Dzieje się - Kino

Najlepsze filmy o terroryzmie w historii. To one trzymały nas w napięciu [WIDEO]

2015-11-19 14:23:39

Zamachy i wojna z terrorem to stale popularny temat w światowej kinematografii. Motyw ten poruszały setki produkcji, skupiających się na jego różnych aspektach. Przypominamy najlepsze z nich. Te filmy trzymały nas w napięciu!



"Monachium" (2005), reż. Steven Spielberg

Jest to film inspirowany autentycznymi wydarzeniami. Odkrywa kulisy tajnej akcji agentów Mossadu, którzy otrzymali zadanie wytropienia i likwidacji 11 Palestyńczyków, odpowiedzialnych, jak przypuszczano, za zaplanowanie masakry izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Pokazuje też, jak wysoką cenę musieli zapłacić za ten akt zemsty biorący w nim udział agenci oraz człowiek, który nimi dowodził. Okrzyknięty „szalenie ekscytującym" (Peter Travers, Rolling Stone), najmocniejszy z dotychczasowych, pełen akcji thriller Stevena Spielberga zdobył aż pięć nominacji do Oskara, w tym za Najlepszy Film i dla Najlepszego Reżysera.



"Wróg numer jeden" (2012), reż. Kathryn Bigelow

Polowanie na najsłynniejszego terrorystę w historii ukazane z punktu widzenia młodej agentki CIA (nominowana do Oscara Jessica Chastain, której rola porównywana jest przez krytyków do życiowej kreacji Jodie Foster w "Milczeniu owiec"). Pomimo braku wiary kolegów, biurokracji oraz wielu przeciwności losu, agentce udaje się w końcu przekonać Pentagon, by wkroczyć do akcji i zaatakować domniemaną kryjówkę Osamy bin Ladena.



"Kapitan Phillips" (2013), reż. Paul Greengrass


Historia porwania przez somalijskich piratów amerykańskiego kontenerowca Maersk Alabama, do którego doszło w 2009 roku. Dzięki charakterystycznemu spojrzeniu reżysera Paula Greengrassa, film jest jednocześnie przyspieszającym bicie serca thrillerem i złożonym portretem przedstawiającym skutki globalizacji. "Kapitan Phillips" skupia się na relacji kapitana kontenerowca Richarda Phillipsa (w tej roli dwukrotny zdobywca nagrody Akademii Tom Hanks) i dowódcy piratów Muse'a (Barkhad Abdi), który bierze go jako zakładnika. Kiedy Muse i jego ludzie obierają za cel nieuzbrojony statek Phillipsa, między mężczyznami dochodzi do starcia. W odległości 145 mil od wybrzeża Somalii zostają oni pozostawieni na pastwę sił, nad którymi nie mają kontroli.



"8 części prawdy" (2008), reż. Pete Travis


Podczas odbywającego się w Hiszpanii historycznego spotkania na szczycie, poświęconego globalnej walce z terroryzmem, raniony kulą zostaje prezydent Stanów Zjednoczonych. Osiem zupełnie obcych sobie osób było bezpośrednimi świadkami zamachu. Teraz każda z nich przedstawiając swój punkt widzenia stara się odkryć prawdę. Kiedy z szeregu zeznań zaczyna wyłaniać się rysopis strzelca, wydarzenia przyjmują nieoczekiwany obrót...



"Carlos" (2010), reż. Olivier Assayas

Początek lat 70. Ilich Ramírez Sánchez, młody marksista i rewolucjonista wyszkolony przez Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, zaczyna działalność. Międzynarodowy rozgłos i sławę zyskuje w 1975 roku, kiedy nieznani zleceniodawcy zlecają mu poprzez palestyńskiego terrorystę Wadiego Haddada przeprowadzenie zamachu na siedzibę OPEC w Wiedniu i uprowadzenie przebywających tam ministrów. Wystylizowany na Che Guevarę Carlos, na czele 5-osobowej grupy bojowników, atakuje budynek organizacji i bierze zakładników.



"Olimp w ogniu" (2013), reż. Antoine Fuqua

Agent Secret Service popada w niełaskę prezydenta USA po tragicznym w skutkach wypadku. Zostaje odsunięty od służby bezpośrednio przy głowie państwa i oddelegowany do najmniej prestiżowych zajęć. Wszystko ulega zmianie, gdy Biały Dom zostaje zaatakowany przez terrorystów uzbrojonych w niesamowitą technologię, unieszkodliwiającą cały lokalny system obrony. Wszystkie próby odbicia budynku, przeprowadzone przez Pentagon, kończą się niepowodzeniem. Ostatnią szansą na uratowanie prezydenta jest Banning, który po latach służby zna Biały Dom jak własną kieszeń.



"Stan oblężenia" (1998), reż. Edward Zwick

Niepokojąco proroczy względem ataków 9/11 i ich następstw - "Stan oblężenia", sfilmowany ponad trzy lata przed atakami,  opowiada fikcyjną historię o terrorystach, którzy podłożyli serię bomb w różnych miejscach na obszarze całego Nowego Jorku. Agent specjalny FBI (Denzel Washington) i generał Armii Stanów Zjednoczonych (Bruce Willis) łączą siły, aby odkryć kto jest za to odpowiedzialny... i stają w obliczu ryzyka pełnowymiarowej wojny z bezwzględnymi terrorystami.



"Fahrenheit 9.11" (2004), reż. Michael Moore

Dokument zdobywcy Oscara, Michaela Moore'a, ukazujący kontrowersyjne fakty i teorie dotyczące relacji pomiędzy rządem Stanów Zjednoczonych a organizacjami terrorystycznymi. Reżyser stara się wyszukiwać wszystko to, o czym media niechętnie wspominają, bądź nie wspominają wcale. Podstawową kwestią jest wyjaśnienie przyczyn agresji skierowanej przeciwko Ameryce, tego jak administracja George'a W. Busha przyczyniła się do wydarzeń z 11 września 2001 roku, a także ukazanie wszelkich układów amerykańskich władz z Osamą bin Ladenem.



Seriale "Homeland" (trwa od 2011)
oraz "24 godziny" (2001-2010)

W pierwszym sezonie serialu Homeland, po ataku na kryjówkę terrorystów w Iraku amerykańskim żołnierzom udaje się odbić jeńca wojennego, który zaginął przed 8 laty. Sierżant Nicholas Brody wraca do kraju jako bohater, jednak nie wszyscy w niego wierzą. Agentka CIA Carrie Mathison nie zważając na innych próbuje udowodnić, że uznany wcześniej za zmarłego żołnierz nie jest już tym samym człowiekiem który wyjechał na misję.



W serialu "24 godziny", przedstawione wydarzenia rozgrywają się w czasie rzeczywistym w ciągu tytułowych 24 godzin. Każdy odcinek relacjonuje tylko jedną godzinę wydarzeń rozgrywających się w różnych częściach miasta... W pierwszym sezonie, w przededniu prawyborów prezydenckich, agent elitarnej jednostki antyterrorystycznej CTU, Jack Bauer, dowiaduje się o planowanym zamachu na życie pierwszego czarnoskórego kandydata na prezydenta USA, senatora Davida Palmera. Co więcej, okazuje się, że w agencji jest "kret", który prawdopodobnie uczestniczy w planowanym zamachu. Jack ma przeprowadzić akcją uniemożliwiającą zamach.



Zebrał: MD
fot. kadr z filmu "Monachium", reż. Steven Spielberg

Słowa kluczowe: terroryzm w kinie, filmy o terroryzmie, filmy o terrorystach, filmy o zamachach, filmy zamachy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zakonnica - film 2018
Horrory o zakonnicach - polecane filmy grozy

Które filmy grozy o siostrach zakonnych warto sprawdzić?

Polecamy
The Boogeyman 2023
"The Boogeyman" - horror według Stephena Kinga ma już zwiastun [WIDEO]

Demon jak zwykle chowa się w szafie albo pod łóżkiem.

7 uczuć - zwiastun filmu
Gwiazdy wróciły do szkoły. Mamy pełny zwiastun komedii "7 uczuć" [WIDEO]

To będzie dziwny film. A czy śmieszny? Zobaczcie zwiastun!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Zakonnica - film 2018
Horrory o zakonnicach - polecane filmy grozy

Które filmy grozy o siostrach zakonnych warto sprawdzić?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!