Dzieje się - Kino

19. MFF Nowe Horyzonty - Trzecie Oko: współczesne czarownice

2019-06-18 14:32:09

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty będzie szczególnie przyglądać się portretom ciała i cielesności w kinematografii. W programie festiwalu znajdzie się wiele filmów o relacjach z ciałem własnym i ciałami innych. W sekcji Trzecie Oko zobaczymy filmy, których twórcy spoglądają nieco z ukosa na współczesny świat. Przyjrzyjmy się sferze wymykającej się ciału - duchowości i praktykom magicznym. Bohaterkami Trzeciego Oka będą współczesne czarownice: widzące i nawiedzone, miejskie wiedźmy i wiejskie babki. Łączy je wspólny cel - poszukiwanie alternatywnych form duchowości w czasach, w których dusza przestała istnieć. Trzecie Oko jest cyklem od kilku lat konsekwentnie  pokazującym kino kobiet i kobiety w kinie. O programie sekcji opowiada jej kuratorka, Ewa Szabłowska.

Krzew jałowcaCykl otworzy Krzew jałowca (Juniper Tree), odrestaurowany film Nietzchki Keen z 1990 roku. To feministyczna wersja makabreski braci Grimm: znajdziemy tu czary, kanibalizm, halucynacje. Pełen gęstej atmosfery, czarno-biały obraz z mistyczną ścieżką dźwiękową i magnetyczną Björk (to jej filmowy debiut) jest potężnym traktatem o średniowiecznej magii, mizoginii i feudalnym wyzysku.

Ze średniowiecznej Islandii przeniesiemy się do Kolumbii, gdzie Doris widuje w snach zmarłą kuzynkę. Wyrusza więc w podróż do jej grobu, aby ponownie odprawić pogrzeb, o który prosi duch. Na swojej drodze będzie równie często spotykać zmarłych jak i żywych. Lapu (reż. César Alejandro Jaimes, Juan Pablo Polanco) jest niepokojącym i zmysłowym zapisem jednego najdziwniejszych rytuałów kolumbijskich Indian.

Jeniffer Reeder możemy nazwać antropolożką magii pierwszego świata. Autorka łączy w niecodziennym Knives and Skin kryminał z elementami realizmu magicznego, punkowego musicalu i feministycznego filmu noir. Świat Reeder jest przesycony magią i znakami, które czekają na odszyfrowanie. Amulety, ochronne pseudonimy, codzienne rytuały są jego nieodłączną częścią. Nawet ubrania pełnią rolę zbroi przeciwko złym mocom, codzienne czynności nabierają znaczenia rytualnego, a słowa i gesty – formę zaklęć.

Prawdziwie alchemiczny film stworzył Vergil Vernier (Dziewice z Orleanu – 13. NH i Mercuriales – 15. NH). Sophia Antipolis to nazwa miasta – futurystycznej utopii zbudowanej na Lazurowym wybrzeżu. Tam, jak w magicznym kwadracie, splatają się historie osób szukających emocjonalnej i duchowej odnowy. New Age, technologia i przemoc tworzą ramę współczesnych polowań na czarownice, za którymi stoi wyrachowana polityczna akcja.

Oniryczna Calypso w reżyserii Rodrigo Limy i Lucasa Parente (współpracowników Julio Bressona) to luźna adaptacja romansu Odyseusza i nimfy Kalipso. Zamiast homeryckiej czarownicy zmieniającej mężczyzn w świnie, tytułową Calypso jest Luz Del Fuego, legendarna postać z brazylijskiej kontrkultury – tancerka i zaklinaczka węży. A magicznym rytuałom towarzyszą archiwalne migawki z pionierskiej kolonii naturystów u wybrzeży Rio.

Na 19. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy od 25 lipca do 4 sierpnia 2019. Jeszcze do końca czerwca trwa sprzedaż karnetów festiwalowych.

ip

fot. kadr z filmu "Krzew jałowca"

Słowa kluczowe: Trzecie Oko jest cyklem od kilku lat konsekwentnie pokazującym kino kobiet i kobiety w kinie.
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Psy 3. W imię zasad
"Psy 3. W imię zasad" - powrót Bogusława Lindy w roli Franza Maurera [FOTO]

Film Władysława Pasikowskiego wejdzie do kin w przyszłym roku. Poznajcie opis fabuły!

Legiony
Poznaj filmy w Konkursie Głównym 44. FPFF

Sprawdźcie, które polskie filmy mają szansę na te prestiżowe nagrody!

KrÃłl Lew 2019
"Król Lew " powraca w technologii IMAX oraz 4DX

Wielki powrót władcy zwierząt.

Polecamy
Gwiazdorska premiera filmu "Letnie przesilenie" [FOTO]
Gwiazdorska premiera filmu "Letnie przesilenie" [FOTO]

Na uroczystej premierze filmu pojawili się m.in. Agnieszka Krukówna, Joanna Brodzik, Paweł Wilczak, Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski. Zobacz zdjęcia!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Psy 3. W imię zasad
"Psy 3. W imię zasad" - powrót Bogusława Lindy w roli Franza Maurera [FOTO]

Film Władysława Pasikowskiego wejdzie do kin w przyszłym roku. Poznajcie opis fabuły!

Legiony
Poznaj filmy w Konkursie Głównym 44. FPFF

Sprawdźcie, które polskie filmy mają szansę na te prestiżowe nagrody!