Recenzje - Kino

Ugotowany - zaskakujące kino od kuchni [RECENZJA]

2015-10-27 08:41:52

Przyzwyczajeni jesteśmy do wnikania w kulisy pracy prawników, agentów nieruchomości i dziennikarzy. Nie często zdarza się, żeby reżyserzy zabierali widzów do kuchni. Tym razem podróż jest wysmakowana i intrygująca, a widzowie nie są skazani na kolejną przewidywalną komedię romantyczną.

Fabuła "Ugotowanego" nie jest najbardziej zaskakująca – Adam Jones (Bradley Cooper), niegdyś wspaniały szef kuchni, który przez alkohol, narkotyki i seks zszedł na złą drogę, postanawia wrócić na szczyt i zdobyć trzecią gwiazdkę Michelina. Odszukuje dawnych przyjaciół, jednocześnie dawnych współpracowników, by razem osiągnąć cel.

W nowej restauracji odbudowuje relacje, które czasami wydają się już stracone. Obsesyjny perfekcjonizm Adama, ataki szału i brak zaufania do ekipy kucharzy, utrudniają pracę i wywierają presję na wszystkich pracownikach restauracji. Do końca nie jest wiadomo jak zakończy się wizyta dżentelmenów w garniturach, którzy mogą spełnić marzenie szefa kuchni.

Gdybym miał wskazać pierwszą rzecz, która jest najmocniejszą stroną nowego filmu Johna Wellsa, bez wahania wskazałbym na bohaterów - nie mam na myśli jedynie genialnych kreacji aktorskich, ale również rozrysowanie bohaterów przez scenarzystę. Najlepszym tego przykładem jest główny bohater. Niby kolejny raz mamy do czynienia z Bradleyem Cooperem w roli łobuza, który próbuje wyjść na prostą, ale tym razem to bardzo skomplikowany facet, który nie ufa nikomu, nawet sobie.

Wytrwale stoi na straży własnych demonów, intrygując jakimś dziwactwem np. zapisywaniem w notesiku liczby ostryg, które rozłupał w ramach pokuty. Helene (Sienna Miller) jest samotną matką, wychowującą małą córeczkę, której ciągle poświęca za mało czasu. Jest pracowita i odważna. Nie boi się postawić szefowi kuchni. Odporna na urok wszystkich kolegów-kucharzy, z czasem jednak pozbywa się swojej grubej skorupy, by widzowie mogli dostrzec kobietę delikatną i romantyczną. Pozostałe postaci również są bardzo dobrze zagrane, jedyne w swoim rodzaju.

Twórcy przedstawiają historię, która zahacza o bardzo wiele wątków - naprawianie błędów przeszłości, porachunki gangsterskie, dawna wielka miłość, nowy romans, miłość homoseksualna i oczywiście gotowanie. Co jednak należy uznać za zdecydowanie mocną stronę filmu - wszystkie wątki poza gotowaniem i dążeniem do zdobycia trzeciej gwaizdki Michelina, nie są rozlegle rozbudowywane.

Migają co jakiś czas na ekranie, dodając dramatyzmu, gdy jest to wskazane, czy też rozśmieszając do łez. Dzięki temu nie ma się uczucia, że twórcy chcieli opowiedzieć o wszystkim i o niczym. A co okazało się dla mnie najbardziej kluczowe - film nie ma wydźwięku komedii romantycznej o retoryce "przez żołądek do serca".

Film jest dynamiczny, nie przegadany. Przemyślane i dopracowane dialogi śmieszą, ale nie są idiotyczne. Postaci są złożone, skomplikowane i wyjątkowe. "Ugotowany" to film, w którym gotowanie to ogromne wyzwanie i prawdziwa sztuka. Zaskakuje, wzrusza, rozśmiesza i nie nudzi. 

Ugotowany, reż. John Wells, prod. USA, czas trwania 100 minut, dystrybucja Forum Film Poland Sp. z o. o., premiera polska 23 października 2015

Mateusz Haniszewski

Słowa kluczowe: film ugotowany, szef kuchni, gotowanie, filmowa uczta, bradley cooper

Ugotowany - zdjęcia z filmu (6)

Ugotowany - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Ugotowany - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Ugotowany - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Ugotowany - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Ugotowany - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
towar
Towar - recenzja

Film o handlu ludźmi z Michaliną Olszańską jest już dostępny w sieci. Czy warto zobaczyć?

Miłość i potwory
Miłość i potwory - recenzja

Samobójcza misja ratowania dziewczyny w świecie opanowanym przez zmutowane robale.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!