Recenzje - Kino

Przemiana - recenzja

2018-06-17 14:07:28

15 czerwca 2018 do polskich kin wszedł film „Przemiana”. Jest to ekranizacja bestsellerowej powieści dla młodzieży autorstwa Margaret Mahy. Książka sprzedała się w kilkuset tysiącach egzemplarzy na całym świecie. Czy film o nastoletniej czarownicy, próbującej zdjąć śmiertelne zaklęcie z młodszego brata, także odniesie sukces? Czy warto zobaczyć dzieło Mirandy Harcourt i Stuarta McKenzie'ego? Przeczytaj  recenzję!

Przemiana - film 2018 Miejscem akcji filmu jest miasto, które ucierpiało podczas trzęsienia ziemi. W niektórych ujęciach widzimy zniszczone domy czy drogi, a i główna bohaterka zamiast dachu nad głową ma rozciągniętą plandekę. Jednak wbrew pozorom nie mamy tu do czynienia z kinem katastroficznym. „Przemiana” to dość typowy przykład filmu młodzieżowego, z mocnymi elementami science-fiction. Nasza protagonistka - Laura, to nastoletnia dziewczyna, mieszkająca z matką (tata nie żyje) i kilkuletnim bratem - Jacko, którym stale musi się opiekować. Dziewczyna wiedzie spokojne życie przeciętnej licealistki, jednak wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia jakiś podejrzany, starszy pan, rzuca urok - zły czar na chłopca.

Dziecko zapada na śmiertelną chorobę, a Laura musi odnaleźć sposób na uratowanie brata, nim złoczyńca niczym pasożyt, „wyssie” całą energię życiową Jacko. W tym pomaga jej tajemniczy do tej pory kolega ze szkoły - Sorensen (Nicholas Galitzine), którego rodzina okazuje się być czarownikami. Laura musi przejść tytułową przemianę, by mieć szanse w walce o życie brata.

Tak w skrócie prezentuje się fabuła tego filmu. Mamy tu zatem wiele podobieństw do serii „Zmierzch” czy innych produkcji, w których nastoletni bohater musi odkryć w sobie nadzwyczajne zdolności, by kogoś uratować, a jednocześnie wpada w wir uczuć do ledwo poznanego rówieśnika. Jednak „Przemina”, na szczęście, ma swoje cechy szczególne. Film jest raczej kameralny, a w obsadzie nie znajdziemy gwiazd Hollywood. Najbardziej rozpoznawalnym aktorem jest w obsadzie jest Timothy Spall, grający złego czarownika. Na spore pochwały zasługuje za to Erana James, wcielająca się w postać głównej bohaterki. Dziewczyna ma w sobie sporo uroku i charyzmy, co pomaga jej grać zagubioną i przestraszoną, a jednocześnie bardzo odważną i zadziorną postać.

W filmie nie zobaczymy wielu imponujących scen akcji czy efektów specjalnych, ale te które pojawiają się pod koniec stoją na zadowalającym poziomie. Ładne są także zdjęcia, szczególnie w ujęciach z szerokim planem, gdy możemy podziwiać piękne plenery i nietypową scenerię, o której wspominamy wcześniej.

Fabularnie wszystko jest zrealizowane całkiem solidnie, choć twórcy kilkukrotnie wpadają w pułapki logiczne, a i postępowanie postaci nie zawsze jest mądre. Także wątek miłosny wypadł blado i niewiarygodnie. Zaletą jest natomiast niezłe tempo i brak zbytnich przestojów w akcji. Historia przebiega liniowo, punkty zwrotne są wyraźnie zaznaczone a konflikt czytelny. Finał mógłby być efektowniejszy, ale to jak bohaterka poradziła sobie z czarnym charakterem jest satysfakcjonujące.  

Ostatecznie, „Przemiana” to młodzieżowy film, który powinni oglądać raczej fani opowieści o nastolatkach z super mocami czy innych produkcji o magach i wiedźmach. Postronny widz nie znajdzie tu niczego nadzwyczajnego, chyba że zachwyci go rozpoczynająca aktorską karierę Erana James.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz


Przemiana, reż. Miranda Harcourt, Stuart McKenzie, prod. Nowa Zelandia/Wielka Brytania, czas trwania 95 min, dystr. Mayfly, polska premiera 15 czerwca 2018

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2018, ocena, analiza, ekranizacja książki

Przemiana - zdjęcia z filmu (7)

Przemiana - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Przemiana - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Przemiana - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Przemiana - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Przemiana - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
The Guilty 2021
Winni - recenzja

Jake Gyllenhaal w remake'u duńskiego thrillera. Czy warto zobaczyć?

Krzyk VI
Krzyk VI - recenzja spoilerowa

Jak czworo z Woodsboro odnajdzie się w Nowym Jorku, gdy Ghostface znów zaatakuje?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!