Dzieje się - Kino

Retrospektywa twórczości Wang Binga na 23. MFF Nowe Horyzonty

2023-03-31 11:07:49

Komunikat organizatorów 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty

Przewidywanie przyszłości jest zadaniem wyjątkowo ryzykownym, jednak już dziś możemy założyć, że o jej kształcie coraz mocniej decydować będą Chiny. Dlatego w tym roku kierujemy spojrzenie w tamtą stronę, a na przewodnika po kraju wybraliśmy Wang Binga – reżysera, który od lat obserwuje i dokumentuje zmiany zachodzące wewnątrz Chin, rezonujące również w Polsce. Bing, obok Satyajita Raya i Alice Diop, będzie bohaterem kolejnej retrospektywy podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty (20-30 lipca, do 6 sierpnia online).

Retrospektywa twórczości Wang BingaW trakcie 23. Nowych Horyzontów zaprezentujemy siedem filmów reżysera, w tym monumentalne dzieło-instalację 15 godzin (czas trwania filmu jest zawarty w tytule), w którym zarejestrował wnętrze szwalni w Shenyang na północnym wschodzie Chin, czyniąc widzialnym to, co zakulisowe: prawdziwą cenę naszej własnej konsumpcji.

Wang Bing - sylwetka artysty

Wang Bing to 56-letni niezależny twórca, reżyser, fotograf i artysta wizualny, twórca monumentalnych dokumentalnych esejów i intymnych portretów zbiorowości. Kolekcjoner kolektywnych doświadczeń, niezmordowany badacz historii, kronikarz życia codziennego, twórca szczegółowych map peryferii. Zdobywca Złotego Leoparda na festiwalu w Locarno (Pani Fang, 2017), twórca filmów prezentowanych w Cannes, Rotterdamie i Wenecji, ale także artysta obecny na najważniejszych prezentacjach sztuki nowoczesnej (m.in. documenta 14) i w czołowych galeriach (solowe wystawy m.in. w Museo Reina Sofia, Magician Space czy Centre Pompidou).

"Made in China": kiedy człowiek staje się towarem

Bohater tegorocznej retrospektywy najpełniej uchwycił moment przemiany, nadejścia gospodarki rynkowej, z jej nowym, agresywnym modelem pracy i kultem pieniądza. Okiem kamery obserwował schyłek wielkich państwowych przedsiębiorstw, rozpad skupionych wokół nich robotniczych wspólnot i w końcu tożsamości, której kształt formowała socjalistyczna gospodarka i przypisany jej system wartości (świadkami analogicznych przemian byliśmy w Polsce w latach 90.). Latami obserwował także wielkie migracje, wędrówki ludów z prowincji do miast i ich dramatyczne konsekwencje. Okiem kamery próbował uchwycić również kruchość, fragmentaryczność i niejasny status chińskiej pamięci.

Jak zaznacza Małgorzata Sadowska, kuratorka retrospektywy: „Przeszłość nie należy tylko do historii, determinuje bowiem przyszłość: dramatyczne, a nieraz i traumatyczne doświadczenia, w których Wang Bing łączy indywidualną i zbiorową perspektywę, odkładają się w kolejnych pokoleniach, tworzą – chwiejne lub trwałe – fundamenty pod nowe relacje (lub sankcjonują ich brak). Migrujące za bohaterami kino niepostrzeżenie tworzy wzór: nierówny ścieg na tkaninie codzienności. Materia współczesnego świata skazana jest na tymczasowość, pospiesznie zszyta rozłazi się w palcach. Czyżby tak wyglądał scenariusz naszej przyszłości? Dramatyczne zmiany generujące wielki ruch i wędrującą z nim nietrwałość?”.

Program retrospektywy twórczości Wang Binga

  •     15 godzin (15 Hours), Hong Kong, 2017
  •     Gorzki pieniądz (Bitter Money), Francja, Hong Kong, 2016
  •     Pani Fang (Mrs. Fang), Hong Kong, Francja, Niemcy, 2017
  •     Póki szaleństwo nas nie rozdzieli (Till Madness Do Us Part), Francja, Hongkong, Japonia, 2013
  •     Rów (The Ditch), Hong Kong, Francja, Belgia, Korea Południowa, Holandia, 2010
  •     Tie Xi Qu (Tie Xi Qu: West of the Tracks), Chiny, Holandia, 2002
  •     Trzy siostry (Three Sisters), Francja, Hong Kong, 2012

Część stacjonarna 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 20-30 lipca 2023, część online będzie trwać o tydzień dłużej – do 6 sierpnia. Na stacjonarne pokazy zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Trwa sprzedaż karnetów na wydarzenie. Sprzedaż akredytacji dziennikarskich i branżowych rozpocznie się 9 maja.

ip

fot. Tobi Sauer/materiały prasowe

Słowa kluczowe: reżyser, filmy, filmografia, twórczość, kultowe azjatyckie filmy, Kino Nowe Horyzonty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Noe: wybrany przez Boga
Filmy w TV na Wielkanoc 2024 [Program telewizyjny]

Co warto zobaczyć w święta wielkanocne?

The Spider Within: A Spider-Verse Story
Miles Morales i pajęczy horror w krótkiej animacji ze Spider-Verse [Cały film]

Do sieci trafiła kilkuminutowa animacja "The Spider Within: A Spider-Verse Story".

Kinds of Kindness
Emma Stone i inne gwiazdy w nowym filmie twórcy "Biedych istot" [WIDEO]

Mamy już zwiastun filmu "Kinds of Kindness"!

Polecamy
Klub PÃłłnocny serial Netflix
"Klub Północny" - nadchodzi horror o nastolatkach w hospicjum [WIDEO]

To ekranizacja książki Christophera Pike'a.

Fear the Walking Dead 5
5. sezon "Fear the Walking Dead" ma już zwiastun i opis fabuły [WIDEO]

Misja niesienia pomocy innym zostanie poddana ostatecznej próbie.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Noe: wybrany przez Boga
Filmy w TV na Wielkanoc 2024 [Program telewizyjny]

Co warto zobaczyć w święta wielkanocne?

The Spider Within: A Spider-Verse Story
Miles Morales i pajęczy horror w krótkiej animacji ze Spider-Verse [Cały film]

Do sieci trafiła kilkuminutowa animacja "The Spider Within: A Spider-Verse Story".