Recenzje - Kino

Afryka dzika, przez filmowców odkryta

2007-01-26 11:07:39

"Hotel Rwanda" z 2004 zapoczątkował wśród filmowców modę na Afrykę. Rok później powstał obraz "Shooting Dogs", a w lutym na ekrany polskich kin wchodzi film "Ostatni król Szkocji" poświęcony dyktatorowi Ugandy Idi Aminowi. Przyjrzyjmy się jednak najnowszej próbie zajęcia się tematyką Czarnego Lądu - "Krwawemu diamentowi" Edwarda Zwicka.

Po dwóch produkcjach poświęconych Rwandzie zostajemy przeniesieni do Sierra Leone, które w latach 90. stało się areną krwawej wojny domowej. Południowoafrykański przemytnik Danny Archer (Leonardo DiCaprio, który już chyba zapomniał, jak to jest grywać słodkich amantów) pomaga prostemu rybakowi Salomonowi Vendy odnaleźć rodzinę. Nie czyni tego jednak bezinteresownie. Vendy znalazł bowiem warty fortunę diament, na który chrapkę ma Archer.

"Krwawy diament" zwiastuje nową (niestety gorszą) jakość w filmach dotyczących problematyki afrykańskiej. Utrzymuje wciąż wysoki poziom, jednak zaczyna się hollywoodyzować. Pojawia się wątek miłosny (Archer i dziennikarka Maddy Bowen - Jennifer Connelly), zakończenie razi w oczy patetycznością, a główny bohater to nie zimny cynik, jakim się na początku wydaje, lecz nieszczęśliwy człowiek kryjący Mroczną Tajemnicę Z Przeszłości.

Mimo wszystko, Zwickowi udaje się jeszcze uciec przed hollywoodzkimi schematami. Jennifer Connelly nie stanowi archetypu słodkiej idiotki, bezustannie płaczącej i chcącej pomóc każdemu małemu murzynkowi, ale ma racjonalne podejście do problemu. Pełni rolę komentatora sytuacji w niespokojnej Afryce i polityki państw zachodnich wobec Czarnego Lądu. Pokazując Archerowi milionowy obóz dla uchodźców, stwierdza: "Może gdzieś tu kręci się CNN. Zrobią materiał między sport a pogodę".

Również i postać grana przez DiCaprio nie przeobraża się nagle w kryształowo czystego człowieka. Do końca pozostaje lekko cyniczny i wyrachowany, a ludzkie odruchy dochodzą u niego do głosu nie tak często, jak wskazywałoby nasze doświadczenie z amerykańskimi, świeżo nawróconymi bohaterami.

"Hotel Rwanda" oraz "Shooting Dogs" były tzw. mocnymi filmami, pokazującymi śmierć jednostek bez zbędnej sakralizacji. Afrykańczycy brutalnie wyrzynali Afrykańczyków, a biali się tylko temu biernie przyglądali. Zwick dorzuca jednak coś od siebie. Tworzy wizję świata pełnego spiskowych teorii, w którym rządzi pieniądz, a życie człowieka można kupić za iluśkaratowy kamyk. Przesłanie "Krwawego diamentu" wydaje się więc trochę nachalne i banalne, ale jeszcze nie jest jeszcze ukazane w sposób agresywnie natrętny.

"Krwawy diament" to bardzo dobry film. Obawiam się jednak, że stanowi on krok w kierunku spłycania i trywializowania kinowego obrazu Afryki oraz zbytniego go patetyzowania, co mogłoby zbliżyć kolejne produkcje do poziomu "Ostatniego Samuraja". Notabene, wcześniejszego filmu Edwarda Zwicka.

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: krwawy diament, recenzja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Polecamy
Nowi mutanci
Nowi mutanci - recenzja

Czy warto obejrzeć film, którego kinowy debiut przekładano już kilka razy?

The Grudge: Klątwa
The Grudge: Klątwa - recenzja

Nowa "Klątwa" stara się nas straszyć nawet poza Tokio. Czy jest się czego bać?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!