Recenzje - Kino

Karbala - tajemnica pozostanie tajemnicą [RECENZJA]

2015-09-11 10:56:05

Rok 2004, trwa wojna w Zatoce Perskiej. W Karbali Polscy żołnierze dzielnie bronią ratusza City Hall przed przeważającymi siłami wroga. Odpierają atak, a ich zwycięstwo na lata staje się tajemnicą.  Krzysztof Łukaszewicz w swoim filmie walkę pokazuje bardzo sprawnie, ale owej tajemnicy nawet nie próbuje rozwikłać.

"Karbala" wzbudza bardzo mieszane uczucia, spośród których najmocniej wyróżnia się niestety niedosyt. Choć akcji jest tu całe mnóstwo, to jednak prawdy zdaje się być bardzo mało, a po dłuższym zastanowieniu i zgłębieniu tematu, orientujemy się, że w kinie zobaczyliśmy tylko skrawki tego co faktycznie wydarzyło się podczas bitwy o City Hall.

W "Karbali" ta "największa bitwa z udziałem Polaków od czasu II wojny światowej", sprowadzona została do dwóch scen odparcia nocnych ataków oraz brawurowej akcji odbijania cywilnych zakładników, którymi swe działa osłaniali rebelianci. Poruszono też wątek odpowiedzi ogniem w stronę meczetu, z którego w stronę Polaków nadlatywały pociski dużego kalibru.

Chyba tylko ten wątek, mógł stać się powodem utajnienia udziału naszych w bitwie, która raczej jest powodem do dumy, niż późniejszych ustaleń z Amerykanami, twierdzących, że naszych wojsk tam nie było. Polscy żołnierze mieli ograniczony zapas amunicji oraz jedzenia, brak łączności nie zwiastował szybkiej odsieczy, a jednak przez cztery dni udało im się bronić City Hall.

"Karbala" również tego nam nie pokazuje. Widz nie dostrzega braków w zaopatrzeniu, upływającego czasu czy skrajnego wycieczenia polskich wojaków. Trochę się o tym mówi w przerwach pomiędzy starciami, ale to zdecydowanie zbyt mało, by wywrzeć na widzu wrażenie. Na szczęście Łukaszewicz wiele rzeczy zrobił w swoim filmie co najmniej dobrze.

Całość wygląda świetnie, brzmi świetnie i ma ciekawych bohaterów. Od strony technicznej ten polski film wojenny nie ma się czego wstydzić. Scenerie, kostiumy i wyposażenie przygotowano z dbałością o detale. Zdjęcia, często kręcone "z ręki" dodają potyczkom dramaturgii, a specyficzna muzyka potrafi zwrócić uwagę. Efekty specjalne, wybuchy i wymiany ognia także zrealizowano na wysokim poziomie.

Na pochwały zasługuje obsada. Bartłomiej Topa w roli dowódcy, zmuszonego do trudnych decyzji, wypada przekonująco i ewidentnie dobrze czuje się w kinie tego rodzaju. Antoni Królikowski jako tchórz, pragnący odkupić swe winy, w trakcie historii, przechodzi wiarygodną przemianę. Podobać mogą się też Tomasz Schuchardt, Atheer Adel czy Hristo Shopov.

"Karbala" to film bardzo sprawnie zrealizowany, który dobrze się ogląda. Jednak po dłuższym zastanowieniu, zaczynamy dostrzegać fakt, iż w zasadzie nie odpowiada na żadne pytania i nie pokazuje zbyt wiele. Co takiego stało się w ciągu tych czterech dni w Karbali? Dlaczego utajniono zdecydowane zwycięstwo polskich i bułgarskich żołnierzy nad rebeliantami? Być może kiedyś się tego dowiemy, ale z pewnością nie dowiemy się tego teraz, z filmu Łukaszewicza.



Karbala, reż. Krzysztof Łukaszewicz, prod. Polska, czas trwania 115 min, dystr. Next Film, premiera 11 września 2015


Michał Derkacz


Słowa kluczowe: karbala recenzja, karbala film, karbala ocena, karbala 2015

Karbala (8)

Karbala - plakat
Karbala  - Zdjęcie nr 2
Karbala  - Zdjęcie nr 3
Karbala  - Zdjęcie nr 4
Karbala  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Piekielna głębia 3
Piekielna głębia 3 - recenzja

Kolejna odsłona serii o genetycznie zmodyfikowanych rekinach jest już na DVD. Czy warto zobaczyć?

Małgosia i Jaś
Małgosia i Jaś - recenzja

W tym filmie nic nie przypomina bajki, ale do horroru też trochę brakuje.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!