Recenzje - Kino

Tarapaty - recenzja DVD

2018-02-19 11:40:29

„Tarapaty” to polski film familijny, który w kinach obejrzało już ponad 300 tys. widzów, co jest w naszym kraju wynikiem rekordowym, jeśli chodzi o ten gatunek. Teraz wszyscy mogą zobaczyć go ponownie, lub nadrobić zaległości, bo 15 lutego ukazało się wydanie DVD. Co oferuje i czy warto wzbogacić domową filmotekę o „Tarapaty” na DVD. Przeczytaj recenzję!

Tarapaty - film DVD

„Tarapaty” wydano w popularnej formie książki z płytą, co oznacza, że oprócz płyty z filmem, dostajemy kilkustronicowe wprowadzenie do filmu. Książeczka zawiera ciekawe informacje o filmie, aktorach i realizacji, ubarwione zdjęciami z filmu. Ładnie prezentuje się też plastikowy uchwyt na krążek, pod którym widnieje rysunek Syrenki warszawskiej autorstwa Pabla Picassa.

A co jest na płycie? Już na samym początku zaskakuje możliwość włączenia audiodeskrypcji. To miły gest, który powinien być już standardem, ale nim nie jest, więc należy docenić, że taka opcja została przygotowana. Główne menu DVD prezentuje się skromnie, ale dzięki temu – czytelnie i raczej nikomu nie sprawi problemu nawigacja po nim. Mamy tu oczywiście takie opcje jak „Start filmu”, „Wybór scen”, „Ustawienia”, a także „Teledyski”. W tle głównego menu przygrywa nam fragment piosenki „Zaprowadź mnie” Natalii Szroeder, promującej film. Cały klip do tego utworu jest na płycie, razem z teledyskiem do filmu „Plan B”.

„Ustawienia” umożliwiają nam wybranie formatu dźwięku, włączenia angielskich napisów czy wspomnianej audiodeskrypcji. Trzeba przyznać, że została ona przygotowana bardzo solidnie i szczegółowo, a głos lektora jest niski, ciepły i przyjemny w słuchaniu. Natomiast po wybraniu opcji „Start filmu” przed rozpoczęciem właściwego seansu musimy jeszcze zobaczyć kilka reklam. Na szczęście jest ich mało i wszystkie są odpowiednie dla dziecka.

Wypada jeszcze ocenić sam film w reżyserii Marty Karwowskiej. W rolach głównych widzimy parę dzieci, które w poszukiwaniu przygód wplątują się w tytułowe tarapaty. Młodzi aktorzy spisali się całkiem nieźle i bardzo prawdopodobne, że dzieci, oglądające film, utożsamią się z bohaterami. Mamy tu też klasyczne, ale uwielbiane przez młodzież, wątki poszukiwania skarbu, tajemnicę starej rudery, szajkę bandytów i mapę z zaznaczonym „X”.

Wiadomo, że często w produkcjach przygodowych dla dzieci, mamy do czynienia z przerysowanymi charakterami, a postępowanie bohaterów nie zawsze jest logiczne. Nie psuje to jednak odbioru całości, a wiele można wytłumaczyć młodym wiekiem Julki i Olka. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie narracji głównej bohaterki, która z „offu” wprowadza nam nieco kontekstu do poszczególnych scen.

Zadowalający jest sam finał filmu, który może przekazać dziecku kilka pozytywnych wartości. Uczymy się, że pozory mylą i nie warto oceniać ludzi zbyt pochopnie. Dowiadujemy się też, że przyjaźń ma wielką siłę i czasem warto zaufać komuś, kto na pierwszy rzut oka nie zasługuje na zaufanie. Jeśli zatem szukacie odpowiedzi na pytanie - Czy warto wejść w posiadanie DVD z filmem „Tarapaty”?, to odpowiedź jest jednoznaczna - Zdecydowanie warto.

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, wydanie DVD, książka z filmem, dodatki, ocena

Tarapaty - zdjęcia z filmu (12)

Tarapaty - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Tarapaty - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Tarapaty - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Tarapaty - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Tarapaty - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5

Tarapaty - zdjęcia z premiery (16)

Tarapaty - zdjęcia z premiery  - Zdjęcie nr 1
Tarapaty - zdjęcia z premiery  - Zdjęcie nr 2
Tarapaty - zdjęcia z premiery  - Zdjęcie nr 3
Tarapaty - zdjęcia z premiery  - Zdjęcie nr 4
Tarapaty - zdjęcia z premiery  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pitbull. Ostatni pies
Pitbull. Ostatni pies - recenzja

Czy nowa-stara załoga na pokładzie serii "Pitbull" się sprawdza? Przeczytaj recenzję!

Kobieta sukcesu
Kobieta sukcesu - recenzja

Oceniamy komedię romantyczną, w której grają m. in. Agnieszka Więdłocha i Mikołaj Roznerski.

Anihilacja
Anihilacja - recenzja

Film, zamiast do kin, trafił na Netflixa i chyba wiemy dlaczego…

Polecamy
Nie porywający, ale przyzwoity
Nie porywający, ale przyzwoity

Wielu film w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego „Miasto z morza" rozczarował. Po premierze filmu przeważały głosy, że jest to kino słabe, któremu brakuje zaangażowania i wyrazu.

To naprawdę skomplikowane
To naprawdę skomplikowane

Meryl Streep i Alec Baldwin stworzyli naprawdę zgraną, filmową parę, w sposób ciekawy i ujmujący pokazując rozterki dwojga ludzi w średnim wieku.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Pitbull. Ostatni pies
Pitbull. Ostatni pies - recenzja

Czy nowa-stara załoga na pokładzie serii "Pitbull" się sprawdza? Przeczytaj recenzję!

Kobieta sukcesu
Kobieta sukcesu - recenzja

Oceniamy komedię romantyczną, w której grają m. in. Agnieszka Więdłocha i Mikołaj Roznerski.