Dzieje się - Kino

Ars Independent 2018: znamy kolejne wydarzenia z programu

2018-08-08 14:40:43

Ars Independent, katowicki festiwal filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu, odbędzie się w dniach 25-30 września 2018. Ujawniono wlaśnie kolejną porcję festiwalowych wydarzeń. Do sieci trafiła też ostatnia pula przedsprzedażowych karnetów w promocyjnej cenie - 80zł.

Ars Independent 2018

Ars Independent 2018

Od 25 do 30 września czekać na nas będzie w Katowicach ponad 40 multimedialnych wydarzeń, w tym: cztery międzynarodowe konkursy Czarny Koń oraz kilka pozakonkursowych sekcji i specjalnych wydarzeń.

Impreza zagości w tym roku w Katowice Miasto Ogrodów, kinach studyjnych Rialto i Światowid, na Akademii Sztuk Pięknych, w festiwalowej klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem oraz – nowość! – na sali kinowo-teatralnej Pałacu Młodzieży i w Jazz Clubie Hipnoza.

Przy okazji programowych ogłoszeń wystartowała też późna przedsprzedaż karnetów – tylko do 10 września dostępnych w promocyjnej cenie 80 PLN. Karnety nabyć można online na arsindependent.pl oraz na platformie Bilety24.

Ostatnią programową paczkę (czyli m.in. nominowane w konkursach tytuły) rozpakujemy 11 września. Wówczas też opublikowane zostanie kalendarium dzień po dniu, a do sprzedaży trafi regularna pula karnetów (100 PLN) i bilety na poszczególne wydarzenia (13 PLN).

Nowe punkty w programie

FILM

Poznaliśmy kolejne tytuły w corocznej sekcji filmów i dokumentów muzycznych Miasto Muzyki. W tym roku, obok nowego kina, w repertuarze zapowiedziano też kilka wycieczek w przeszłość.

W „Powracającej fali” (2017) Michała Wiraszko – w 30 lat po nakręconym przez Piotra Łazarkiewicza dokumencie „Fala” o Jarocinie ’85 – uczestnicy i uczestniczki festiwalu opowiadają o wolności, przyszłości, punk rocku w PRL-u i o tym, co z tego wszystkiego zostało dzisiaj. Przed kamerami m.in. Paweł Kukiz, Robert Brylewski i Robert Gawliński.

„Dzieci z hotelu Ameryka” (1990) także cofną nas w czasoprzestrzeni, tym razem do Litwy roku 1972. Przed Teatrem Miejskim w Kownie – gdzie po II Wojnie Światowej proklamowano przyłączenie tego nadbałtyckiego kraju do ZSRR –  student Romas Kalanta dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko radzieckiej okupacji. Na tle tych tragicznych wydarzeń znajdziemy się w rock’n’rollowym oku cyklonu i młodzieńczego buntu zza Żelaznej Kurtyny.

Ponadto, podobnie jak w ubiegłych latach na festiwalu, będziemy mogli się wygodnie rozsiąść w kameralnym, dwuosobowym Najmniejszym Kinie Świata. Ale to, co zobaczymy w tegorocznym repertuarze, pozostanie jeszcze niespodzianką!

ANIMACJA

– Nie oszukujmy się. Większość filmów na Arsie to nielekkie dramaty. Dla równowagi nie zaszkodzi zrobić sobie od nich przerwę – komentuje Gaba Palicka, nowa kuratorka animacji na festiwalu. „Koń by się uśmiał” będzie właśnie takim intermezzo. Wybór komediowych, krótkometrażowych animacji z ostatnich lat na pewno poprawi nam jesienne humory.

„Królowa Śniegu” (1957), czyli ekranizacja baśni Hansa Christiana Andersena, to klasyka radzieckiej (zresztą światowej też) animacji, uhonorowana mnogością nagród: od Cannes po Moskwę. Hayao Miyazaki, współzałożyciel studia Ghibli i autor takich klasyków anime jak „Księżniczka Mononoke” czy „Spirited Away”, po latach przyznawał się do czerpania inspiracji z filmu Atamanowa i Fiodorowa. W Katowicach obraz ten zobaczymy w odrestaurowanej cyfrowo wersji z muzyką na żywo. Jan Maksimowicz i Arkady Gotesman, duet młodych i szalenie utalentowanych litewskich jazzmanów, specjalnie na Ars Independent skomponował nową ścieżkę muzyczną do filmu, którą wykona we wrześniu.

Don Hertzfeldt, nominowany do Oscara za uchodzące w wielu kręgach za kultowe „Odrzucone”, w „It's Such a Beautiful Day” (2012) zabierze nas ze skrajności w skrajność w tonie pełnym – z czego Hertzfeldt jest powszechnie znany – czarnego humoru. To też popis fantazji animatora, gdzie rysowana, cartoonowa kreska miesza się z autorskimi, synkretycznymi efektami wizualnymi.

Jak co roku wybierzemy się też na chwilę do wybranej, zagranicznej szkoły filmowej. „Animacja zza Odry” to zestaw shortów z Filmakademie Baden-Württemberg w całej gamie współczesnych technik animacji. Niemiecka akademia uchodzi za jedną z najlepszych na świecie szkół filmowych, szczególnie w dziedzinach efektów specjalnych oraz animacji właśnie. Gościem seansu, który przybliży nam trochę branżowo-twórcze kulisy, będzie reżyser i absolwent szkoły – Thomas Sali.

GRY WIDEO

Obok już ujawnionej wystawy „Od Marienbadu do Novigradu” poświęconej historii polskich gier wideo, spojrzymy na „Nową falę demoscenową”, czyli przegląd najnowszych dem – audiowizualnych, cyfrowych utworów sztuki komputerowej – wyprodukowanych na sprzęt wszelaki: od Commadore64, przez Amigę i Atari, po peceta. Naszą przewodniczką po tym enigmatycznym półświatku będzie Magda „Corny” Krawczyk, aktywna demoscenowa muzyczka i współorganizatorka Riverwash – największego demoparty w Polsce.

Na marginesie growego filaru warto też przypomnieć, że organizatorzy czekają (jeszcze do 31 sierpnia) na zgłoszenia do udziału w Nocnej Giełdzie Gier Wideo – otwartych targach gier indie i showcasie mediów interaktywnych.

WIDEOKLIP

„Bounce i struktura nieporządku” to przegląd tanecznych, performatywnych teledysków – utworów snujących wciągające historie ruchem, pozą, ciałem. Co nas tam czeka? – Taneczny aliaż, uzdrowieńcza anarchia, balans między równowagą a upadkiem. Będzie lirycznie i będą turbulencje – zapowiada Maciek Gryzełko, festiwalowy kurator wideoklipu.

W zupełnie innym klimacie – imprezowym i improwizowanym – spodziewajcie się teledyskowego afterparty „Clipbait”! Grupa zaproszonych do współpracy moderatorów zaciągnie nas w tym secie na peryferia internetu. Czekać na nas będzie połów z dna youtuba, gdzie skrywają się teledyski, o których lepiej nie wiedzieć.

SCENA MUZYCZNA

Na pewno jednym z highlightów festiwalu będzie live act Władysława Komendarka – ojca elektroniki w Polsce – którego usłyszymy w Jazz Clubie Hipnoza. Komendarek to definicja awangardy i eksperymentu. W latach ‘80 pioniersko wytyczał granice polskiej muzyki elektronicznej.

To nie koniec elektronicznych ogłoszeń. Z końcem lipca zakończył się otwarty nabór dla młodych didżejek i didżejów na afterową scenę muzyczną festiwalu. Spośród masy fantastycznych zgłoszeń z całego kraju organizatorzy zaproszą do Katowic garstkę, która rozkręci wieczorne imprezy w Drzwiach Zwanych Koniem. Rozkład jazdy poznamy już w drugiej połowie sierpnia.

STREFA VR

Podobnie jak od kilku już lat, przyjrzymy się też nowościom z okolic wirtualnych rzeczywistości. Tegoroczna „Strefa VR” zaskoczy nas jeszcze bardziej multimedialnym charakterem, balansując między teledyskami, grami, cinematic VR, a trudnymi do sklasyfikowania interaktywnymi doświadczeniami 360. Na rozpiskę programową Strefy będziemy jednak musieli zaczekać do września.

Festiwal Ars Independent organizują Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice.

Czytaj także: Ars Independent 2018 - pierwsze wiadomości o festiwalu >>

MD/ip

fot. materiały prasowe

Venezia sklep online

Słowa kluczowe: festiwal, Katowice, program, kino
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Housekeeping for Beginners
Fale: nowy cykl w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

To filmy, które dopiero co wypłynęły na powierzchnię festiwalowego świata.

Agent szczęścia
Oto pełny program 21. Millennium Docs Against Gravity. Kto sięgnie po Grand Prix Dolnego Śląska?

Wrocławska publiczność zobaczy ponad 70 filmów dokumentalnych z całego świata.

Ariana Greenblatt
Ariana Greenblatt poczaruje w "Iluzji 3"

Młoda aktorka w obsadzie kontynuacji przebojowej serii.

Polecamy
7. edycja MIASTOmovie
Architektura publiczna w centrum 7. edycji festiwalu MIASTOmovie we Wrocławiu Wrocław

Program wydarzenia łączy pokazy filmowe z dyskusjami, wykładami i spacerami tematycznymi.

Spider-Man: Bez drogi do domu
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Debiutuje nowy Spider-Man i ciekawe propozycje dla dzieci!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Housekeeping for Beginners
Fale: nowy cykl w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

To filmy, które dopiero co wypłynęły na powierzchnię festiwalowego świata.

Agent szczęścia
Oto pełny program 21. Millennium Docs Against Gravity. Kto sięgnie po Grand Prix Dolnego Śląska?

Wrocławska publiczność zobaczy ponad 70 filmów dokumentalnych z całego świata.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!