Dzieje się - Kino

"Powrót" Magdaleny Łazarkiewicz w kwietniu w kinach

2019-02-19 10:40:20

„Powrót” to ważny społecznie dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach z debiutantką Sandrą Drzymalską w roli głównej, porusza problem wykluczenia przez najbliższych i hipokryzji religijnej. Film pojawi się na ekranach kin 5 kwietnia 2019 dzięki dystrybutorowi Holly Pictures.

Powrót - film 2019

Magdalena Łazarkiewicz jest autorką takich filmów jak „Ostatni dzwonek”, „Białe małżeństwo”, „Odjazd” (współreż. z Piotrem Łazarkiewiczem), „Na koniec świata” czy „Maraton tańca”. Wyreżyserowała seriale „Ekipa” (z Agnieszką Holland i Kasią Adamik) i „Głęboka woda” (z Kasią Adamik i Olgą Chajdas).

W swoim najnowszym filmie zainspirowanym prawdziwymi wydarzeniami, opowiada historię 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została wywieziona do Niemiec i zmuszona tam do prostytucji. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny.

Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.

Jak mówi reżyserka to film przede wszystkim o tym, że każdy nosi w sobie swój wewnętrzny dramat. I nawet jeśli bywa okrutny, wybiera mniejsze, choć przerażające zło, z jakiegoś powodu to robi. Można oskarżać, ale można na innych – i na siebie – spojrzeć ze współczuciem.

Łazarkiewicz zależało na mniej popularnych aktorach w filmie, co ma na celu podkreślenie wiarygodności opowiadanej historii. W rolę Uli wciela się Sandra Drzymalska, debiutująca na dużym ekranie absolwentka krakowskiej PWST. Partnerują jej Agnieszka Warchulska, Mirosław Kropielnicki, Tomasz Sobczak i Katarzyna Herman. Wśród młodej obsady znalazł się również Stanisław Cywka znany z „Królewicza Olch” oraz Bartosz Gelner.

„Powrót” został uznany najlepszym filmem 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto. Otrzymał również nagrodę specjalną jury oraz nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago, a także m.in. nominacje do nagród na RomeFilmFest oraz Camerimage (autorem zdjęć jest Wojciech Todorow).

MD/ip

fot. materiały prasowe Holly Pictures

Słowa kluczowe: film, premiera, 2019, opis
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Noe: wybrany przez Boga
Filmy w TV na Wielkanoc 2024 [Program telewizyjny]

Co warto zobaczyć w święta wielkanocne?

The Spider Within: A Spider-Verse Story
Miles Morales i pajęczy horror w krótkiej animacji ze Spider-Verse [Cały film]

Do sieci trafiła kilkuminutowa animacja "The Spider Within: A Spider-Verse Story".

Kinds of Kindness
Emma Stone i inne gwiazdy w nowym filmie twórcy "Biedych istot" [WIDEO]

Mamy już zwiastun filmu "Kinds of Kindness"!

Polecamy
Erotica 2022
"Erotica 2022" - powstaje polska antologia filmowa dla platformy Netflix

Za kamerą staje kilka polskich, młodych i zdolnych reżyserek.

Szkolne opowieści: Serial
8 tajskich horrorów jako serial "Szkolne opowieści" na Netflix [WIDEO]

8 odcinków oparto na 8 komiksach, a wszystko łączą szkolne korytarze.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Noe: wybrany przez Boga
Filmy w TV na Wielkanoc 2024 [Program telewizyjny]

Co warto zobaczyć w święta wielkanocne?

The Spider Within: A Spider-Verse Story
Miles Morales i pajęczy horror w krótkiej animacji ze Spider-Verse [Cały film]

Do sieci trafiła kilkuminutowa animacja "The Spider Within: A Spider-Verse Story".