Recenzje - Kino

Slow West - Fassbender na Dzikim Zachodzie [RECENZJA]

2015-11-20 15:17:05

John Maclean zrealizował western, który zaczyna się od prostego, klarownego wprowadzenia w akcję. 16-letni chłopak wyrusza na poszukiwania ukochanej, którą oddziela od niego wiele mil niebezpiecznych terenów Dzikiego Zachodu.


Jednak narracja w "Slow West" wskazuje, że głównym bohaterem tej opowieści będzie ktoś inny. Poznajemy go po jakimś czasie, gdy ratuje chłopaka z opresji. Nasz tajemniczy rewolwerowiec składa gołowąsowi propozycję nie do odrzucenia, po czym razem wyruszają tropem dziewczyny, która skradła serce, lecz poszukiwana jest za coś zupełnie innego…

Trudna relacja między tymi dwoma bohaterami została przedstawiona w wyjątkowo interesujący sposób. Nie śledzimy tutaj kolejnej opowiastki o naiwnej przemianie postaci, które wzajemnie na siebie oddziałują. To raczej realistyczny zapis historii, która mogła się wydarzyć. Wszystko co widzimy jest szalenie wiarygodne, choć nie zabrakło czysto "filmowych" zwrotów akcji.

W świecie Dzikiego Zachodu, który proponuje nam reżyser nie istnieją podziały na dobrych i złych czy bandytów i złodziei. Są natomiast ci, którzy w tym brutalnym, "westernowym" świecie odnajdują się lepiej, lub gorzej. Surowy klimat i pewna, unikalna prawda bijące z ekranu to zdecydowanie najmocniejsze punkty "Slow West".

Zachwyca też aktorstwo, co jest kluczową kwestią w filmie z tak niewielką ilością postaci. Łącznie, na ekranie przewija się ich kilkanaście, a aktorzy grający najważniejsze role spisali się na medal. Michael Fassbender to klasa sama w sobie i fajnie było zobaczyć, jak poradzi sobie w kolejnym gatunku filmowym. Kodi Smit-McPhee to utalentowany, młody człowiek, który bardzo sprawnie zagrał dorastającego naprędce naiwniaka.

Jedna z drugoplanowych postaci ocenia głównych bohaterów jako "upadłego anioła i powstającego diabła". Choć określenie to jest troszkę na wyrost, to jednak ładnie i poetycko podkreśla różnicę pomiędzy nimi. A jeśli mówimy o "drugoplanowcach", to zarówno Ben Mendelsohn jak i Caren Pistorius pokazali jak powinno się wykorzystywać "swoje pięć minut".

"Slow West" wielokrotnie zaskoczy widza nie tylko skrywanymi intencjami bohaterów czy brutalnością, ale także dawką czarnego humoru, który pojawia się w idealnych momentach. To film, który nie wyważa otwartych drzwi, lecz jest genialny w swej prostocie. Prosta fabuła, kilku bohaterów i mistrzowska reżyseria składają się na fascynującą mieszankę, którą po prostu trzeba zobaczyć!Slow West, reż. John Maclean, prod. Nowa Zelandia/Wielka Brytania, czas trwania 84 min, dystr. M2 Fils, polska premiera 20 listopada 2015

Michał Derkacz

Słowa kluczowe: slow west recenzja, slow west opinie, slow west film, slow west ocena, slow west 2015

Slow West - zdjęcia z filmu (13)

Slow West - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Slow West - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Slow West - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Slow West - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Slow West - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pitbull. Ostatni pies
Pitbull. Ostatni pies - recenzja

Czy nowa-stara załoga na pokładzie serii "Pitbull" się sprawdza? Przeczytaj recenzję!

Kobieta sukcesu
Kobieta sukcesu - recenzja

Oceniamy komedię romantyczną, w której grają m. in. Agnieszka Więdłocha i Mikołaj Roznerski.

Anihilacja
Anihilacja - recenzja

Film, zamiast do kin, trafił na Netflixa i chyba wiemy dlaczego…

Polecamy
Pożegnanie z zielenią
Pożegnanie z zielenią

Jak mówi stare przysłowie, do czterech razy sztuka: „Shrek Forever” jest ostatecznym pożegnaniem z sympatycznym ogrem.

Mazurska Transylwania
Mazurska Transylwania

„Kołysanka” jest inteligentną satyrą na konserwatywną i podatną na teorie spiskowe wieś oraz instytucje publiczne, ma jedną, koronną wadę - jest nią brak spójności.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Pitbull. Ostatni pies
Pitbull. Ostatni pies - recenzja

Czy nowa-stara załoga na pokładzie serii "Pitbull" się sprawdza? Przeczytaj recenzję!

Kobieta sukcesu
Kobieta sukcesu - recenzja

Oceniamy komedię romantyczną, w której grają m. in. Agnieszka Więdłocha i Mikołaj Roznerski.

Konkurs Ziaja