Dzieje się - Kino

Przeboje z Cannes i retrospektywa Alaina Robbe-Grilleta w programie 23. MFF Nowe Horyzonty

2023-06-02 10:59:29

Ogłoszenie organizatorów

Dobrych, festiwalowych wiadomości ciąg dalszy. Niedawno informowaliśmy, że Club Zero Jessiki Hausner oraz About Dry Grasses Nuriego Bilge Ceylana (dystrybucja SNH) znajdą się w programie tegorocznej edycji mBank Nowe Horyzonty (20-30 lipca), a dziś dołączamy do tego zestawu kolejne tytuły, które trafią na wrocławskie ekrany wprost z canneńskiego konkursu. Już w lipcu zaprezentujemy wyróżnioną laurem FIPRESCI La Chimerę Alice Rohrwacher oraz zdobywcę nagrody dla najlepszego dokumentu – Cztery córki Kaouther Ben Hani. Cztery córki zasilą sekcję Pokazy Galowe, której partnerem jest w tym roku VISA, a po festiwalu, dzięki Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty, film tunezyjskiej reżyserki trafi do polskich kin.

Cztery córki, reż. Kaouther Ben HaniaCztery córki, reż. Kaouther Ben Hania

Jedna z największych niespodzianek tegorocznego canneńskiego konkursu głównego, brawurowo łącząca fabułę, dokument, policyjną rekonstrukcję i psychodramę. Ta zaskakująca, hybrydyczna forma pozwala jednej z najbardziej uznanych reżyserek tunezyjskiego kina, Kaouther Ben Hani (jej Człowiek, który sprzedał swoją skórę nominowany był do Oscara) zanurkować głęboko w zbanalizowanej przez media, prawdziwej historii. Jej bohaterką jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę Hind Sabri), pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem tego pasjonującego „śledztwa”. Ben Hania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe polityczne przemiany kształtują los – najsłabszych – jednostek. Głęboko poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne; Cztery córki są również gorącym wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet.

La Chimera, reż. Alice Rohrwacher

Alice Rohrwacher stała się bez wątpienia jedną z najciekawszych współczesnych reżyserek europejskiego kina. Po nagradzanych w Cannes Cudach oraz Szczęśliwym Lazzaro (filmy zamknięcia Nowych Horyzontów), powraca cudownym La Chimera. Osobliwa historia osadzona w latach 80. ubiegłego wieku w Toskanii opowiada o Brytyjczyku, który dołącza do bandy plądrującej groby w poszukiwaniu historycznych artefaktów. W filmie Rohrwacher pobrzmiewają echa dokonań największych mistrzów włoskiego kina – zwróconych ku mitom arcydzieł Pasoliniego, zanurzonych w folklorze filmów braci Tavianich, czy Felliniego – gang głównych bohaterów wygląda jakby został wyjęty z zaginionego fragmentu Amarcordu. Niemniej włoska reżyserka nie idzie tylko tropami wielkich twórców, lecz kształtuje swój własny styl – piękny formalnie, rozpięty między neorealistyczną chropowatością a oniryczną zabawą, płynnie zmieniający konwencje. To kino uczuć i rozkosznej zabawy, w którym mniej liczy się historia, a bardziej fantazja, filmowy karnawał, melancholia zapisana na taśmie filmowej. Czysta miłość do kina.
 
Z rozkoszą zapraszamy na wyjątkowe, łechcące wszystkie zmysły wydarzenie, które zajmie szczególne miejsce w programie 23. mBank Nowe Horyzonty. Na ekranie (i nie tylko) zobaczymy skóry, koronki, łańcuchy, sznury i lśniące metale, a przede wszystkim nieoczywiste, subwersywne spojrzenie na erotyczną wrażliwość określaną skrótem BDSM. Bohaterem czwartej, ostatniej retrospektywy na tegorocznym festiwalu będzie Alain Robbe-Grillet – francuski reżyser, który w swoich dziełach łączy nowofalowy eksperyment, tradycję libertyńską i surrealistyczną, zaś w dialog z jego twórczością wejdzie filmowa sekcja Avec Plaisir, prezentująca różne perspektywy opowieści o BDSM-ie, oraz wystawa pod tym samym tytułem, którą mamy przyjemność organizować wspólne z BWA Wrocław.

Alain Robbe-Grillet: płynne stany rozkoszy

Kino Robbe-Grilleta to oryginalne, fascynujące zjawisko, nie poddające się prostym kategoryzacjom. Jego szkatułkowe, zawiłe filmy łączą elementy gatunkowe z eksperymentalnym językiem filmowym spod znaku Nowej Fali. Enigmatyczne, ale erudycyjne, pełne humoru i intelektualnej zabawy kino Robbe-Grilleta nasycone jest obrazami intensywnie i przewrotnie erotycznymi. Alain Robbe-Grillet (1922-2008) przeszedł do historii literatury jako kluczowy autor francuskiej nowej powieści, ale nas interesuje w równym stopniu Grillet-pisarz, co Grillet-filmowiec: scenarzysta, reżyser, intelektualista i socialite – bywalec salonów. Jego wysoce stylizowane, nieco pornograficzne powieści (Żaluzja, W labiryncie, Gumy) wywołały powszechne kontrowersje, zaś tematy i fascynacje w nich poruszone znalazły swoje odbicie w filmowej twórczości Francuza.

Jego filmy, choć w sensie estetyki i języka filmowego bliskie były nowofalowej filozofii kina, to znalazły się na peryferiach tego nurtu. Niemałą rolę w recepcji Robbe-Grilleta odegrała specyficzna wyobraźnia erotyczna reżysera, która dochodzi do głosu w jego dziełach. Istotne miejsce w tym imaginarium zajmują sadomasochistyczne fantazje, voyeurystyczne obsesje i kompulsywnie powracające fetysze – skóry, koronki, łańcuchy, sznury, lśniące metale i ostre jak brzytwa szkło. Perwersyjne, często sadystyczne upodobania zajmują w wyobraźni erotycznej francuskiego pisarza i reżysera szczególne miejsce. Zarówno w filmach jak i w powieściach, w kryminalne historie wplecione są erotyczne fantazje, obsesyjnie skupione na ciałach uległych kobiet – skrępowanych, związanych uwięzionych w labiryntach bez wyjścia. W trakcie 23. mBank Nowe Horyzonty zaprezentujemy najważniejsze dzieła Robbe-Grilleta, w tym m.in.: Trans-Europ-Express, Człowieka, który kłamie, Eden i później  oraz Płynne stany rozkoszy. Glissements progressifs du plaisir). Pełny program retrospektywy opublikujemy 4 lipca. Więcej o retrospektywie można przeczytać w tekście kuratorskim Ewy Szabłowskiej.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: program, polecane filmy, co oglądać, pokazy galowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

blef doskonały
Węże 2024: przyznano polskie antynagrody filmowe. To najgorsze twory naszego kina!

Popkulturowa Akademia Wszystkiego kolejny raz stanęła przed wyzwaniem wybrania najgorszych z najgorszych.

Polecamy
Więzień zero
Nieudane eksperymenty na ludziach w horrorze "Więzień zero" [WIDEO]

Film wejdzie do polskich kin już 26 czerwca.

Fucking Bornholm
Grochowska, Stuhr, Polak i Damięcki w dramacie o pokoleniu 40-latków [FOTO]

Zobaczcie pierwsze zdjęcia z filmu "Fucking Bornholm".

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!