Recenzje - Kino

Bad Boy - recenzja

2020-02-23 11:26:07

Patryk Vega w swoim filmie pt. „Bad Boy” zabrał się za temat patologii w polskiej piłce nożnej,  kładąc główny nacisk na nielegalne finansowanie oraz kibolski półświatek. Tu wypada przedstawić głównego bohatera tej historii – Pablo (ksywka od Paweł), którego gra Antoni Królikowski. Chłopak po traumie z dzieciństwa wstąpił na przestępczą drogę i został szefem grupy fanatyków swojego ukochanego klubu. Grupy, która z kibicowaniem ma niewiele wspólnego, natomiast z gangsterką i handlem narkotykami bardzo dużo. Tak oto Pablo dość szybko i brawurowo zostaje szefem klubu i milionerem, ale to nie może być aż tak proste, prawda?

Bad Boy film 2020

Oto do historii tej wkraczają dwie kluczowe osoby. Brat Pawła – Piotr (Maciej Stuhr) oraz (a może przede wszystkim) Ola (Katarzyna Zawadzka). Piotr jest policjantem i wiedząc stronę, w którą idzie życie brata ma zamiar przerwać jego gangsterskie zapędy. Ola ma być narzędziem, które to ułatwi. Jako młoda, piękna i absolutnie bezpruderyjna prawniczka ma za zadanie udawać żonę Piotra i zdobyć zaufanie Pablo, by rozwalić jego grupę przestępczą od środka. Oczywiście szybko staje się istną femme fatale, która gra na dwie strony, z każdym chce iść do łóżka i to od jej decyzji zależeć będzie finałowe rozstrzygnięcie konfliktu braci.

Fabuła tej produkcji jest przesycona kliszami i stereotypami, które dobrze znamy z innych filmów. Technicznie nie można tu wiele zarzucić twórcom, a nawet należy się pochwała za rozmach niektórych scen, jednak już montaż pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak w zasadzie wszelkie dialogi i inne elementy dotyczące budowania postaci i ich wzajemnych relacji. Tym razem Patryk Vega postanowił zaserwować nam liniową, czytelną i łatwą w odbiorze historię, w przeciwieństwie do wielowątkowych zlepków gagów z kilku poprzednich filmów. To niestety nie uratowało tej produkcji przed fabularną klęską, bo co rusz na ekranie dzieją się rzeczy, w które nikt rozsądnie myślący nie uwierzy.

Podajemy kilka pierwszych z brzegu przykładów. Pablo po pobiciu kilku policjantów wychodzi z więzienia, by Ola mogła infiltrować jego przestępczą działalność. Tylko po co? Na tym etapie miałby już niezły wyrok. Policja wypuszcza Pablo drugi raz, nawet po zatrzymaniu przez FBI i udowodnieniu prania brudnych pieniędzy (na milionowe kwoty), by nadal mógł bez problemu swobodnie prowadzić interesy. I ponownie: Na tym etapie miałby już niezły wyrok. Okej, ale już pomijając logikę tego wątku, to „Bad Boy” ma kilka większych grzechów na sumieniu.

Jako film o świecie zepsucia w polskiej piłce nożnej, twórcy popisują się brakiem minimalnego rozeznania w temacie. Dacie wiarę, że podczas scen meczów, najwięksi fanatycy siedzą (!) na krzesełkach i grzecznie dopingują? Ich największe rozróby polegają na przemyceniu dużej ilości rac w wózkach inwalidzkich i odpaleniu ich w trakcie spotkania. Nie ma ani pół sceny z bitwą kiboli na stadionie, co każdy „Kowalski” stereotypowo z pewnością by skojarzył. Trudno też uwierzyć w łamanie nóg piłkarzom w ekstraklasowych klubach czy banalnie proste przejmowanie władzy na walnym zgromadzeniu działaczy.

Jeśli mówimy już o scenach dziejących się podczas meczów, to wszelkie ujęcia na boiskowe wydarzenia są godne politowania i zwyczajnie żenujące. Widać, że po murawie (w 90% filmowanej z od góry z drona) biega kilku statystów, którzy ani nie przypominają piłkarzy ani nawet nie biegają, wymieniając między sobą futbolówkę w śmiesznie pokraczny sposób. Nic dziwnego, że na ich tle niczym wirtuozi wybijają się prawdziwi zawodnicy – Sławomir Peszko oraz Kamil Grosicki. Niestety popularni reprezentanci Polski biorą udział w 3 czy 4 ujęciach i później znikaja, co sprawia, że jeśli widzieliście zwiastun filmu, to już widzieliście cały występ „Grosika” i „Peszkina”.  Zabawne jest także to, że kibice klubu, którego losy śledzimy głośno dopingują wykrzykując „WKS”, co pewnie nie jest przypadkowe biorąc pod uwagę, że sceny meczów kręcono na Stadionie Wrocław. Twórcy woleli dmuchać na zimne w obawie przed prawdziwymi kibicami Śląska?

Mówiąc o rzeczach niewiarygodnych w filmie „Bad Boy”, ze smutnie musimy zwrócić uwagę na postać Oli, która kumuluje w sobie wszystkie najgorsze cechy jakie reprezentantka płci pięknej może posiadać. To okropne i obrzydliwe w jaki sposób Vega postrzega kobiety (to nie pierwszy przypadek), a granica pomiędzy silną i pewną siebie bohaterką, a bezlitosną nimfomanką bez uczuć i emocji ostaje tu przekroczona wielokrotnie. Nie da się tego usprawiedliwić, bo wszelkie próby zarysowania relacji miedzy Olą a Piotrem i Pawłem zostaje sprowadzona do beznamiętnego seksu (lub jego braku), i kiedy przychodzi czas na wyznania uczuć publiczność na sali kinowej kituje je śmiechem i niedowierzaniem. Co więcej, cały watek z postacią graną przez Andrzeja Grabowskiego, który na starość zaczyna dbać o formę jest nabita żenującymi stereotypami i oczywiście kobietami sprowadzonymi do roli przedmiotu.

Bad Boy film 2020

Dobrze, narzekanie już mamy za sobą, a teraz przychodzi czas na drobne pochwały. Jeśli szukamy plusów, to w filmie „Bad Boy” można podziwiać naprawdę niezłe aktorstwo Antoniego Królikowskiego, który jest lepszy niż w „Polityce” ukazując nieznaną wcześniej twarz psychopaty, ćpuna i gangstera, a jego Pablo mógłby być jeszcze bardziej wielowymiarową postacią, gdyby scenariusz i reżyseria stały na tym poziomie co aktorstwo Antka. Dobrze gra też Stuhr, któremu trafiła się trudna, nieoczywista rola i w takim wydaniu tego aktora nie widzieliśmy nigdy wcześniej i pewnie nigdy później już nie zobaczymy.

Watro zaznaczyć, że „Bad Boy” nie jest też tak nudny jak kilka poprzednich filmów Vegi i widać, że liniowość fabuły wyszła tej produkcji na dobre. Jest to też tytuł skierowany do znacznie mniejszej grupy docelowej niż cała Polska, jak dawniej. Tu mamy historię o kibolach i aferach w krajowej piłce nożnej i być może dlatego w premierowy weekend seanse filmu świeciły pustkami. Na koniec, chyba największą zaletą wyjścia do kina na „Bad Boya” jest fakt, że przed seansem premierowo można zobaczyć zwiastun filmu „Small World”, w którym Vega mówi o handlu dziećmi. To serio zapowiada się całkiem dobrze.

Ocena końcowa: 4/10

Michał Derkacz

fot. Aleksandra Mecwaldowska / dystr. Kino Świat

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, analiza, 2020, Patryk Vega

Bad Boy - zdjęcia z filmu (11)

Bad Boy - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Bad Boy - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Bad Boy - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Bad Boy - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Bad Boy - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5

Bad Boy - premiera filmu w Warszawie (21)

Bad Boy - premiera filmu w Warszawie  - Zdjęcie nr 1
Bad Boy - premiera filmu w Warszawie  - Zdjęcie nr 2
Bad Boy - premiera filmu w Warszawie  - Zdjęcie nr 3
Bad Boy - premiera filmu w Warszawie  - Zdjęcie nr 4
Bad Boy - premiera filmu w Warszawie  - Zdjęcie nr 5

Bad Boy - plakaty z bohaterami (6)

Bad Boy - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 1
Bad Boy - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 2
Bad Boy - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 3
Bad Boy - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 4
Bad Boy - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Przeklęta - serial Netflix 2020
Przeklęta - recenzja serialu

Ten serial budzi wiele kontrowersji. Niektórzy uważają go za hit, a drudzy za słabą podróbkę arturiańskiej legendy. Jak jest naprawdę?

Rozłąka - recenzja serialu

To nie pierwsza produkcja o wyprawie w kosmos. Co wyjątkowego jest w serialu "Rozłąka"?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!