Dzieje się - Kino

Andrzej Wajda: człowiek, który kochał Kraków - darmowe materiały na VOD

2021-03-04 12:31:39

W sobotę 6 marca 2021 roku Andrzej Wajda skończyłby 95 lat. Z tej okazji na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW właśnie w tym dniu pojawią się materiały związane z twórczością reżysera, którego zna cały świat! Nie zabraknie motywów muzycznych z takich filmów, jak „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana” czy „Człowiek z żelaza”, a nawet dokumentu o mało znanej twarzy artysty: odkryjemy mistrza filmu jako entuzjastę architektury. Wejdź na www.playkrakow.com i oglądaj z całą rodziną!

Andrzej Wajda - vod kraków„Od najwcześniejszego dzieciństwa Kraków jawił się w moich snach” – wyznał Andrzej Wajda podczas koncertu zorganizowanego z okazji jego 90. urodzin w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, czołowy reżyser polskiej szkoły filmowej, znakomity reżyser teatralny, laureat Oscara za całokształt twórczości obchodził je właśnie w gronie bliskich i krakowian. Aż chciałoby się tę okazję powtórzyć i znów ugościć jubilata w ukochanym mieście... W zamian prezentujemy najpiękniejsze wspomnienia związane z muzyką, którą reżyser wykorzystał w swoich filmach.

„Kraków wielokrotnie obecny był w filmach Andrzeja Wajdy - poczynając od ekranizacji »Wesela«, poprzez serial »Z biegiem lat, z biegiem dni« (jego pierwowzorem był spektakl pod tym samym tytułem wystawiony w 1978 roku na scenie Teatru Starego), a na filmie »Katyń« kończąc. Otrzymał tytuł doktora honoris causa najstarszej polskiej uczelni, poświęconą mu wystawę mogliśmy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dzisiejsze Muzeum Manggha, które stanęło nad Wisłą naprzeciw Wawelu dzięki Andrzejowi Wajdzie i jego żonie. Z panią Krystyną Zachwatowicz-Wajdą byli też inicjatorami powstania Pawilonu Józefa Czapskiego. Kraków wiele Wajdzie zawdzięcza i zawsze będzie o nim pamiętał” – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa.

Od soboty na platformie PLAY KRAKÓW będzie można zobaczyć koncert Scoring4Wajda, który został zarejestrowany podczas 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w 2015 roku. To wyjątkowe wydarzenie zapoczątkowało cykl FMF poświęcony muzyce tworzonej do najwybitniejszych obrazów filmowych polskich reżyserów, stanowiąc jednocześnie udaną próbę opowiedzenia dorobku Andrzeja Wajdy poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w jego filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował. Widzowie usłyszeli specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych polskich twórców, jak Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znalazła się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: „Wesela”, „Ziemi obiecanej”, „Pana Tadeusza”, „Zemsty”, „Smugi cienia”, „Nocy listopadowej”, „Niewinnych czarodziejów”, „Polowania na muchy”, „Człowieka z marmuru”, „Tataraku” i „Katynia”. Dzięki temu muzycznemu widowisku przypomnimy sobie najwspanialsze dzieła mistrza.

Ale ten wieczór może potrwać dłużej i zaskoczyć niejednego widza. Zapraszamy na film „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” w reżyserii Krzysztofa Ingardena. Dokument odkrywa nieznane oblicze Andrzeja Wajdy jako entuzjasty architektury, inspiratora odważnych zmian w przestrzeni publicznej Krakowa i propagatora w Polsce kultury Japonii i Dalekiego Wschodu. Spotkanie reżysera z architektem Krzysztofem Ingardenem w 1987 roku stało się początkiem wieloletniej kreatywnej współpracy i inspiracją do powstania filmowego dokumentu.

Przyjaźń Wajdy z Ingardenem zaowocowała powstaniem emblematycznych dla nowoczesnego projektowania w Polsce budynków. Przypomnijmy, że wrośnięte dziś w miejski pejzaż Krakowa Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (dzisiejsze Muzeum Manggha) projektu Araty Isozakiego oraz Pawilon Wyspiańskiego zaprojektowany przez Krzysztofa Ingardena bywały przedmiotem kontrowersji na etapie planów i konstrukcji – właśnie ze względu na ich innowacyjną formę. Zdjęcia do filmu rozpoczęto 30 listopada 2015 roku – to ostatni dokument, w którym Andrzej Wajda wystąpił i opowiedział o swoich architektonicznych fascynacjach.

Z okazji jubileuszu 95. urodzin Andrzeja Wajdy Sinfonietta Cracovia przygotowała we współpracy z Muzeum Manggha wyjątkowy projekt inspirowany twórczością Mistrza i jej interesującymi – często zaskakującymi kontekstami – WAJDA. FASCYNACJE. Najpiękniejsze utwory z dzieł filmowych Wajdy w ramach projektu zostaną zaprezentowane na tle wystaw muzealnych oraz autoportretów i szkiców orientalnych autorstwa samego reżysera – okraszone wirtuozerią i błyskotliwością Sinfonietty Cracovii.

Andrzej Wajda to jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, autor wielu niepowtarzalnych dzieł filmowych, takich jak „Popiół i diament”, „Wesele”, „Danton”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń” czy „Wałęsa, człowiek z nadziei”, znakomity reżyser teatralny związany z krakowskim Starym Teatrem, laureat Oscara przyznanego mu za całokształt twórczości w 2000 roku oraz wielu nagród filmowych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kinematografii: m.in. Złotej Palmy w Cannes za film „Człowiek z żelaza” (1981), Cezara – nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej dla filmu „Danton” (1983), Nagrody Kyoto za działalność na rzecz rozwoju nauki, techniki i myśli ludzkiej (1987), Felixa – europejskiej nagrody za całokształt twórczości (1990), Złotych Lwów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za całokształt twórczości i wybitny wkład w historię kina (1998), Złotych Niedźwiedzi na Międzynarodowym Festiwalu filmów w Berlinie (2006). Był założycielem i fundatorem Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Za zasługi dla Krakowa został odznaczony Srebrnym Medalem „Cracoviae Merenti” w 1995 roku.

Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 roku. Miał 90 lat. Został pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: twórczość, reżyser, filmy, muzyka filmowa, vod kraków, online, za darmo
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
aktorskie AtomÃłwki
Aktorskie "Atomówki" już biegają i latają na planie serialu

Dove Cameron, Chloe Bennet i Yana Perrault w akcji!

The Walking Dead sezon 10
"The Walking Dead" - data premiery ostatniego sezonu została ujawniona

Sezon 11. planujemy z jeszcze większym rozmachem. Większym niż kiedykolwiek - komentuje showrunnerka serialu.

Kobieta w oknie Oficjalny zwiastun
Netflix zapowiada premierę filmu "Kobieta w oknie" z Amy Adams i Julianne Moore [WIDEO]

To thriller psychologiczny, oparty na bestsellerowej powieści A.J. Finna.

Polecamy
Anna - film 2019
Szpiegowska rekrutacja we fragmencie filmu "Anna" Luca Bessona [WIDEO]

Zdesperowana dziewczyna zostaje zrekrutowana przez KGB.

5 najlepszych ekranizacji książek Stephena Kinga

W tym zestawieniu poznacie 5 ekranizacji książek Stephena Kinga, które warto zobaczyć.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
aktorskie AtomÃłwki
Aktorskie "Atomówki" już biegają i latają na planie serialu

Dove Cameron, Chloe Bennet i Yana Perrault w akcji!

The Walking Dead sezon 10
"The Walking Dead" - data premiery ostatniego sezonu została ujawniona

Sezon 11. planujemy z jeszcze większym rozmachem. Większym niż kiedykolwiek - komentuje showrunnerka serialu.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!