Recenzje - Kino

Ach śpij kochanie - recenzja

2017-10-20 10:24:07

W środę, 18 października 2017 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbył się przedpremierowy pokaz najnowszego obrazu Krzysztofa Langa. W ramach 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego można było obejrzeć film "Ach śpij kochanie". Czy to dobry kryminał? Przeczytajcie recenzję!

Film został oparty na autentycznej historii polskiego seryjnego mordercy, który został stracony w 1957 roku. Władysław Mazurkiewicz, zwany również "Eleganckim mordercą" to postać, która zainspirowała m.in. Jacka Wołowskiego do napisania powieści Walther nr 45771.

W centrum wydarzeń filmu Langa znajdują się dwie postacie. Jedną z nich jest morderca Mazurkiewicz, grany przez Andrzeja Chyrę. To psychopata w stylu Hannibala Lectera. Inteligentny, z klasą, potrafiący znakomicie się maskować i manipulować ludźmi. Interpretacja Chyry przypomina trochę słynną kreację Anthonego Hopkinsa - obaj bohaterowie są jednocześnie przerażający i pełni uroku.

Drugim ważnym bohaterem w filmie Langa jest milicjant Karski, młody idealista, prowadzący śledztwo w sprawie Mazurkiewicza. W postać stróża prawa wcielił się znakomity Tomasz Schuchardt. Karski to postać dobrze znana miłośnikom kina - protagonista, z którym łatwo się utożsamić. Trochę zagubiony, nieśmiały, ale pełen zapału i determinacji.

Film rozpoczyna się od sceny, która swoim naturalizmem przypomina słynną scenę morderstwa z "Krótkiego filmu o zabijaniu". Lang już na samym początku bezlitośnie wprowadza nas w świat pełen zła i zepsucia. Razem z milicjantem Karskim poznajemy zasady panujące w tym świecie i próbujemy się dowiedzieć więcej o samym Mazurkiewiczu - mordercy, który przeraża, ale także fascynuje.

Warto wspomnieć też o innych ważnych postaciach w filmie. Jedna z nich to Pajek, czyli grany przez Arkadiusza Jakubika milicjant, który razem z Karskim prowadzi śledztwo. Jest to znudzony życiem, nadużywający alkoholu osobnik. Scenarzysta właśnie w usta Pajka włożył w założeniu najzabawniejsze teksty, które mają nieco rozluźnić napięcie towarzyszące nam przez cały seans. Jakubik w poruszający sposób sportretował osobą zgorzkniałą, w pełni poświęconą pracy. Prokurator Waśko (Andrzej Grabowski), major Olszowy (Bogusław Linda) i Helena Mazurkiewicz (Katarzyna Warnke) to również postaci, które miłośnikom kina wydają się znajome.

Kraków lat 50. XX wieku to miejsce wyglądające niepokojąco i intrygująco zarazem, w czym zasługa znakomitych zdjęć Adama Sikory. Fantastyczny klimat budowany jest także przez muzykę autorstwa Michała Lorenca, z którym reżyser wcześniej niejednokrotnie współpracował (m.in. przy okazji filmu "Prowokator"). Kompozytor po mistrzowsku tworzy nastrój i podkreśla najważniejsze wydarzenia.

Nie wszystko w tym filmie jest idealne. Dialogi wydają się momentami drętwe i zbyt dosłowne. Ponadto zakończenie może niektórych trochę rozczarować. Punkt kulminacyjny wydaje się rozmyty. Również relacja Mazurkiewicza i Karskiego może chwilami zbytnio przypominać relację Hannibala Lectera z Clarice Starling. Poza tym niektórych widzów mogą odrzucać liczne klisze gatunkowe.

Mimo wszystko, Lang dobrze wie jak powinno wyglądać takie kino. "Ach śpij kochanie" to obraz duszny i nieprzyjemny, a jednocześnie intrygujący. Największym plusem obok znakomitego aktorstwa jest ciekawa historia, którą w pewnym stopniu napisało życie. Film Langa to na pewno jeden z najciekawszych polskich obrazów kryminalnych, jakie powstały w ostatnich latach.

Ocena końcowa: 7/10

Kacper Jasztal

 

Ach śpij kochanie, reż. Krzysztof Lang, czas trwania 100 min., prod. Polska, dystr. Monolith, polska premiera 20 października 2017

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, opinia, ocena, analiza, ekranizacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • opinia [0]
    ona
    2017-10-20 21:01:55
    Byłam dzisiaj, widziałam, nie powala... Taki sobie film, bez niespodzianek, przewidywalny... moim zdaniem zupełnie przeciętny... niedosyt...
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Glass Onion: Film z serii Na noÅźe
Glass Onion: Film z serii Na noże - recenzja spoilerowa

Daniel Craig powraca jako genialny detektyw. Czy Rian Johnson znów zrobił dobry kryminał?

Niebo o pÃłłnocy
Niebo o północy - recenzja

George Clooney i Felicity Jones w opowieści o astronautach, którzy nie mają gdzie wracać.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!