Recenzje - Kino

Oskarżam cię, estrogen

2008-02-13 12:08:47

 „Lejdis" Tomasza Koneckiego to obraz przeznaczony dla tzw. wyzwolonych kobiet, zakochanych par na walentynki i badaczy zajmujących się zjawiskiem zwanym product placement.

Tytułowe „lejdis" to czwórka „psiapsiół od zawsze". Chcą być jak bohaterki „Seksu w wielkim mieście" i podobnie jak one pod maską samodzielności i niezależności skrywają zagubienie i potrzebę uczucia. Ładują się więc w pozbawione przyszłości związki, wdają w przelotne romanse i z lepszym lub gorszym skutkiem próbują zapanować nad swoim pełnym chaosu życiem. Grunt, że mogą liczyć na siebie i podczas organizowanego co rok w sierpniu (tak, w sierpniu) sylwestra dokonać podsumowania minionych 12 miesięcy.

Film miał być żeńską odpowiedzią na „Testosteron" duetu Konecki-Saramonowicz i okazał się dziełem niemalże bliźniaczym. Kobiety założyły spodnie i upodobniły się do mężczyzn, z tą różnicą, że panie topią smutki nie w wódce lecz w winie.

Nie zmienia to jednak faktu, że „Lejdis" to film barwny, który da się oglądać się z nieukrywaną przyjemnością. Akcja toczy się wartko, dowcip bywa rubaszny, ale zwykle nie zniża się do pewnego poziomu, a kilka lejdisowych tekstów ma szansę wejść do codziennego języka. Jeśli dorzucimy do tego kilka głośnych ostatnio nazwisk (Szyc, Więckiewicz, Kot, Adamczyk), otrzymamy wszystko to, czego przeciętny polski widz wymaga od rodzimej komedii.

Produkcja Koneckiego jest przyzwoicie zagranym (szczególne pochwały dla Anny Dereszowskiej jako Korby, Tomasza Kota jako ofermowatego Węgra Istvana oraz Adamczyka, który obojętnie, czy gra papieża czy geja, robi to znakomicie) filmem w sam raz na okołowalentynkowy czas.

Miłośnicy komedii romantycznych nie powinni się zawieść, a wielbiciele bardziej wysublimowanego humoru za bardzo zgorszyć.

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)


Bilety na ten film możesz zarezerwować tu:



Słowa kluczowe: Lejdis Recenzja damska odpowiedź na testosteron konecki sarasimowicz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • nie jestem jakims tam znawca filmow ale : [0]
    dyz
    2008-02-17 10:22:33
    "Akcja toczy się wartko"- przez pierwsza godzine moze i tak, ale przez nastepne poltorej "to byla jakas masakra","który da się oglądać się z nieukrywaną przyjemnością."podobnie jak wyzej- przez pierwsza godzine byl niezly, ale nastepne poltorej poprostu nie dalo sie wysiedziec. tylko patrze jak ludzie obok mnie co chwila zerkala na zegarki,komorki w tym ja. film nie porownywalnie gorszy od testosteronu, wulgarny. nie warto isc do kina-strata piniendzy. 2/10
  • Żałosny scenariusz [4]
    Jolka
    2008-02-17 08:37:25
    Żadna normalna kobieta tak nie przeklina. Autor scenariusza jest chyba chory psychicznie, z kim przebywa, skoro przyszło mu do głowy, ze ktoś NORMALNY się tak odezwać do drugiej osoby. Film dla dresiarzy, bo tam chyba się tak rozmawia. Pomyłka, głupie i prostackie.
  • ania [6]
    ania cd
    2008-02-13 23:50:38
    [...] dla filmowych kobiecych miłości. Po trzecie, primo - o jakich miłośnikach komedii romantycznych autor pisze? Obawiam się jednak, że miłośnicy akurat tego gatunku, w dość dosadnym i pozbawionym łzawego love story filmie, jakim jest Lejdis, wiele dla siebie nie znajdą. Polecałabym więc obejrzeć film, przed jego zrecenzowaniem. Albo nie zasypiać w ołowie... Po czwarte primo, sylwester w znaczeniu "impreza" (a nie 31 grudnia) pisze się, prosze szanownego autora, z małej litery :)
  • ania [0]
    ania
    2008-02-13 23:49:33
    chcą być jak bohaterki seksu w wielkim mieście? Ukrywają zagubienie i potrzebę uczucia? Film bliźniaczy do Testosteronu? Panie Marcinie, Pan chyba tego filu nie oglądał i zdał sie na "recencję" z Multikina. Po pierwsze primo, film z Testosteronem ma niewiele wspólnego i nawet domorosły "znawca" kina od razu to zauważy - poza damsko-męskimi wątkami, Testosteron swoja kameralnością formy od razu przywodził na myślę ekranizację dramatu, czego w Lejdis nie znajdziemy - chyba że mowa o teatralnej manierze Dereszowskiej. Po drugie primo, drogi Panie Szewczyk, najczęstszym zwrotem, jakim w tym filmie posługują się kobiety wobec mężczyzn jest pełnokrwiste "spie***j" - no ale cóż, jeśli ktoś naprawdę chce się doszukać u bohaterek zagubienia i niewieściej potrzeby ciepła, to się tego zapewne doszuka. Jeśli w tym filmie mowa jest o potrzebie uczucia, t jest to potrzeba uniwersalnie ludzka. Nie znajdziemy tu ani jednej, łzawej i romantycznej sceny, tak charakterystycznej dla filmowych ko
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Truposze nie umierają
Truposze nie umierają - recenzja

Bill Murray, Adam Driver i Tilda Swinton kontra zombie.

The Umbrella Academy
The Umbrella Academy - recenzja 2. sezonu serialu

Czy warto obejrzeć drugi sezon serialu o dysfunkcyjnej rodzinie superbohaterów?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!