy
Candyman (2020)
Candyman - recenzja

Jordan Peele i Nia DaCosta odświeżają legendę o mordercy, którego można przywołać, patrząc w lustro.

Kadr z filmu
303. Bitwa o Anglię - recenzja

Czy międzynarodowa produkcja poświęcona Dywizjonowi 303 jest filmem udanym? Przeczytaj recenzję!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?