Recenzje - Kino

Czas zemsty (Dług – recenzja)

2011-10-28 09:19:59

Izraelska supersłużba Mossad w polowaniu na hitlerowskiego zbrodniarza to naprawdę duży kawał potencjału do przetrawienia – najwidoczniej nie do przełknięcia w całości. Spora część została na później.

„Dług” opowiada fikcyjną historię trojga agentów Mossadu  - Davida (Sam Worthington), Rachel (Jessica Chastain) i Stephana (Marton Csokas), którzy otrzymali zadanie wytropienia i złapania ukrywającego się po wojnie Dietera Vogla (Jesper Christensen), znanego również pod pseudonimem artystycznym „Chirurg z Birkenau”. Równolegle prowadzony jest wątek kilkadziesiąt lat później, gdy fantastyczna trójka, osiwiała i pomarszczona (grana teraz odpowiednio przez Hindsa, Mirren i Wilkinsona), staje przed dylematami moralnymi, związanymi z książką o ich bohaterskim wyczynie. Nie wszystko jest bowiem takie, jak zostało zapisane na kartach historii…

Na mojej półce spoczywa egzemplarz książki pt. „Wytropić Eichmanna”. Podczas oglądania „Długu” właśnie ta pozycja przychodziła mi najczęściej na myśl, nie wspominając nawet o oczywistych porównaniach do „Monachium” Spielberga, przy którym „Dług” wypada co najwyżej średnio. Zestawienie filmu Johna Maddena z książką Neala Bascomba również należałoby zaliczyć na korzyść książki, bowiem czyta się ją jak dobry kryminał, podczas gdy jest w gruncie rzeczy faktograficznym opisem operacji wywiezienia Adolfa Eichmanna z Argentyny.

Jednak w „Długu”, obok wartkiej akcji i wywiadowczych podchodów, co najmniej równie ważny był element psychologiczny. Relacje zarówno pomiędzy agentami, jak i między nimi a ich celem, niegdysiejszym oprawcą ich rodzin, są tematem ciekawym i z dużym potencjałem, który – jak mi się wydaje – nie został do końca wykorzystany. Wszyscy aktorzy trzymają wyrównany, dobry poziom, choć na czoło zdecydowanie wybijał się demoniczny Jesper Christensen w roli Vogla, który niemal perfekcyjnie odegrał rolę potwora, który nawet będąc w niewoli, wywołuje w swoich „porywaczach” niepokój i strach, co przecież jest interesującym paradoksem, biorąc pod uwagę to, że to właśnie oni mają wszelakie fortele w rękach. Temu panu należą się największe oklaski, to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji „Długu”.

A w tym gwiazdozbiorze duże osobistości, bo przecież Worthington po „Avatarze” i szczególnie Mirren to nie byle kto. W przypadku tej drugiej przez większą część filmu myślałem, że jej nazwisko znalazło się na plakacie tylko w celach promocyjnych, bo za dużo sobie nie pograła. Natomiast pod koniec jest już najbardziej eksponowaną postacią i działa jak dobrze odrestaurowany Rolls Royce. Dama Orderu Imperium Brytyjskiego to wyważona i dystyngowana ozdoba każdego filmu, w którym występuje.

Podsumowując, „Dług” jest filmem solidnym aktorsko, fabularnie i technicznie. Szału nie ma, ale nie ma także objęć Morfeusza w trakcie seansu. Chociaż film twórcy „Zakochanego Szekspira” nie zbiera najlepszych recenzji za Oceanem, ja nie byłbym taki kategoryczny w jego krytyce. Stawia on całkiem ciekawe problemy, nie sili się na efekciarstwo  czy nadmierną brutalność i choć jego zakończenie jest już naciągane, to i tak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obejrzeć „Dług” w kinie. Albo na szklanym/lcdowym ekranie telewizora, bo brak wizualnych fajerwerków idealnie predestynuje ten film do takiego właśnie medium.

Dług, reż. John Madden, prod. USA, czas trwania 113 min, dystr. UIP, premiera 21 października 2011

Wojciech Busz
(wojciech.busz@dlastudenta.pl)

Recenzja powstała dzięki uprzejmości:

Słowa kluczowe: dług opinie debt film John Madden mossad dług 2011 uip

Dług (10)

Polski plakat
Dług  - Zdjęcie nr 2
Dług  - Zdjęcie nr 3
Dług  - Zdjęcie nr 4
Dług  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?

Aquaman i Zaginione KrÃłlestwo
Aquaman i Zaginione Królestwo - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płycie Blu-ray?

Polecamy
Tylko zwierzęta nie błądzą
Tylko zwierzęta nie błądzą - recenzja przedpremierowa

Nowy francuski film dostał już dwie nominacje do Cezara. Czy warto obejrzeć ten miłosny kryminał?

PasaÅźer nr 4
Pasażer nr 4 - recenzja

Co zrobić, gdy na statku kosmicznym kończy się tlen?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?