Recenzje - Kino

Słabo-znakomita hybryda

2009-06-12 10:06:05

 Tony Gilroy jest bez wątpienia jednym z najbardziej utalentowanych scenarzystów Hollywood. Dwa lata temu swoim debiutem - „Michaelem Claytonem" - zasygnalizował aspiracje dołączenia do czołówki reżyserów. Jego najnowszy film, kolejna kolaboracja z jednym z najwybitniejszych żyjących aktorów Tomem Wilkinsonem, „Gra dla dwojga" jest, mimo wielu dobrych sekwencji i świetnego aktorstwa, wyraźnym krokiem wstecz.

Ray i Claire prywatnie są parą. On jest byłym agentem brytyjskiego wywiadu MI6, ona odeszła z Centralnej Agencji Wywiadowczej. Aktualnie pracują dla jednej z najważniejszych firm kosmetycznych w kraju jako agenci korporacyjni. Mają za zadanie wykraść recepturę nowego produktu konkurencji. Operacja to tyleż skomplikowana, co bardzo czasochłonna i wprowadzająca wiele napięcia między kochankami. Na dokładkę Richard Garsik (błyskotliwy jak zawsze Paul Giamatti), szef korporacji, niecierpliwi się...

„Michaelem Claytonem" Tony Gilroy udowodnił, że nawet najbardziej wytartemu schematowi jest w stanie nadać nową jakość. Niestety drugi raz ta sztuka nie do końca się udała. „Gra dla dwojga" jest filmem z bardzo ciekawym zawiązaniem akcji, które jednak prowadzi do rozwleczonego i rozpadającego się na dwa odrębne filmy środka. Z jednej strony mamy bowiem na dużym tempie realizowaną intrygę związaną z walką dwóch korporacji kosmetycznych. Z drugiej monotonne, niewciągające i na siłę przedłużane sekwencje, w których poznajemy losy pary kochanków. Gilroyowi wyraźnie zabrakło lekkiej ręki do wykreowania tej potencjalnej romantycznej, humorystycznej historii. Niestety nie pomogli mu także aktorzy, którzy nie współpracowali ze sobą dobrze. Powodem takiej sytuacji jest wyjątkowo przeciętna forma Clive'a Owena, który zagrał na jedną nutę, bez zaangażowania, sztywno i bez wyrazu. Julia Roberts w roli Claire jest natomiast znakomita. Niestety taka różnica poziomów między wykonawcami zaowocowała kompletnym brakiem chemii.

Trzeba oddać Gilroyowi, że jego nierówny film ma wiele znakomicie zrealizowanych scen. Niestety żadna z nich nie jest związana z drugim analizowanym przeze mnie wątkiem. Całe zaangażowanie reżysera w wątek kradzieży receptury daje efekt w końcówce, której tempo jest nareszcie takie, jakie być powinno. Gilroy, z dużą pomocą operatora Roberta Elswita, swojego brata Johna montażysty oraz Jamesa Newtona Howarda odpowiedzialnego za muzykę, zamknął film zaskakującym zwrotem, za co duże brawa.

Nie można nie wspomnieć także o pracy aktorów na drugim planie. Paul Giamatti i Tom Wilkinson to godni siebie rywale, którzy jak zwykle dają z siebie wszystko tworząc zapadające w pamięć epizody. Podobnie zresztą rzecz się ma z Carrie Preston, Denisem O'Hare czy Kathleen Chalfant.

„Gra dla dwojga" to film bardzo nierówny. Nie mogę jednak powiedzieć, że nieudany. Tony Gilroy niestety nie potrafił sprawnie połączyć intrygi szpiegowskiej z komedią obyczajową. Wyszła hybryda rozpadająca się na dwa osobne obrazy - znakomity i słaby. Jednak fani Julii Robert powinni być bardzo zadowoleni. Dla zwolenników Clive'a Owena lepszy będzie „The International".

Maciej Stasierski
(maciej.stasierski@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: gra dla dwojga recenzja film tony gilroy michael clayton film opinie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
fot. materiały prasowe
Człowiek, który zabił Don Kichota - recenzja

Długo oczekiwany film Terry'ego Gilliama w końcu wszedł do kin. Czy warto było czekać?

Zamiana z księÅźniczką 3
Zamiana z księżniczką 3 - recenzja

Jak wypada kolejna komedia z Vanessą Hudgens?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!