Recenzje - Kino

Old - recenzja

2021-08-01 11:57:22

M. Night Shyamalan to ciekawy twórca, którego filmy zawsze są inne niż propozycje z  mainstreamowej papki, jednak od jakiegoś czasu jest kojarzony raczej z tytułami, które wyszły kiepsko.  Z „Old” będzie dokładnie tak samo, bo jest to dzieło pomysłowe, ciekawe, ale szalenie nierówne, momentami głupawe i ostatecznie rozczarowujące.

Old film 2021

Jeden dzień jak całe życie

Fabuła skupia się na grupie bohaterów, którzy dostali zaproszenie do luksusowego, ale dość tajemniczego kurortu. Na miejscu szybko oferuje im się wycieczkę na ukrytą część plaży, gdzie będą mogli spokojnie się relaksować. Miejsce to staje się dla nich śmiertelną pułapką bez wyjścia. Plaża wywołuje silną anomalię - niesamowicie szyki efekt starzenia się.

Poszczególne postacie muszą zmagać się nie tylko ze sobą nawzajem, ale też z efektem starzenia, jednocześnie szukając sposobu na ucieczkę. Brzmi nieźle, prawda? Tak, ale „Old” to festiwal zaprzepaszczonych szans i źle zrealizowanych pomysłów. To też film bardzo źle wyreżyserowany, przez co ciekawa obsada aktorska wypada blado i nie jest w stanie stanowić o sile tej produkcji.

Wytłumaczyć niewytłumaczalne

Oczywiście, sam punkt wyjścia jest absurdalny, ale można było z niego zrobić ekscytujący thriller, ale efekt końcowy to tylko zlepek scen, które są okropnie źle napisane i nakręcone. Mamy momenty, które w teorii miały zaskoczyć i szokować widza, ale oglądając my i tak wiemy co się stanie (np. ujawnienie, że dzieci sie starzeją).

Jest tu też ogromna ilość dialogów ekspozycyjnych z tłumaczeniem co i jak się dzieje, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że ostatecznie twórca stara się te całą niewiarygodną sytuację tłumaczyć geologiczno-naukowym stekiem bzdurnych teorii, które mają być racjonalne, ale oczywiście nie są.

Bohaterowie w pewnym momencie mają nawet niezły pomysł na wydostanie się z wyspy, ale po przeliczeniu czasu, wychodzi im, że postarzeją się o kolejne 20 lat, a później i tak bezproduktywnie tracą czas nic nie robiąc. Do tego dochodzi szereg scen akcji, które są wybitnie głupie, a przynajmniej tak je pokazano (np. wycinanie rosnącego guza scyzorykiem czy poród).

M. Night Shyamalan chce, ale nie potrafi

M. Night Shyamalan idzie też na łatwiznę, kiedy nie jest w stanie czegoś umiejętnie pokazać i montażem ukrywa niedociągnięcia fabuły. Tu za przykład można podać choćby wszelkie próby wyjścia tą trasą, jaką przyszli, kiedy tracą przytomność i budzą się znów na plaży (Jak? Teleportacja?). Jest zdawkowa próba tłumaczenia, ale to co widzimy wcale tego nie potwierdza.

Upływ czasu, tak istotny dla fabuły, widzimy poprzez jeden z nielicznych mocnych punktów filmu – charakteryzację, bo dorośli aktorzy dość subtelnie (ale widocznie) się starzeją, natomiast dzieci rosną (i dojrzewają płciowo) tak szybko, że muszą wymieniać się aktorzy, którzy się w nie wcielają. Tu także mamy głupotkę, bo syn Amerykanki i Meksykanina jako nastolatek jest Hindusem.  

„Old” nie działa jako thriller (a tym bardziej jako horror), bo im dalej w fabułę, tym gorzej i śmieszniej (choć pewnie nikt tego nie planował), a finałowe rozwiązanie całej intrygi i ujawnienie motywacji osób, prowadzących kurort, to nagroda dla widza, ale też kolejny przykład nieudolności realizacyjnej M. Night Shyamalana, który z uporem maniaka stara się budować suspens, kompletnie nie wiedząc jak należy to robić.

Ocena końcowa: 3/10

Michał Derkacz

Film zobaczyłem w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, 2021, M. Night Shyamalan

Old - zdjęcia z filmu (7)

Old - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Old - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Old - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Old - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Old - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Chora na siebie
Chora na siebie - recenzja

Czy norweska tragikomedia od producentów "Najgorszego człowieka na świecie" to udane dzieło?

Morze PÃłłnocne w ogniu
Morze Północne w ogniu - recenzja

Czy warto zobaczyć ten norweski film katastroficzny?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!