Dzieje się - Kino

19. MFF Nowe Horyzonty - Trzecie Oko: współczesne czarownice

2019-06-18 14:32:09

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty będzie szczególnie przyglądać się portretom ciała i cielesności w kinematografii. W programie festiwalu znajdzie się wiele filmów o relacjach z ciałem własnym i ciałami innych. W sekcji Trzecie Oko zobaczymy filmy, których twórcy spoglądają nieco z ukosa na współczesny świat. Przyjrzyjmy się sferze wymykającej się ciału - duchowości i praktykom magicznym. Bohaterkami Trzeciego Oka będą współczesne czarownice: widzące i nawiedzone, miejskie wiedźmy i wiejskie babki. Łączy je wspólny cel - poszukiwanie alternatywnych form duchowości w czasach, w których dusza przestała istnieć. Trzecie Oko jest cyklem od kilku lat konsekwentnie  pokazującym kino kobiet i kobiety w kinie. O programie sekcji opowiada jej kuratorka, Ewa Szabłowska.

Krzew jałowcaCykl otworzy Krzew jałowca (Juniper Tree), odrestaurowany film Nietzchki Keen z 1990 roku. To feministyczna wersja makabreski braci Grimm: znajdziemy tu czary, kanibalizm, halucynacje. Pełen gęstej atmosfery, czarno-biały obraz z mistyczną ścieżką dźwiękową i magnetyczną Björk (to jej filmowy debiut) jest potężnym traktatem o średniowiecznej magii, mizoginii i feudalnym wyzysku.

Ze średniowiecznej Islandii przeniesiemy się do Kolumbii, gdzie Doris widuje w snach zmarłą kuzynkę. Wyrusza więc w podróż do jej grobu, aby ponownie odprawić pogrzeb, o który prosi duch. Na swojej drodze będzie równie często spotykać zmarłych jak i żywych. Lapu (reż. César Alejandro Jaimes, Juan Pablo Polanco) jest niepokojącym i zmysłowym zapisem jednego najdziwniejszych rytuałów kolumbijskich Indian.

Jeniffer Reeder możemy nazwać antropolożką magii pierwszego świata. Autorka łączy w niecodziennym Knives and Skin kryminał z elementami realizmu magicznego, punkowego musicalu i feministycznego filmu noir. Świat Reeder jest przesycony magią i znakami, które czekają na odszyfrowanie. Amulety, ochronne pseudonimy, codzienne rytuały są jego nieodłączną częścią. Nawet ubrania pełnią rolę zbroi przeciwko złym mocom, codzienne czynności nabierają znaczenia rytualnego, a słowa i gesty – formę zaklęć.

Prawdziwie alchemiczny film stworzył Vergil Vernier (Dziewice z Orleanu – 13. NH i Mercuriales – 15. NH). Sophia Antipolis to nazwa miasta – futurystycznej utopii zbudowanej na Lazurowym wybrzeżu. Tam, jak w magicznym kwadracie, splatają się historie osób szukających emocjonalnej i duchowej odnowy. New Age, technologia i przemoc tworzą ramę współczesnych polowań na czarownice, za którymi stoi wyrachowana polityczna akcja.

Oniryczna Calypso w reżyserii Rodrigo Limy i Lucasa Parente (współpracowników Julio Bressona) to luźna adaptacja romansu Odyseusza i nimfy Kalipso. Zamiast homeryckiej czarownicy zmieniającej mężczyzn w świnie, tytułową Calypso jest Luz Del Fuego, legendarna postać z brazylijskiej kontrkultury – tancerka i zaklinaczka węży. A magicznym rytuałom towarzyszą archiwalne migawki z pionierskiej kolonii naturystów u wybrzeży Rio.

Na 19. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy od 25 lipca do 4 sierpnia 2019. Jeszcze do końca czerwca trwa sprzedaż karnetów festiwalowych.

ip

fot. kadr z filmu "Krzew jałowca"

Słowa kluczowe: Trzecie Oko jest cyklem od kilku lat konsekwentnie pokazującym kino kobiet i kobiety w kinie.
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Spider-Man najlepsze filmy
Filmy, które warto zobaczyć przed "Spider-Man: Bez drogi do domu"

Sprawdźcie, co nadrobić, by nie pogubić się w fabule nowego "Spider-Mana"!

Festiwal Polskich FilmÃłw Sportowych
Przed nami pierwszy Festiwal Polskich Filmów Sportowych

Impreza odbędzie się w dniach 8-11 grudnia 2021 roku w Zakopanem.

Wiedźmin 2 premiera
Gwiazdy "Wiedźmina" na premierze 2. sezonu w Londynie [WIDEO]

Henry Cavill, Freya Allan, Anya Chalotra i reszta obsady pozowali do zdjęć i udzielali wywiadów.

Polecamy
Watchmen - serial HBO
Poznaliśmy nominacje do 72. Nagród Emmy. Serial "Watchmen" liderem

Nagrody przyznaje Amerykańska Akademia Telewizyjna.

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw
"Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw" wjeżdżają na Blu-ray i DVD

Na płytach znajdziecie bogactwo materiałów dodatkowych.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Spider-Man najlepsze filmy
Filmy, które warto zobaczyć przed "Spider-Man: Bez drogi do domu"

Sprawdźcie, co nadrobić, by nie pogubić się w fabule nowego "Spider-Mana"!

Festiwal Polskich FilmÃłw Sportowych
Przed nami pierwszy Festiwal Polskich Filmów Sportowych

Impreza odbędzie się w dniach 8-11 grudnia 2021 roku w Zakopanem.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!