Recenzje - Kino

Prawdy nie ma

2009-11-27 12:57:12
 Prawdy nie ma. W dobie relatywizmu, Smarzowski daje widzowi duże pole do indywidualnego odbioru jego dzieła. „Dom zły”, to historia rozliczająca czasy komunizmu w Polsce. Przelane wódką, oraz skorumpowane organizmy państwowe,  szerzące się bezprawie i jawna manipulacja bezbronnymi, do tego sielski pejzaż i wszechogarniająca beznadzieja.


Rok 1982, do bieszczadzkiej wioski przyjeżdżają milicjanci, na czele z porucznikiem Mrozem (Bartłomiej Topa). Wydział kryminalny przeprowadza wizję lokalną zabójstwa, które miało miejsce 4 lata wcześniej. Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik), zootechnik, przeorany doświadczeniami życiowymi i tragedią rodzinną staje przed „wstawionymi” milicjantami. Trwa wizja lokalna, którą tak naprawdę zainteresowani jesteśmy chyba tylko my, bo obecni na niej funkcjonariusze korzystając z wolnej chwili ustawiają się w kolejce „po następnego”.

Równolegle widzimy sytuację sprzed 4 lat, kiedy podczas jesiennego wieczoru do domu Dziabasów (Marian Dziędziel i Kinga Preis) przychodzi nieoczekiwany gość. Środoń, który stracił wszystko, z ostatnimi groszami wędruje na południe kraju. Dobrze płatna i ciekawa praca zootechnika ma stać się dla niego ostoją po rodzinnym dramacie. Zagubiony wśród bezkresnych pól, podczas ulewnej nocy dochodzi do zabudowań. Początkowa nieufność gospodarzy do których trafia, przeradza się z rzadka w niekończącą się hulankę zakrapianą litrami samogonu. Ale to wszystko do czasu aż…

Bohaterowie stworzeni przez reżysera odnajdują się w rzeczywistości PRL-u bardzo dobrze. Każdy wie, gdzie znajduje się jego miejsce, jak daleko mogą dojść jego żądania. Jeśli pomyli się w ocenie sytuacji i będzie chciał za dużo, może skończyć jak porucznik Mróz. Pozbawieni ludzkich odruchów, przeżarci wódką i pragnieniem zakupu Poloneza.

W filmie Smarzowskiego groza przeplata się z komizmem, a komizm z grozą, która mamy wrażenie nigdy się nie kończy. Poszukiwania prawdy nigdy nie ustają, bo nawet nie wiadomo ile tych prawd jest. „Dom zły”, to kolejny obraz Wojciecha Smarzowskiego(poprzedni to „Wesele”) i znów widać przelewającą się wódkę, nocne zdrady, krew i obłędną rzeczywistość. Reżyser postawił na polską grozę, czasami śmieszną, czasami beznadziejną, ale na pewno ciekawą i swojską. Z pewnością jest to jeden z lepszych filmów rozliczających nasz kraj z epoki „komuny”.

Zbyt wiele zagadek, za dużo sprzeczności i w konsekwencji śmierć i zdrady. Przedstawiona Polska nie odbiega zwyczajowo, od tej realności lat, w których dzieje się akcja filmu. Bez patosu, z jakim pokazuje się przeszłość, Smarzowski potrafił to zrobić z ironią i tupetem. Widz jest obserwatorem historii. Nie tak dawnej, nie chwalebnej, ale za to prawdziwej i wiernej. „Dom zły” był u nas. To była Polska.

Grzegorz Michalski
(grzegorz.michalski@dlastudenta.pl)

Recenzja powstała dzięki:

Słowa kluczowe: Dom zły,Smarzowski, komuna,kino, premiera, PRL, rozliczenie z pr-lem, Multikino
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Seks to nie grzech
Seks to nie grzech - recenzja

Oceniamy film o pierwszych doświadczeniach z masturbacją z Natalią Dyer w roli głównej.

Dzień na tak - film 2021
Dzień na tak - recenzja

Czy dzieci i rodzice powinni inspirować się tym filmem?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!