Recenzje - Kino

Angelo - recenzja przedpremierowa

2019-11-18 10:19:48

„Angelo” to typowy arthouse, gatunek filmów niezależnych i przeznaczonych dla już wyrobionych widzów. Prezentowany był na festiwalach w Toronto i San Sebastian. Jaką tematykę podejmuje? Kogo mógłby zaciekawić? Przeczytajcie recenzję!

Angelo

Historia Angelo, czarnoskórego niewolnika, to obraz samotności i wykluczenia, których doznaje wśród obcych mu ludzi. Całość podzielona jest na 3 części: pierwsza dotyczy dzieciństwa bohatera, druga dojrzewania, a trzecia już dorosłego życia. Zostaje on wyrwany ze swojego świata jako mało dziecko i oddany pod skrzydła bogatej damy, której celem jest zrobienie z niego arystokraty. Nikt nie pyta go, czy tego chce i jak się z tym czuje. Jest jak zwierzę w klatce, zabawka w rękach bogatych ludzi. Najlepszym tego przykładem jest jego opowieść o Afryce. Wyuczona na pamięć, którą dodatkowo urozmaica efektowną gestykulacją. Zbiera się przed nim widownia, która żądna jest uciech. W jego historii życie można przyrównać do teatru, w którym ma do odegrania określoną rolę. Ćwiczy, więc do niej solidnie i gra to, czego od niego oczekują inni.

"Angelo" podejmuje bardzo odważny temat, jakim jest niewolnictwo, szacunek do drugiego człowieka czy wolność, która powinna być dostępna wszystkim. Niestety reżyserowi nie do końca udaje się oddać problematyki w sposób pełny. Film jest minimalistyczny, ale przez to też nijaki. Opiera się na konwencji, w której uczucia bohatera są skrywane, ponieważ on sam nie jest świadom swojego miejsca w otaczającym go świecie arystokratów. Angelo, jak słusznie zauważył cesarz, jest synem Afryki i człowiekiem Europy. Do żadnego z tych kontynentów jednak nie należy, wszędzie jest obcy. Rzucony na głęboką wodę, nauczony, co ma mówić i co czuć nie potrafi podjąć żadnej decyzji samodzielnie. Jest to naprawdę smutny obraz, ale w sposób, jaki to przedstawiono nie jest w stanie wzbudzić w widzu głębszych emocji.

Jest to film dla fanów slow cinema, każdy inny miłośnik kina może czuć się po seansie wymęczony. Dominują bardzo długie ujęcia i mało cięć. Jeśli ktoś nie przepada za 30 sekundowymi sekwencjami grania na flecie czy widoku na pole, podczas seansu musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ właśnie na nich zbudowany jest cały film. Dużo scen jest niemych i niewnoszących nic do fabuły filmu. Tempo utrzymuje się na stałym poziomie, brak mu wartkości.

Temat podjęty przez Markusa Schleinzera jest mocny i poruszający, ponieważ zmusza do refleksji nad szacunkiem dla drugiej osoby i jej godnym traktowaniem. Jednak mimo starań podjętych przez reżysera, nie jest to film, o którym po seansie będziemy pamiętać jeszcze długo. Niewątpliwie ma szansę znaleźć grono swoich zwolenników, którzy będą zachwycać się jego estetyką, stonowanością i przekazem, jaki niesie. Natomiast dla innych stanie się kolejnym z filmów, który choć porusza ważne zagadnienia jawi się jako zwyczajnie nudny.

Joanna Bim

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Truposze nie umierają
Truposze nie umierają - recenzja

Bill Murray, Adam Driver i Tilda Swinton kontra zombie.

Mission: Impossible – Fallout
Mission: Impossible - Fallout - recenzja

Czy szósta część serii ma coś nowego do zaoferowania? Przeczytaj recenzję filmu!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!