Recenzje - Kino

My dwie - recenzja przedpremierowa

2020-10-07 15:51:55

Czy możliwe jest ukrywanie miłości nawet przed najbliższymi nam osobami? Jeśli tak, to co się stanie, kiedy sekret w końcu wyjdzie na jaw? Te pytania stawia przed widzem reżyser Filippo Meneghetti w nowatorskim dramacie  "My dwie". Ta francusko-belgijska produkcja była już prezentowana na Off Camera i zwyciężyła w tegorocznym LGBT Film Festival. Polską premierę zaplanowano natomiast na 23 października 2020. Czy warto zobaczyć "My dwie"? Przeczytajcie recenzję przedpremierową!

My dwie

Miłość, która nie wpisuje się w schemat

Film stanowi obraz związku dwóch kobiet w podeszłym wieku. Bohaterki to wieloletnie sąsiadki, których miłość rozkwitła podczas spotkania w Rzymie i przetrwała ponad dwie dekady. Jednak mimo silnych uczuć, ich życie nie należy do najłatwiejszych. Ze względu na obawę przed odrzuceniem oraz brakiem zrozumienia, Madeleine (Martine Chevallier) zwleka z poinformowaniem rodziny o swojej relacji z Niną (Barbara Sukowa). Bohaterka nie dostaje jednak szansy, aby zdobyć się na odwagę, gdyż jej życie przewraca się do góry nogami w momencie niespodziewanego problemu zdrowotnego. Wypadek nie tylko przyczynia się do komplikacji między kobietami, ale sprawia też, że ich tajemnica powoli wychodzi na światło dzienne.

Losy Madeleine i Niny pod wieloma względami wybijają się ze schematu typowej historii miłosnej. Tym, co jako pierwsze zwraca uwagę, jest oczywiście fakt, iż „My dwie” to opowieść o związku dwóch kobiet. Jednakże elementem, który sprawia, że widz czuje, iż ogląda coś naprawdę ciekawego i oryginalnego, jest wiek bohaterek. Zarówno Nina, jak i Madeleine są już na emeryturze. Co za tym idzie, ich relacja nie składa się z nagłych zrywów uczuć czy impulsywnych wyznań. Ukazane między nimi uczucie jest spokojne, dojrzałe. Tego typu relacje nieczęsto można zobaczyć na ekranach kinowych. Dzięki temu, dramat Meneghettiego stanowi świeże i niebanalne spojrzenie na miłość.

Skomplikowane relacje rodzinne

Można by się spodziewać, że cały film będzie się skupiał przede wszystkim na związku Niny i Madeleine. Jednakże tutaj reżyser znów nas zaskakuje. Relacja Madeleine i jej córki Anne (Lea Drucker) okazuje się równie ważna dla fabuły. Kruchość ich więzi świetnie pokazuje, do czego prowadzą długo skrywane tajemnice między bliskimi osobami. Bohaterki przyprawiają się nawzajem o całą falę uczuć – od niepewności, przez poczucie zdrady, aż do desperacji. Jednakże te emocje nie są wyrażane poprzez dialog. Zazwyczaj możemy je rozpoznać w spojrzeniach, gestach czy mimice twarzy. Podobny zabieg zastosowano w przypadku ukazania uczuć Madeleine i Niny. W filmie zdecydowanie przeważają niedopowiedzenia i symbole, mające skłonić widza do myślenia, zamiast podawać mu rozwiązanie na tacy.

Oprócz relacji matka-córka, w historii przewijają się również inne wątki rodzinne. Pojawiają się tematy takie jak przemoc w małżeństwie, samotne macierzyństwo, czy strata ojca. Wszystkie te zagadnienia są jednak wspomniane dość pobieżnie, mimo że niekiedy wydają się dość istotne dla fabuły. Nie były to kluczowe kwestie, jednak czasami wyczuwało się ich wyraźny brak. Rozwinięcie tych wątków mogłoby natomiast sprawić, że historia stałaby się pełniejsza i bardziej wielowarstwowa.

Czy warto obejrzeć?

„My dwie” nie należy do prostych filmów. Nie znajdziemy tutaj wartkiej akcji, czy zachwycających kadrów. Jest to natomiast historia, która pokazuje, że na miłość nigdy nie jest za późno i że życie nie zawsze układa się tak, jak byśmy się tego spodziewali. Opowieść o losach Madeleine i Niny można określić jako skomplikowaną, ale i wzruszającą. Dramat Meneghettiego jest zatem wart obejrzenia dla każdej osoby, która szuka szczerych i niebanalnych historii.

Film będzie dostępny w kinach od 23 października 2020. 

Ocena końcowa: 7/10

Julia Sałdan

fot. materiały prasowe Tongariro Releasing

Słowa kluczowe: film, premiera, ocena, opinia, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?

Aquaman i Zaginione KrÃłlestwo
Aquaman i Zaginione Królestwo - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płycie Blu-ray?

Polecamy
Krwawe niebo film 2021
Krwawe niebo - recenzja

Horror o wampiro-zombie w samolocie wylądował na Netflix. Czy to dobry film?

Mission: Impossible – Fallout
Mission: Impossible - Fallout - recenzja

Czy szósta część serii ma coś nowego do zaoferowania? Przeczytaj recenzję filmu!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?