Dzieje się - Kino

Znamy wyniki 10. MFFA Animator

2017-07-14 11:06:40

W Poznaniu dobiegł końca jubileuszowy 10. MFFA Animator. Za nami ponad 300 pokazów, 20 koncertów i wydarzeń performatywnych oraz międzynarodowy konkurs. Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Odwiedziło nas ponad 130 gości z całego świata, w tym główny animator serialu Simpsonowie, David Silverman.

MFFA AnimatorTo był rekordowy Animator nie tylko ze względu na rozszerzony program 10. edycji, czy liczbę gości. Według wstępnych danych z wydarzeń festiwalowych skorzystało ponad 16 000 osób.

Festiwal zakończyła Ceremonia Wręczenia Pegazów, której towarzyszył pokaz filmu „MADAME TUTLI-PUTLI” z muzyką na żywo napisaną przez Johna Kameela Faraha.

W międzynarodowym konkursie o najważniejsze laury Animatora rywalizowało 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży wyłonionych z ponad tysiąca zgłoszeń z 65 krajów. Międzynarodowe jury w składzie Sheldon Cohen (Kanada), Phil Mulloy (Wielka Brytania), Dorota Szwarcman (Polska [krótki metraż] oraz Signe Baumane (Łotwa, USA), Anca Damian (Rumunia), David Silverman (USA) [pełny metraż] przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX / Złoty Pegaz / 45 000 PLN
A Dad/ reż. Robert Cambrinus / Austria 2016
Film jest hołdem reżysera dla impulsu, który stał za założeniem ruchu dadaizmu w zurychskim Cabaret Voltaire w 1916 roku.
Uzasadnienie Jury: Nagroda za inteligentne, dowcipne i ironiczne przypomnienie ducha dadaizmu w stulecie zaistnienia ruchu, tak ważnego dla sztuki XX wieku.

II Nagroda / Srebrny Pegaz / NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO (od 1 czerwca działającego pod nazwą Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny)/ 25 000 PLN
Ja na zdjęciu / A photo of mine/ reż. Dennis Tupicoff / Australia 2017
Film łączący technikę animacji i filmu aktorskiego oparty jest na wspomnieniach, snach i bieżących wydarzeniach w życiu bohatera wychowanego w latach 50-tych. Uzasadnienie Jury: Za monumentalną prostotę i głębokie znaczenie płynące z poetyckiego kontrastu „odnalezionego materiału” („found footage”) i obrazów stworzonych rotoskopem.

III Nagroda /Brązowy Pegaz / 15 000 PLN
Lot wróbla / Sparrow's Flight / reż. Tom Schroeder/ USA 2016
Film to hołd, który reżyser złożył nieżyjącemu przyjacielowi Dave'owi Herremu animując ich wspólne projekty.
Uzasadnienie Jury: Film, w którym przyjaźń i kreatywność zwyciężają nad tragedią. Opowiedziany z bystrym okiem, które spogląda na utraconą więź. Film jest śmiałym hołdem dla sztuki animacji.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY / 45 000 PLN
Window Horses / reż. Ann Marie Fleming / Kanada 2016
Animacja o miłości do rodziny, poezji, historii, kultury, która opowiada historię młodej poetki zaproszonej do udziału w festiwalu poezji w Shiraz (Iranie).

W uzasadnieniu jury przeczytać można: Wybraliśmy film, który pokazuje wartość i nagrodę jakie można zdobyć za otwarcie serca na różne kultury. Szczególnie w czasach, w których wiele osób odwraca głowę w drugą stronę.
W nagraniu wyemitowanym po ogłoszeniu werdyktu, reżyserka filmu Anne Marie Fleming pokreśliła jak ważna jest rola sztuki i kultury w szerzeniu tolerancji na całym świecie.  

NAGRODA SPECJALNA - nagroda za muzykę 10 000 PLN
Chateau au Go Go/ reż. Steve Gentile / USA 2016
Kinetyczna animowana, makrofotografowana zabawa, która bada obrazy odbite na korkach do wina.
Uzasadnienie Jury: Nagroda za błyskotliwą formę i znakomite skomponowanie obrazu w całość z wybitną muzyką Vijaya Iyera.

NAGRODA SPECJALNA – nagroda rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki dla reżysera/ki
Niezrozumienie / The Wrong End of the Stick / reż. Terri Matthews / UK 2016
Historia Malcolma Fetchera, neurotycznego nauczyciela zmagającego się z kryzysem tożsamości.
Uzasadnienie Jury: Doskonale stworzony film z ciętym humorem. Świetnie napisany, zaprojektowany i animowany. Doskonale wykonany.

NAGRODA SPECJALNA – nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego/ 10 000 PLN
Cipka / Pussy / reż.  Renata Gąsiorowska/ Poland 2016
Opowieść o młodej dziewczynie, która postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem.
Uzasadnienie Jury: Zabawny film, który odważnie mówi o prawie każdej kobiety do przyjemności płynącej z własnego ciała – o prawie, które zbyt długo uważano za brudne lub gorszące.

NAGRODA SPECJALNA JURY
Wiatr nagle / The wind suddenly / reż. Edris Samani / Iran 2016
Historia polowania, na które ojciec zabiera syna. Chłopak postanawia przeszkadzać ojcu w strzelaniu do ptaków.
Uzasadnienie Jury: Film z niezwykle inspirującą wizją. To wartościowa przypowieść we współczesnym świecie dręczonym przez problemy.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE/ 5 000 PLN
Dzięki uprzejmości artysty Piotr Bosacki Polska 2016
Uzasadnienie dyrektora Artystycznego: „Za interesujące i dowcipne poszukiwanie niekonwencjonalnych związków obrazu i tekstu”.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
Dzięki uprzejmości artysty Piotr Bosacki Polska 2016
Film poświęcony pamięci. Warstwa literacka przypomina szkolny wykład, w którym autor opowiada m.in. o teorii dzieła sztuki. Całość balansuje na granicy między kpiną a powagą.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY
Louise nad morzem Louise en Hiver Louise by the Shore Jean-François Laguionie Francja, Kanada 2016
Historia starszej kobiety, która spóźnia się na ostatni pociąg mogący zabrać ją z morskiego kurortu. Sama jak palec, postanawia przetrwać stawiając czoła wszelkim przeciwnościom, tym realnym, jak i nieprawdziwym.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/zloRS-s_DoU

KRYSZTAŁOWY PEGAZ ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
WITOLD GIERSZ

MFFA ANIMATOR został nominowany w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe do 10. edycji Nagród PISF - jedynych polskich nagród przyznawanych za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW ANIMOWANYCH ANIMATOR to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.

ip

Słowa kluczowe: festiwal filmów animowanych, Złoty Pegaz, Kino Muza
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Warto przeczytać
"Wiecznie żywy" na szczycie box office
"Wiecznie żywy" na szczycie box office

Na szczycie amerykańskiego box office minionego weekendu zadebiutował hit producentów "Zmierzchu", historia o zombie - "Wiecznie żywy".

Petr Zelenka: Kocham polską publiczność
Petr Zelenka: Kocham polską publiczność

Z Petrem Zelenką, czeskim reżyserem i scenarzystą, twórcą „Guzikowców" i „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" o Dostojewskim, „Jożinie z Bażin" i filmowych inspiracjach.

Zobacz także
Leatherface
Tak narodził się "Leatherface". Zobacz polski zwiastun horroru [WIDEO]

Specjalne pokazy filmu w kinach odbędą się wyłącznie w okresie Halloween!

Botoks
Rusza przedsprzedaż biletów na "Botoks"

Na film Patryka Vegi nie obowiązuje rezerwacja miejsc.

Tomb Raider
Wejście w rolę Lary Croft. Zobacz kulisy filmowego "Tomb Raidera" [WIDEO]

Alicia Vikander omawia swoje przygotowania do roli.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio czytane
"Wiecznie żywy" na szczycie box office
"Wiecznie żywy" na szczycie box office

Na szczycie amerykańskiego box office minionego weekendu zadebiutował hit producentów "Zmierzchu", historia o zombie - "Wiecznie żywy".

Petr Zelenka: Kocham polską publiczność
Petr Zelenka: Kocham polską publiczność

Z Petrem Zelenką, czeskim reżyserem i scenarzystą, twórcą „Guzikowców" i „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" o Dostojewskim, „Jożinie z Bażin" i filmowych inspiracjach.

Popularne
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

Znamy datę premiery filmu "50 twarzy Greya"
Znamy datę premiery filmu "50 twarzy Greya"

Dla fanek, które nie mogą się doczekać informacji o ekranizacji książki została ujawniona przybliżona data premiery filmu.

Polecamy