Recenzje - Kino

Thor: Ragnarok - recenzja

2017-10-26 10:25:46

"Thor: Ragnarok" to już trzecia odsłona solowych przygód boga piorunów. Jednak tym razem bohater będzie musiał zebrać grupkę sprzymierzeńców, by powstrzymać tytułowy koniec świata, od Asgardu zaczynając. Reżyserem filmu jest słynący z nietypowego poczucia kinowego humoru - Taika Waititi, twórca odpowiedzialny za takie filmy jak rewelacyjny "Orzeł kontra rekin" czy błyskotliwy "Co robimy w ukryciu". Jak poradził sobie z marvelowską superprodukcją? Przeczytajcie recenzję!

Thor: RagnarokStudio w pełni zaufało reżyserowi, jeśli chodzi o sposób prezentacji humoru oraz ostateczny styl całej produkcji. Efektem tego jest "Thor: Ragnarok" - superbohaterska komedia, która ma tyle samo zalet, co wad, tyle samo atutów, co problemów i tyle samo fantastycznych żartów, co żenujących "sucharów". To może być realny problem dla widzów, którzy nie "kupią" tego wyjątkowo specyficznego poczucia humoru, a ilość absurdalnych sytuacji ich po prostu przytłoczy. Oczywiście, żarty w nowym "Thorze" pojawiają się co chwilę i zapewne wielu widzów wyjdzie z kina zachwyconych, jednak nie jest to sprawa gwarantowana...

"Thor: Ragnarok" był reklamowany jako reprezentant tzw. buddy movie - kina "kumpelskiego", w którym Thor i Hulk będą przeżywać wspólne przygody, niczym Tango i Cash czy inni bohaterowie dobrani na zasadzie przeciwieństw, zmuszeni do współpracy. Fakty są jednak takie, że Hulk/Banner gra tu typową rolę drugoplanową i pojawia się tylko w kilku scenach. Tzw. chemii między nim a Thorem też nie ma tu zbyt wiele. Znacznie lepiej wypada relacja na linii Thor-Loki. Fajne są też zupełnie nowe postacie, które nasz protagonista spotyka na planecie Sakaar.
 
Jeśli chodzi o lokacje, to cała akcja rozgrywa się w dwóch - na wspomnianej, barbarzyńskiej Sakaar oraz w opanowanym przez Helę Asgardzie. Hela jako "ta zła" sprawdza się średnio. Jest dość charyzmatyczna, jednak jej motywacje są typowe i po raz kolejny w tym uniwersum - zupełnie pretekstowe. Posiada ona ogromną moc, pozwalającą kruszyć w dłoni młot Thora, ale w finałowej walce jej wszechmoc szybko się kończy i ostatecznie ten wątek trzeba uznać za rozczarowanie.

Efekty specjalne stoją na zadowalającym poziomie, ale nie imponują. Wrażenie robi jedynie walka Thora z Hulkiem, ale trwa ona krócej niż oczekiwano, po tych wszystkich materiałach promocyjnych. To co zapada w pamięć to muzyka - doskonała, elektroniczna, retro nuta, która została dobrze zgrana z obrazem.   

Film wyjaśnia kilka wątków, niejasnych po wydarzeniach z "Avengers: Czas Ultrona". Dowiadujemy się, co porabiał Hulk czy Thor. Historia jest jednak dość odrębna od całej sytuacji w uniwersum i nie prezentuje nawiązań do wątku Civil War czy Thanosa. "Thor: Ragnarok" nie wzbudza zachwytu, rozczarowując na wielu płaszczyznach. Cieszyć powinna natomiast pozytywna przemiana głównego bohatera. Ten zmienił się z drętwego nudziarza w śmieszkującego kumpla od selfie.

Michał Derkacz



Thor: Ragnarok, reż. Taika Waititi, prod. USA, czas trwania 130 min, dystr. Disney, polska premiera 25 października 2017

Słowa kluczowe: film, ocena, analiza, opinia, wrażenia

Thor: Ragnarok - zdjęcia z filmu (12)

Thor: Ragnarok - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Thor: Ragnarok - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Thor: Ragnarok - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Thor: Ragnarok - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Thor: Ragnarok - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Polecamy
Będziemy bohaterami
Będziemy bohaterami - recenzja

Dzieci superbohaterów muszą uratować świat przed najeźdźcami z kosmosu. Czy warto to zobaczyć?

The Kissing Booth 3
The Kissing Booth 3 - recenzja

To już trzecia część hitu Netflixa. Czy warto zobaczyć?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!