Recenzje - Kino

Po premierze Miasta 44. Krytycy podzieleni [RECENZJE]

2014-07-31 10:13:02

W środę 30 lipca tysiące warszawiaków oglądało na Stadionie Narodowym długo oczekiwany film Jana Komasy „Miasto 44”. Nowe dzieło reżysera „Sali samobójców” mocno podzieliło polskich krytyków. „To nieudolny film dla młodzieży” – pisze Wojciech Engelking w serwisie naTemat.pl. Marcin Wikło z prawicowego portalu wPolityce.pl zaznacza zaś, że „film się obronił” i przewiduje, że „to symboliczny, definitywny koniec Andrzeja Wajdy w polskim kinie”.

W recenzjach nie brakuje porównań „Miasta 44” do „Kanału” i „Eroici”, wiele miejsca poświęca się również brutalnym scenom, których u Komasy nie brakuje. Do regularnej dystrybucji film o Powstaniu Warszawskim wejdzie 19 września.

Miasto 44 - recenzje

Tadeusz Sobolewski – Gazeta Wyborcza
Groza narasta, ale estetyka transu, w jakiej opowiedziany jest ten film, oswaja z potwornością. Jatka zostaje wpisana w szereg innych kinowych jatek, realnych i nierealnych. Widz zostaje postawiony w sytuacji bohaterów, poddany terapii szokowej. Oglądając "Szeregowca Ryana" Spielberga, miało się wrażenie, że któraś ze śmigających na ekranie kul trafi w końcu widza. Tu jest niby podobnie. Zasadnicza różnica polega na tym, że w "Mieście 44", gdzie pozornie tyle się dzieje, dramaturgia jest dość wątła. Można zresztą nie przepadać za Spielbergiem (arcydziełem kina wojennego jest "Cienka czerwona linia" Malicka), ale u niego po odjęciu efektów dramat pozostaje.

(…)

Widz żądny silnych wrażeń dostanie je w skali 1:1. Kino mówi: popatrz, to wszystko działo się naprawdę, mogłeś w tym brać udział. Jednak to imitacja. Chwilami doskonała, ale tylko imitacja zdarzeń, konfliktów, dramatów. Imitacja wielkiego kina.


Barbara Hollender – Rzeczpospolita

Powstał film pasjonujący. Młody reżyser nie ocenia, nie zagląda do gabinetów polityków, nie podsłuchuje narad dowództwa. Nie pokazuje żołnierzy. Opowiada o chłopcach i dziewczynach u progu życia, którzy poszli walczyć, bo chcieli czuć się wolni. (…) Komasa odtworzył powstańczą Warszawę z pietyzmem. Wszystko w tym filmie tchnie prawdą. A jednocześnie reżyser mówi bardzo nowoczesnym językiem. Mnoży sceny wstrząsające, kręcone bez znieczulenia. Pokazuje horror, ale czy nie tak dzisiaj trzeba mówić o wojnie?



Wojciech Engelking – naTemat.pl

Robienie filmu o Powstaniu Warszawskim, chcąc nie chcąc, oznacza dla reżysera konieczność opowiedzenia się po jednej ze stron w tak zwanej wojnie polsko-polskiej. Albo: po stronie niepokornych prawicowców, którzy utrzymują, że Powstanie było bohaterskim zrywem, albo po stronie jego liberalnych krytyków, zauważających bezsensowną zagładę Warszawy i jej ludności cywilnej. Komasa chciał tego opowiedzenia się uniknąć - i zrobić film dla wszystkich.

Skończyło się tym, że nie zrobił filmu dla nikogo (oprócz, oczywiście, młodzieży - mówiąc brzydko, gimbazy - która potraktuje „Miasto 44” zapewne równie łaskawie jak „Salę samobójców”).


Marcin Wikło, wPolityce.pl
(…) takiego filmu jeszcze w Polsce nie było. Komasie należą się brawa, za niewątpliwą odwagę, którą trzeba mieć, aby Powstanie Warszawskie pokazać właśnie tak, momentami komiksowo, chwilami brutalnie, czasem jak komputerową grę. Są momenty zaskakujące, są i ocierające się o kicz, jak miłosne uniesienia bohaterów - kiedy się kochają świat nabiera kolorów, wszystko wokół zastyga, strzały milkną, a my kochanków widzimy, jak w „Matriksie” sfilmowanych wokoło… Cóż, takie czasy. Ale może właśnie dlatego chyba jeszcze większe brawa należą się tym, którzy zaryzykowali i dali na to młodemu (wciąż) reżyserowi pieniądze, na pewno niemałe.

Miasto 44, reż. Jan Komasa, prod. Polska, czas trwania 90 min, dystr. Kino Świat, premiera 19 września 2014

Zebrał: MAS



Słowa kluczowe: miasto 44 recenzja jan komasa

Miasto 44 (25)

Miasto 44 - plakat
Miasto 44 - plakat
Miasto 44  - Zdjęcie nr 3
Miasto 44  - Zdjęcie nr 4
Miasto 44  - Zdjęcie nr 5

Miasto 44- uroczysta premiera na Stadionie Narodowym (44)

Miasto 44- uroczysta premiera na Stadionie Narodowym  - Zdjęcie nr 1
Miasto 44- uroczysta premiera na Stadionie Narodowym  - Zdjęcie nr 2
Miasto 44- uroczysta premiera na Stadionie Narodowym  - Zdjęcie nr 3
Miasto 44- uroczysta premiera na Stadionie Narodowym  - Zdjęcie nr 4
Miasto 44- uroczysta premiera na Stadionie Narodowym  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Wojciech Engelking - żeby być dobrym krytykiem trzeba do tego dorosnąć [0]
    ;)
    2014-12-11 19:36:41
    Przeczytałem recenzję Pana Wojciecha Engelkinga - z całym szacunkiem ale jest Pan za młody żeby recenzować tego typu produkcję. Rozumiem, że film jednym się podoba, drugim nie. Ale to co Pan pisze o tym filmie świadczy jednoznacznie o tym, że Pan go po prostu nie rozumie...
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Martin Eden
Martin Eden - recenzja

Czy warto zobaczyć dramat oparty na bestsellerowej powieści Jacka Londona?

WandaVision - serial 2020
WandaVision - recenzja serialu

Przebój Marvela w odcinkach, czyli oczekiwania kontra rzeczywistość.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!