Recenzje - Kino

Z Aspergerem jej do twarzy

2010-02-05 09:40:09

 Komedia nie-romantyczna z przyspieszoną nauką o autyzmie. „Adam" - dla wielbicieli ciepłych, trochę naiwnych i na pewno słodko-gorzkich opowieści o walce ze przeciwnościami losu.

„Adam, jego mama i tata byli rodzinką gadających szopów, które żyły w Central Parku, w samym środku Nowego Jorku. Nie za bardzo tam pasowały. Ale tak sobie żyły" - tak zaczyna się bajka, którą pisze główna bohaterka nowego filmu Maxa Mayera. Życie Adama i Beth mogłoby przypominać bajkę - obserwacje astronomiczne i dylematy z doborem odpowiedniego teleskopu, tropienie szopów w centrum NY,  utrzymanie z tworzenia zabawek czy pisania bajek.

Jednak historia w „Adamie" zdecydowanie nie jest bajką i nie kończy się jak bajka. Beth Buchwald (Rose Byrne) właśnie zmienia swoje życie - rzuca zdradzającego ją faceta, zmienia pracę, by dowiedzieć się, że jej ukochany tatuś jest oskarżony o kombinacje finansowe. Adamowi Raki'emu (Hugh Dancy) z kolei umiera ojciec, a potem on sam zostaje zwolniony z dającej mu poczucie bezpieczeństwa pracy. Ale przecież ciągle jest szansa na happy end. Gdyby nie jeden istotny fakt... Okazuje się, że ekscentryczny w zachowaniach Adam, sąsiad w domu, do którego wprowadziła się właśnie Beth, ma Zespół Aspergera. W dużym skrócie polega to na lekkim autyzmie, objawiającym się trudnościami w kontaktach społecznych, akceptowaniu zmian, nieelastycznym myśleniu czy obsesyjnych zainteresowaniach. I jak tych dwoje ma się dogadać, jak ma między nimi zaiskrzyć, gdzie tu komedia romantyczna ? - zapyta większość wzburzonych pozornym brakiem logiki widzów.

Moim zdaniem to nie wątek miłosny ma tu bowiem najistotniejsze znaczenie. Film ma dwa znaczące atuty - nie jest stricte czystą komedią (tu bez zaskoczenia) i oswaja z tą mało znanym zaburzeniem. Jednocześnie go nie gloryfikuje, nie demonizuje czy też nie koloryzuje - Dancy w roli Adama świetnie oddaje typowe dla aspergerowców trudności motoryczne, sztywny chód, problemy z rozumieniem sarkazmu, ironii, metafor, z odczytywaniem emocji i uczuć. Za to należą się duże brawa! Ale oprócz walorów poznawczych „Adam" silnie oddziałuje na emocje, tak że nie zwraca się uwagi na ewentualne wpadki w scenariuszu czy przegadane sceny. I mimo braku happy endu film krzepi i pociesza, że można walczyć ze swoimi słabościami i strachami - i wygrać. Nawet bez ukochanej osoby u boku.

Generalnie dobra obyczajówka edukacyjna. Gdyby na każde Walentynki powstawał film z TAKIM tematem ...

Karolina Kuśmider
(karolina.kusmider@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: adam film recenzja max mayer
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • świetny film [0]
    kg
    2010-02-07 20:19:48
    To jest znakomity film , świetnie zagrany , odkrywa paradoksalnie jak kłujaca bywa prawda i czy jest to prawda ?Obala mity o Aspich -np ,ze nie czuja , ze brakuje im empatii.Ale ten film oglada się w pustych salach .Moze dlatego ,ze nie ma tam przekleństw i strzelaniny ...
Zobacz także
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Polecamy
W trÃłjkącie film
W trójkącie - recenzja festiwalowa

Ruben Östlund dostał za ten film Złotą Palmę w Cannes. Czy faktycznie jest to tak dobre?

Twoja nieznajoma film
Twoja nieznajoma - recenzja

Oceniamy nowy melodramat dla nastolatków z platformy Netflix.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!