Kino
Kocham Kino w Multikinie: Sztuka znikania

Kocham Kino w Multikinie: Sztuka znikania

Opis

Twórca nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” powraca w wielkim stylu. W filmie wyreżyserowanym wspólnie z Piotrem Rosołowskim brawurowo łączy odmienne spojrzenia na los człowieka i wielką historię w spójną,  poruszającą opowieść. Recenzenci zgodnie komplementują film, nazywając go „obrzędem”, „podróżą w czasie”, „esejem o romantycznej wyobraźni” i „fascynującą lekcją historii”.

Cyklu „Kocham Kino w Multikinie” jest wspólnym przedsięwzięciem Programu 2 TVP i Multikina. Ambasadorką projektu jest Grażyna Torbicka, autorka telewizyjnego magazynu „Kocham Kino”, która co miesiąc w innym kinie sieci Multikino prowadzi spotkania ze znakomitymi gośćmi. Relacje ze spotkań są potem emitowane w pozostałych kinach biorących udział w projekcie. Można je też obejrzeć na portalu Stopklatka.pl.

W ramach Kocham Kino w Multikinie na wielkim ekranie prezentowane są najciekawsze, najbardziej dyskusyjne i najodważniejsze dzieła współczesnej kinematografii. Filmem, który tym razem znalazł się w repertuarze Kocham Kino w Multikinie jest „Sztuka znikania”.

Film Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego to nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową w 1980 roku. To metafizyczne spojrzenie na czasy socjalizmu oczami przybysza z zupełnie innej kultury.

Amon Frémon był haitańskim kapłanem vodou. Przybył do Polski w kwietniu 1980 roku. Przez cztery miesiące uczestniczył w Teatrze Źródeł Jerzego Grotowskiego. Nie wiadomo dokładnie ile czasu spędził w Polsce. Po powrocie na Haiti nie odprawiał już obrzędów vodou. Nigdy nie dowiedział się, że w 1989 roku Polacy odzyskali wolność. Zmarł w samotności kilka lat później nie pozostawiając po sobie żadnego śladu.

Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej – godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda niegasząca pragnienia. Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię vodou, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.

Kocham Kino w Multikinie: „Sztuka znikania”
18 lipca (czwartek), godz. 19:00
Multikino Ursynów – pokaz przedpremierowy.
W rozmowie po seansie wezmą udział twórcy filmu: Bartek Konopka, Piotr Rosołowski

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Zakonnica - film 2018
Horrory o zakonnicach - polecane filmy grozy

Które filmy grozy o siostrach zakonnych warto sprawdzić?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!