Dzieje się - Kino

Poznaj tajemnice "Supermarketu"

2012-12-17 09:28:04

Supermarket to miejsce banalne i bezpieczne - przestrzeń, która już na stałe wpisała się w nasze rodzinne życie. Pozory mylą. To, co na zewnątrz jest kolorowe, w środku kryje mrok. W najnowszym filmie Macieja Żaka supermarket staje się dla bohaterów szklaną pułapką. Miejscem, do którego nie wchodzi się bezkarnie.

Już 25 grudnia na ekrany kin wejdzie film SUPERMARKET Macieja Żaka. Na ekranie nagrodzony podczas 49. International Antalya Golden Orange Film Festival, Marian Dziędziel, Mikołaj Roznerski, Wojciech Zieliński, Izabela
Kuna, Tomasz Sapryk i Przemysław Bluszcz.

Przesyłam Państwu komentarz psychologa dr Marka Drogosza z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej nt. filmu:

Niemal wszyscy bohaterowie filmu znaleźli się w tytułowym  "Supermarkecie" mniej lub bardziej przypadkowo - w ich życiowych narracjach to miejsce jest niewiele znaczącym punktem, dopóki nie okazuje się swego rodzaju pułapką, rządzącym się specyficznymi prawami mikroświatem, z którego trudno się uwolnić - mentalnie lub nawet dosłownie fizycznie.

Ta przypadkowość, bycie nie na swoim miejscu, rodzi napięcie i frustrację, które sprawiają, że łatwo niejako mimochodem, niechcący, a nawet z dobrą wolą, przekroczyć reguły narzucane przez świat zewnętrzny - wtedy pułapka się zamyka, zaczyna liczyć się tylko to, co tu i teraz, własny strach i agresja, której uczestnicy sytuacji dopuszczają się zawsze w jakimś sensie w obronie własnej.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy są tak samo winni. Niektórzy uczestnicy zdarzeń znaleźli własne tajne i sprytne ścieżki w ludzkim mrowisku, poza regułami moralnymi. Cześć ochroniarzy jest gotowa "dla przykładu" - tak naprawdę, by wykazać własną przydatność - tropić i karać drobnych złodziejaszków, a jednocześnie "dorabiać" na pozorowanych  kradzieżach i przymykać oko na grubsze przekręty kierownika sklepu. Jest wśród nich i taki, który ma sporo okazji do wyładowywania swojej brutalności i sadystycznych skłonności. Ich szef zdaje sobie z tego wszystkiego sprawę, co nie przeszkadza mu pozostawać pryncypialistą, zwolennikiem dyscypliny i twardej ręki, który przestaje myśleć o drobnych złodziejaszkach, jak o ludziach - stają się oni już tylko "motłochem", z którym "trzeba wreszcie zrobić porządek". Ostatecznie więc najbardziej cierpią Ci, którzy do końca chcą trzymać się zewnętrznych reguł i pozostać "normalni"...

Supermarket wydaje się miejscem banalnym - do bólu! - jednak film od początku do końca trzyma w napięciu. Nie jest to lekka i łatwa rozrywka, a zachwyceni w szczególności nie będą właściciele supermarketów i firm ochroniarskich. Jeśli jednak film zniechęci część widzów do nerwowych i kompulsywnych polowań wśród półek wielkich sklepów - uznałbym to za niemałą społeczną korzyść.

dr Marek Drogosz, Wydział Psychologii SWPS

Myślałeś, że to dom był zły? Nie widziałeś "Supermarketu".

12 godzin, które nie są normalnym dniem w supermarkecie, szef ochrony, który skrywa brutalną przeszłość i rozmowa, która nie jest zwyczajnym ultimatum.
Supermarket - niezwykły thriller pełen pozornie błahych wydarzeń, których konsekwencji nie sposób przewidzieć. Gdy w sylwestrową noc, w supermarkecie znika jeden z klientów, wiadomo, że dla wszystkich zamieszanych w sprawę, nic już nie będzie takie, jak przedtem.

ip

Słowa kluczowe: Supermarket Maciej Żak thriller kino

Supermarket (8)

Supermarket - plakat
Supermarket  - Zdjęcie nr 2
Supermarket  - Zdjęcie nr 3
Supermarket  - Zdjęcie nr 4
Supermarket  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe Horyzonty 2018
Rozpoczyna się sprzedaż karnetów na 18. MFF Nowe Horyzonty

Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 26 lipca - 5 sierpnia 2018 roku.

ŻUBROFFKA
Znamy laureatów Festiwalu ŻUBROFFKA 2017

Zakończyła się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.

Storm. Opowieść o odwadze
Nowy film przygodowy w klimacie "Harry'ego Pottera" niebawem w kinach

Akcja filmu "Storm. Opowieść o odwadze" przenosi widzów do szesnastowiecznej Europy.

Polecamy
"Ostatni Egzorcyzm" - znamy termin premiery!
"Ostatni Egzorcyzm" - znamy termin premiery!

"Ostatni egzorcyzm" ("The Last Exorcism") przywodzi na myśl strach prosto z „Blair Witch Project”, „Paranormal Activity” i „Rec”.

Specjalny cykl dla studentów w DCF-ie [PROGRAM]
Specjalny cykl dla studentów w DCF-ie [PROGRAM] Wrocław

W programie akademii znalazły się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio czytane
"Ostatni Egzorcyzm" - znamy termin premiery!
"Ostatni Egzorcyzm" - znamy termin premiery!

"Ostatni egzorcyzm" ("The Last Exorcism") przywodzi na myśl strach prosto z „Blair Witch Project”, „Paranormal Activity” i „Rec”.

Specjalny cykl dla studentów w DCF-ie [PROGRAM]
Specjalny cykl dla studentów w DCF-ie [PROGRAM] Wrocław

W programie akademii znalazły się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne.

Popularne
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Konkurs Ziaja
Polecamy