Filmy
jules37fcda82acc0526651f3b2450c35c310.jpg

Jules i Jim Jules et Jim

Ocena:
 • Gatunek: Melodramat
 • Produkcja: Francja
 • Dystrybucja: Vivarto
 • Czas trwania: 105 min
 •  
 • Premiera polska: 2014-12-19
 • Premiera świat: 1962-12-30
 •  
 • Reżyseria: François Truffaut

Opis filmu

Paryż, 1912 rok. Jim i jego niemiecki przyjaciel Jules należą do artystycznej cyganerii. Pewnego dnia poznają Catherine, niezależną, tajemniczą kobietę, w której zakochuje się nieśmiały Jules. Wybuch I Wojny Światowej rozdziela trójkę przyjaciół... Jules i Jim zostają zmobilizowani i walczą po przeciwnych stronach. Film, który dziś jest klasyczną pozycją francuskiej nowej fali, zachował swoją świeżość i wdzięk. Mimo, iż reżyser nie epatuje w nim erotyką, ukazując ją w sposób dyskretny i ze smakiem, film wywołał protesty swoim libertynizmem moralnym, co spowodowało podniesienie granicy wieku dla widzów do 18 lat.
Akcja nominowanego do nagrody BAFTA filmu rozpoczyna się przed wybuchem I wojny światowej. Nieśmiały pisarz Jules (Oskar Werner), Austriak z pochodzenia, dzieli miłość do literatury, sztuki i kobiet z Francuzem Jimem (Henri Serre). Mężczyźni żyją na modłę bohemy. Czas zajmują im podróże, którym cel wyznaczają osiągnięcia rzeźby i architektury. W czasie wyprawy na jedną z wysp na Morzu Adriatyckim poznają żywiołową Catherine (Jeanne Moreau), w której obaj się zakochują.
W przededniu wybuchu wojny Jules i Catherine decydują się wyjechać do Austrii i tam pobrać. Obaj mężczyźni zostają zaciągnięci do wojska, służąc we wrogich sobie armiach. Ich głównym niepokojem w czasie walki jest możliwość spotkania przyjaciela.
Po zakończeniu konfliktu Catherine i Jules zapraszają Jima do swojego domku. Kiedy mężczyzna przybywa na miejsce, odkrywa, że para ma kilkuletnią córkę, ale ich małżeństwo nie układa się najlepiej. Jules zwierza się przyjacielowi, że żona wielokrotnie od niego odchodziła, ma też na koncie liczne romanse.
Ponowne spotkanie Catherine i Jima obudzi łączące ich niegdyś, ale nigdy niezrealizowane uczucie. Konsekwencjami tego będzie konieczność dokonania wyboru pomiędzy lojalnością względem przyjaciela a miłością. Sytuacja skomplikuje się dodatkowo, kiedy Jim odkryje, że nie będzie mógł zostać ojcem.
Tę błyskotliwą adaptację autobiograficznej, debiutanckiej książki Henri-Pierre Roche, reportera i podróżnika, niedługo po premierze zaliczono do klasyki kina francuskiego. Film został zapamiętany - głównie za sprawą zjawiskowej Jeanne Moreau - jako portret kobiety, która przekracza granicę związku dwojga ludzi. "Jules i Jim" wywołał tym samym prawdziwe poruszenie w katolickiej prasie, oskarżającej reżysera o szerzenie amoralności i bezwstydność. Feministki z kolei widziały w autorze wieszcza seksualnego wyzwolenia kobiet. Sam reżyser nigdy nie utożsamiał się z tymi opiniami, całe życie uciekając przed politycznymi szufladkami.

Zwiastun filmu, trailer

Zwiastun (trailer) filmu "Jules i Jim" (1962).

Zdjęcia, kadry z filmu

Najciekawsze zdjęcia (kadry) z filmu "Jules i Jim" (1962).

Jules i Jim (10)

Jules i Jim - Zdjęcie nr 1
Jules i Jim - Zdjęcie nr 2
Jules i Jim - Zdjęcie nr 3
Jules i Jim - Zdjęcie nr 4
Jules i Jim - Zdjęcie nr 5

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, filmu "Jules i Jim" (1962).

Twórcy filmu

Obsada filmu

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Jules i Jim" (1962).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Jules i Jim" (1962).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Jules i Jim" (1962).

Inne filmy tego reżysera

Aktorzy w tym filmie zagrali również

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Konkurs Ziaja