Dzieje się - Kino

Zobacz relację z wrocławskiej prapremiery filmu "Twój Vincent" [WIDEO]

2017-08-09 10:59:14

Podczas 17. MFF T-Mobile „Nowe Horyzonty”, który trwa właśnie we Wrocławiu, odbyła się pierwsza w Polsce projekcja filmu „Twój Vincent” w reżyserii Hugh Welchmana. Zobacz relację z tego wydarzenia.

Twój VincentZatkało mnie z wrażenia. –  wyznała Dorota Roqueplo, kostiumografka, tuż po projekcji „Twojego Vincenta” na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Publiczność też była filmem zachwycona. Oba pokazy, na które bilety zostały wyprzedane co do jednego, nagrodzone zostały gorącymi brawami. Po projekcji twórcy „Twojego Vincenta” – Kobiela, Welchman, a także producent Sean Bobbitt, odtwórca tytułowej roli Robert Gulaczyk, autorka kostiumów Dorota Roqueplo, oraz malarze, którzy tworzyli kadry do filmu (Karolina Belczyk, Olena Horhol, Sławek Heyderich i Łukasz Gordon) – spotkali się z festiwalową publicznością.

To dla mnie zaszczyt móc pokazać państwu ten film po siedmiu latach pracy, właśnie tutaj. „Twój Vincent” mógł powstać dzięki temu, że poznałam fantastycznych artystów i producentów, którzy uwierzyli w mój pomysł. Pojawił się, kiedy byłam w momencie kryzysu, życiowego doła. Miałam 28 lat, czytałam listy van Gogha, próbowałam się odnaleźć, dokonać wyboru między sztukami plastycznymi a filmem. „Twój Vincent” pozwolił mi połączyć te pasje – mówiła Dorota Kobiela.

Kiedy Dorota, artystka działającą na wielu płaszczyznach, opowiedziała mi o „Vincencie” po raz pierwszy, myślała o krótkim metrażu, do którego sama chciała namalować kadry. Wybiłem jej to z głowy i tak „Twój Vincent” rozwinął się w pełny metraż z 65 tysiącami malarskich ujęć  – dodaje Hugh Welchman.

Dorota Roqueplo, kostiumografka, która wcześniej pracowała m.in. z Lechem Majewskim przy filmie „Młyn i krzyż”, po raz pierwszy miała do czynienia z połączeniem malarskiej animacji z filmem fabularnym: – Starałam się traktować tę pracę jak każdą inną i jak najwierniej oddać obraz czasu, sięgając po kolory, faktury, materiały z epoki. Po to, żeby świat pokazać takim, jak go widział van Gogh. Zobaczyłam  „Twojego Vincenta” po raz pierwszy tutaj, na festiwalu, i zatkało mnie z wrażenia. Przed projekcją obawiałam się, że te wszystkie kostiumy z 1890 roku, pieczołowicie wyszukane lub uszyte, znikną. A tymczasem dokładnie je widać pod warstwami farby.

Robert Gulaczyk, dla którego tytułową rola Vincenta van Gogha była filmowym debiutem mówił: – Trudno mi tę pracę porównywać z jakąkolwiek inną na planie filmowym, bo dotąd grałem w teatrze. Natomiast zawsze będę wdzięczny Dorocie i Hugh, że zobaczyli w moich oczach spojrzenie van Gogha.

Potraktowałem propozycję pracy nad tym filmem jak wyzwanie – mówił Sean Bobbitt, producent filmu. – Kiedy usłyszałem, że mamy namalować 65 tys. obrazów, od razu wiedziałem, że muszę w to wejść. Kadry do filmu powstawały we Wrocławiu, w Gdańsku i Atenach. Na początku zatrudniliśmy  40 malarzy, potem ich liczba wzrosła do 65, żeby stanąć na 125. Zużyliśmy 3 tys. litrów farby i całe mnóstwo olejku goździkowego, który nie pozwala farbom zaschnąć. Kiedy pojawiły się ogłoszenia o pracy dla malarzy, dostaliśmy 5 tysięcy zgłoszeń z całego świata i zgromadziliśmy artystów z 15 krajów, od Stanów Zjednoczonych po Ukrainę. Towarzyszyła im tak wielka pasja, że wielu z nich chciało zapłacić za bilety lotnicze, żeby przylecieć do Polski i pracować z nami.

Jedna z obecnych na widowni kobiet dziękowała twórcom za film, przyznając, że do momentu jego premiery nie przepadała za malarstwem van Gogha. Zauważyła, że w „Twoim Vincencie” przeplatają się trzy płaszczyzny – życia artysty, melancholii zawartej w jego twórczości i techniki, w której film został wykonany. – Nie obawiacie się, że ten ostatni element zdominuje całą debatę?

Dorota Kobiela odpowiedziała: – Technika jest ważnym elementem całego obrazu, tym bardziej, że po raz pierwszy z jej wykorzystaniem powstał film pełnometrażowy. I nie martwi mnie to, że wątek dotyczący tego, w jaki sposób dzieła van Gogha zostały tu ożywione, będzie powracał. Jego malarstwo jest przecież duszą i sercem tego filmu.

Hugh Welchman dodał: – W „Twoim Vincencie” najważniejsze było dla nas uchwycenie ducha artysty przez pryzmat jego twórczości. Malarstwa van Gogha nie można oddzielić od melancholii, frustracji, samotności, które mu towarzyszyły - jego dzieła są wynikiem przeżyć wewnętrznych. Zależało nam, by rozwiązania technologiczne były atrakcyjne dla widza. Bo nawet jeśli mamy najciekawszą historię pod słońcem, a nie potrafimy jej zachęcająco pokazać, widz po 10 minutach się znudzi.

Publiczność była tak poruszona „Twoim Vincentem”, że padły pytania, gdzie i kiedy będzie można kupić obrazy, z których został skomponowany film. – Niektóre ujęcia tak mi się podobają, że chciałabym zabrać je do domu – wyznał jeden z widzów.

Dorota Kobiela tłumaczyła, że obrazów, które pozostały po całym procesie produkcyjnym jest 65 razy mniej niż malarskich klatek filmowych: – Każde ujęcie to jedno malarskie podobrazie, wielokrotnie przemalowywane. Zachowaliśmy ich ostatnie wersje. A ponieważ ujęć powstało około tysiąca, tyle jest też płócien. 120 z nich już wkrótce będzie można zobaczyć na wystawie w holenderskim muzeum Noordbrabants. Kolejną zorganizujemy we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Hugh Welchman dodał, że 300 obrazów przeznaczono na sprzedaż – można je znaleźć na stronie www.lovingvincent.com. Kolejnych 250 trafi na ekspozycje, właścicielami pozostałych są m.in. koproducenci filmu.

Premiera polskiej wersji „Twojego Vincenta”, w której głosów bohaterom filmu użyczają m.in. Józef Pawłowski, Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Zofia Wichłacz, Maciej Stuhr, Robert Więckiewicz, Olga Frycz, Jerzy Bończak, będzie miała miejsce na festiwalu w Gdyni – film zakwalifikował się do Konkursu Głównego.

„Twój Vincent” wejdzie do kin 6 października.

Naszą recenzję filmu możecie przeczytac tutaj>>


MJ/ip

Słowa kluczowe: kino,festiwal, nowe horyzonty, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Transformers One
"Transformers One" - zwiastun filmu animowanego z gwiazdami w obsadzie głosowej [WIDEO]

Chris Hemsworth, Brian Tyree Henry i Scarlett Johansson w animowanej komedii akcji!

Polecamy
Pan T.
Jerzy Bończak i Paweł Wilczak w pierwszym fragmencie filmu "Pan T." [WIDEO]

Panowie palą jointa, a film zostaje entuzjastycznie przyjęty na Festiwalu w Gdyni.

Pan T.
Paweł Wilczak, humor i seks w filmie "Pan T." [FOTO]

Zobaczcie pierwsze zdjęcia z nowego filmu Marcina Krzyształowicza!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!