Recenzje - Kino

Kryptonim U.N.C.L.E. - klasyczne zderzenie światów [RECENZJA]

2015-08-23 12:03:28

Akcja "Kryptonimu U.N.C.L.E." rozgrywa się u szczytu zimnej wojny. Najlepsi agenci spośród CIA oraz KGB muszą połączyć siły, by uchronić świat od atomowej zagłady ze strony ówczesnych nazistów, którym przewodzi nieobliczalna Victoria.

Poznajemy zatem dwójkę bohaterów. CIA reprezentuje, równie biegły w kilku językach, co sztuce otwierania zamków, przystojniak Solo. KGB wysyła do akcji, lekko niestabilnego emocjonalnie, siłacza z gadżetami - Illya. Ponieważ panowie od pierwszego spotkania nie napawają do siebie sympatią, do pomocy dostają, łagodzącą obyczaje, piękną Gaby.

Gaby jest też doskonałym mechanikiem samochodowym oraz, a może przede wszystkim, córką pewnej osoby, kluczowej dla powodzenia misji. Nasza trójka musi naturalnie działać pod przykrywką. Gaby staje się narzeczoną Illya, a Solo ich wiernym doradcą. Taki jest punkt wyjścia w tej kryminalnej historii, która choć wypełniona znanymi motywami, nieprzerwanie bawi i emocjonuje.

Zderzenie światów rosyjskiego i amerykańskiego agenta wypada tu bardzo dobrze. Choć czasem bywa nachalne, to jednak zdecydowanie bardziej bawi niż irytuje. Illya i Solo oczywiście z czasem się dogadują i zaczynają świetnie się uzupełniać. Jeden jest lepszy w walce, drugi jest sprytniejszy. Jeden umie się szybciej włamywać, drugi ma lepsze gadżety. To zestawienie wypada bardzo fajnie i jest pomysłowo zrealizowane.

Pojedynek agentów na pluskwy, wytrychy, a nawet gusta modowe, to jeden z wyraźniejszych atutów tej historii. Skoro już wspominamy o modzie, to przyznam, że kostiumy wszystkich bohaterów wykonano wyśmienicie. Akcja rozgrywa się w latach 60. i realia tych czasów przeniesiono na ekran z ogromną dbałością o szczegóły. Ubrania, samochody, wnętrza - wszystko wygląda fantastycznie, oddając specyficzny klimat tamtych lat.

Wspomniani  bohaterowie, zdecydowanie różnią się charakterami. Na pochwały zasługują wcielający się w nich aktorzy. Henry Cavill, znany dotąd głównie z roli nowego Supermana, jako Solo jest uroczy, zabawny i lekkoduszny. Armie Hammer (wcześniej widziany w "Jeźdźcu znikąd"), grający Illya to z kolei postawny blondyn, który pod twardą skórą, pozbawionego emocji robota, skrywa inteligentnego faceta z trudną przeszłością. Jest też Alicia Vikander (poprzednio w "Ex Machina"), która jako Gaby, łączy w sobie cechy zagubionej dziewczynki i wyrachowanej łamaczki serc.

Trochę słabiej od głównych bohaterów wypada grono postaci drugoplanowych. Blado prezentuje się Hugh Grant oraz Jared Harris. Także antagonistka naszych agentów wypada nieciekawie. Elizabeth Debicki (widziana w "Wielkim Gatsby") nie jest urodzonym czarnym charakterem. Jednak fakt, że główny przeciwnik w filmie jest kobietą, należy odnotować jako rzadką zaletę. Niewątpliwą zaletą "Kryptonimu U.N.C.L.E." jest też znakomita muzyka, która wielokrotnie wybija się na pierwszy plan. Dobrze pasuje do ogólnej, lekkostrawnej formy filmu.

Guy Ritchie udowodnił, że kino kryminalne potrafi robić z niezwykłym polotem, dowcipem i luzem, nie pozbawiając przy tym widza sporej dawki dramaturgii. "Kryptonimu U.N.C.L.E." to dobry film, który świetnie się ogląda. Historia i styl tej produkcji przypominają nawet niektóre przygody Bonda. Agent 007 z pewnością byłby dumny z Illya i Solo.



Kryptonimu U.N.C.L.E., reż. Guy Ritchie, prod. USA, czas trwania 116 min, dystr. Warner Bros. Entertainment Polska, polska premiera 21 sierpnia 2015

Michał Derkacz


Słowa kluczowe: Kryptonim U.N.C.L.E recenzja, Kryptonim U.N.C.L.E, guy ritchie, henry cavill
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
The Kissing Booth 3
The Kissing Booth 3 - recenzja

To już trzecia część hitu Netflixa. Czy warto zobaczyć?

towar
Towar - recenzja

Film o handlu ludźmi z Michaliną Olszańską jest już dostępny w sieci. Czy warto zobaczyć?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!