Recenzje - Kino

Obce niebo - walka z nadopiekuńczym systemem [RECENZJA]

2015-10-19 12:09:26

"Obce niebo" to polsko-szwedzki  dramat o walce z nadopiekuńczym systemem i problemach życia codziennego polskiej rodziny na emigracji. Historia Basi (Agnieszka Grochowska), Marka (Bartłomiej Topa) i ich córki - Uli pokazuje zwykłe życie, pozornie kochającej się rodziny, która wyjechała za chlebem do Szwecji.



Dlaczego pozornie kochającej? Choć reżyser skromnie nakreśla przeszłość bohaterów, daje do zrozumienia, że małżeństwo przechodzi kryzys, któremu towarzyszyła zdrada. Do tego pojawiają się problemy z córką, która nie do końca odnajduje się w nowej rzeczywistości. Mimo, że Ula płynnie mówi po szwedzku, nie może znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami.

To ściąga zainteresowanie opieki społecznej i w konsekwencji prowadzi do odebrania rodzicom prawa do opieki nad dzieckiem. Ula trafia do rodziny zastępczej, nie do końca zdając sobie sprawę z tego co się stało, a rodzicom pozostają "widzenia" z córką pod ścisłym nadzorem pracowników urzędu. Zaczyna się walka z bezlitosnym, szczególnie jeśli chodzi o dobro dziecka, prawem szwedzkim. Prawem, które nie zna pojęcia empatii i drugiej szansy.

Dobrem dziecka jest według urzędników separacja od rodziców, a mantrą powtarzane często słowa "postępujemy zgodnie z procedurami". Film porusza ważny problem i zarazem tabu, którym jest surowość, być może czasem nadmierna, systemu państwa opiekuńczego w Szwecji, gdzie nawet błahe przewinienie może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.

Dariusz Gajewski prostymi słowami i czytelnym obrazem pokazuje sytuację krok po kroku, akcja toczy się dość przewidywalnie, bez zbędnych zawirowań. Momentami można odnieść wrażenie, że Polacy zostali przedstawieni wiarygodnie, natomiast szwedzcy urzędnicy nieco stereotypowo, jako bezduszne machiny, które bez mrugnięcia okiem trzymają się procedur.

Być może to właśnie miało być narzędziem naświetlającym problem, jakim jest nadopiekuńczość wspominanego systemu. Film poniekąd dotyka też innej ważnej kwestii, a mianowicie Polaka - emigranta, który wyruszając pod obce niebo, nie potrafi pokornie dostosować się do obyczajów i norm panujących na obczyźnie i za wszelką cenę zachowuje swoją polskość. Dlatego też, ten kawałek nieba bywa dla niego tak obcy bez względu na upływający czas.



Katarzyna Smoleń

Obce niebo, reż. Dariusz Gajewski, prod. Polska, czas trwania 107 min, dystr. Next Film, polska premiera: 16 października 2015

Film zobaczyliśmy w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Słowa kluczowe: obce niebo recenzja, obce niebo opinie, obce niebo film, obce niebo 2015, agnieszka grochowska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Bardzo dobry film [0]
    Welonka
    2015-10-20 19:17:56
    W weekend byłam na nim w kinie i muszę powiedzieć, że zrobi na mnie duże wrażenie. Przede wszystkim od strony emocjonalnej - potrafi poruszyć (ale też nie ma na szczęście w tym przesady). Ale też od strony technicznej i aktorskiej. Kawał dobrego polskiego kina.
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Angelo - recenzja przedpremierowa

Oceniamy austriacki film o niewolniku w świecie arystokratów.

Piosenki o miłości - recenzja przedpremierowa

Zobacz, gdzie zaczyna się i kończy prawdziwe uczucie.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!