Recenzje - Kino

Nocne kły - recenzja

2021-10-22 13:22:43

„Nocne kły” to horror, który 20 października 2021 roku zadebiutował na platformie Netflix. Jego twórcy starali się połączyć historię zakochanej pary z krwawą walką między ludźmi i wampirami o dominację w Los Angeles. Czy ta sztuka się udała? Przeczytajcie recenzję filmu!

Nocne kły film Netflix

Wampiry istnieją. Funkcjonują w ukryciu, zgodnie z kilkoma zasadami, opisującymi ich rozejm z polującymi na nich ludźmi. Jednak Victor (Alfie Allen) jest w stanie zrujnować te stosunki, by rządzić miastem, pijąc krew kiedy chce, gdzie chce i czyją chce. By obalić obecnych liderów ze strony wampirów, nasz główny złoczyńca wysyła w teren swoją dziewczynę Zoe (Lucy Fry), która razem ze swoją podopieczną Blaire (Debby Ryan) ma pozabijać kilka osób w ciągu jednej nocy.

Tu wkracza główny bohater filmu - student college'u Benny (Jorge Lendeborg, Jr.), pełniący funkcję szofera. Chłopak nie ma pojęcia, że ma wozić dwie szalone imprezowiczki - wampirzyce. Liczy jedynie na łatwy zarobek i zyskanie w oczach starszego brata Jaya (Raúl Castillo), nie wiedząc też, że jest on liderem grupy ludzi pilnujących kruchego rozejmu z wampirami.

Benny pakuje się w gigantyczne problemy, ale nie ma wątpliwości, że na własne życzenie. Najpierw, przy pierwszej dogodnej okazji, czyta sms-y jednej z dziewczyn, szpera po ich torbach, a znajdując „przepustkę” jednej z nich (do nocnych klubów), opuszcza auto i rusza sprawdzić co tu jest grane. Sytuacja w stylu „Miałeś jedno zadanie.” jest tu początkiem akcji rodem z „Zakładnika” z 2004 roku, ale oczywiście z ostrą przyprawą młodzieńczego (choć jedna wampirzyca ma około 80 lat, a druga 200) romansu, zmiksowanego z krwawą (ale niestety niepokazywaną otwarcie) akcją.

Takie danie nie jest słodkie jak nastoletnia krew (spokojnie, mówią o tym w filmie), a raczej bywa głównie czerstwe, bo wszystkie te elementy widzieliśmy już wiele razy. Wampiry przedstawiono bardzo klasycznie, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i o genezę postaci i sposób funkcjonowania za dnia i w nocy. Sceny akcji to wielkie rozczarowanie, bo prawie ich nie widzimy. Jak Victor pokonał dwie wampirzyce w basenie (w tym jedną, graną przez Megan Fox)? Jak Blaire i Zoe uporały się Rocko (Alexander Ludwig w ciekawej, nietypowej dla siebie roli) i jego pomocnikami? Jak już ta akcja jest, to niestety często bywa kuriozalna, jak w scenie, gdy wszyscy uciekają samochodem, a do pasa wychylonej z okna Zoe, nie mogą trafić z metra kolejni łowcy wampirów...

Obsada filmu pełna jest młodych, pięknych, seksownych gwiazd, a jednak kompletnie nie da się poczuć ekranowej „chemii” miedzy Benny a Blaire, natomiast ich pocałunki są tak wyprane z wiarygodnych emocji, jak to tylko możliwe. Motyw narastającego uczucia m. in. z tego powodu zupełnie nie działa, a wampirzo-ludzka wariacja na temat historii Romea i Julii jest tu trafiona tylko na papierze.

„Nocne kły” nie spełnia oczekiwań, również jeśli chcemy oceniać go jako horror, bo straszenia nie ma tu wcale, grozy nawet nie próbowano zbudować, a postacie wampirów są bardziej piękne niż straszne, jak choćby nie tak dawno w „Krwawym niebie” (też na Netflix). Jeśli chodzi o finał, to zrealizowano go dość poprawnie, ale problem polega na tym, że dosłownie wszystko da się przewidzieć jakieś 30 minut wcześniej. Nawet początkowy dialog Benny’ego z babcią (Marlene Forte) o nieuchronności umierania, daje nam jasną wskazówkę, co do ostatecznej przemiany protagonisty. 

Ocena końcowa: 4/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: film, 2021, Netflix, horror, ocena
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Polecamy
Ariana Grande: Excuse Me, I Love You
Ariana Grande: Excuse Me, I Love You - recenzja

Czy warto zobaczyć dokument muzyczny o londyńskim koncercie w ramach trasy Sweetener World Tour?

Klątwa młodości film 2021
Klątwa młodości - recenzja przedpremierowa

Neil Marshall zrobił horror o kobiecie, która staje się ofiarą polowania na czarownice. Czy to dobry film?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!