Dzieje się - Kino

Najlepsze filmy o AIDS w historii kina [WIDEO]

2015-12-01 09:22:37

Angelina Jolie, Tom Hanks, Denzel Washington, Matthew McConaughey, Jared Leto, Mark Ruffalo, Matt Bomer - to gwiazdy, które zagrały w najgłośniejszych filmach o AIDS. Ich doskonałe kreacje aktorskie sprawiały, że z zapartych tchem i nie raz - ze łzami w oczach, śledziliśmy historię bohaterów. Zobacz nasze zestawienie pięciu najlepszych filmów o AIDS!

kadr z filmu

"Filadelfia" (1993), reż. Jonathan Demme

Doskonale zapowiadający się młody prawnik, Andrew Beckett (Tom Hanks), właśnie został wyrzucony z pracy w prestiżowej firmie prawniczej. Pracodawca twierdzi, że się nie sprawdził. On jednak wie, że prawdziwym powodem jest jego choroba - AIDS. Zmuszony do obrony swej zawodowej reputacji, Andrew wynajmuje zaangażowanego, niezwykle błyskotliwego adwokata Joe Millera (Denzel Washington), by pozwać swych byłych pracodawców za nieuzasadnione zwolnienie.

Joe z początku niechętnie podchodzi do propozycji zajęcia się tą sprawą. Z własnego doświadczenia wiedział, jak krzywdzące są ludzkie uprzedzenia i nietolerancja, nigdy jednak nie miał okazji skonfrontować swych własnych uprzedzeń z problemem homoseksualizmu i AIDS do czasu. Jeden człowiek walczy o swą reputację, sprawiedliwość i  własne życie. Drugi zmaga się zarówno z własnymi, jak również społecznymi lękami i ignorancją. Antonio Banderas, Jason Robards i Mary Steenburgen współtworzą ten jeden z najmocniejszych i najlepiej przyjętych przez krytykę obrazów naszych czasów."Witaj w klubie" (2013), reż. Jean-Marc Vallée

Prawdziwa historia elektryka z Teksasu - Rona Woodroofa (Matthew McConaughey), u którego w 1985 roku lekarze diagnozują AIDS, ostatnie stadium HIV. Biorąc pod uwagę zaledwie 30 dni życia, jakie według lekarzy mu zostały, oraz brak dostępnych opcji leczenia, sfrustrowany mężczyzna podejmuje się radykalnych działań. Aby przetrwać, zaczyna przemycać z całego świata nietoksyczne i antywirusowe leki, nielegalne w USA. Gdy okazują się one alternatywnym i skutecznym rozwiązaniem, Ron tworzy własny biznes i tak powstaje tytułowy Dallas Buyers Club. Klub, którego członkowie - czyli chorzy na AIDS - za określoną sumę pieniędzy mają dostęp do nowatorskiej formy kuracji."Odruch serca" (2014), reż. Ryan Murphy

Adaptacja autobiograficznej sztuki Larry'ego Kramera, opowiadającej o początkach epidemii AIDS w Stanach Zjednoczonych. Nowy Jork, początek lat osiemdziesiątych. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje na temat tajemniczego wirusa, który sieje spustoszenie wśród społeczności LGBT. W gronie aktywistów działających na rzecz zwalczania wirusa, nazwanego przez naukowców HIV, szczególne miejsce zajmuje pisarz Ned Weeks (Mark Ruffalo).

Jego celem jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat choroby, ale przede wszystkim zmiana postrzegania zarażonych nią osób. Działania Weeksa wzbudzają kontrowersje i prowadzą do konfliktu z rodziną i przyjaciółmi. Ten ważny i poruszający film to ekranizacja napisanej w 1985 roku sztuki Larry'ego Kramera, która była jednym z pierwszych artystycznych głosów na temat AIDS."Gia" (1998), reż. Michael Cristofer


Niesamowita kreacja Angeliny Jolie. Historia Marii Gii Carangii, młodziutkiej dziewczyny z Filadelfii. Poznajemy ją w wieku 10 lat, kiedy to jej rodzice postanawiają się rozwieść. To wydarzenie zaciążyło na całym późniejszym życiu dziewczyny. Została zauważona na ulicy i prawie siłą zaciągnięta na sesję zdjęciową. W ciągu zaledwie kilku tygodni stała się najbardziej pożądaną kobietą świata mody. Nigdy nie ukrywała swojej homoseksualnej orientacji. Na uwagę zasługuje także rola Faye Dunaway, szefowej agencji modelek, Wilhelminy Cooper.

To właśnie jej śmierć sprawiła, że Gia sięgnęła po mocniejsze narkotyki. I jest to początek końca wielkiej kariery, a także samej Gii. Kolejne odwyki nie przynoszą rezultatów. Kiedy okazuje się, że jest chora na AIDS odwracają się od niej prawie wszyscy. Film przeplatany jest opowieściami przyjaciół bohaterki oraz cytatami pamiętnika, który Gia prowadziła od 10 roku życia."Jak przetrwać zarazę" (2012), reż. David France


W obliczy własnej śmierci, grupa młodych ludzi, w szeregach których wykryto wirus HIV, postanawia zaangażować się z walkę z koncernami farmaceutycznymi. Stworzyli dwie koalicje - ACT i TAG (Treatment Action Group). Ich działania i zaangażowanie zmieniło postrzeganie AIDS - z wyroku śmierci, na chorobę, z którą da się żyć.Zebrał: MD

Słowa kluczowe: filmy o aids, aids kino, filmy o hiv, filmy o walce z aids, odruch serca film

Witaj w klubie (12)

Witaj w klubie - Zdjęcie nr 1
Witaj w klubie - Zdjęcie nr 2
Witaj w klubie - Zdjęcie nr 3
Witaj w klubie - Zdjęcie nr 4
Witaj w klubie - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Jak AIDS to od razu tylko geje... [0]
  KAMIL
  2015-12-01 18:51:57
  Nie, no oczywiście przy okazji tego tematu trzeba było dać ujęcie gejów, tak jakby AIDS to tylko geje. Dziwicie się potem, że jeden z drugim nie czytając nawet tego artykułu myśli tak a nie inaczej.
Zobacz także
Wiosna FilmÃłw 2018
Zbliża się Festiwal Wiosna Filmów 2018 w Warszawie Warszawa

Organizatorzy przygotowują przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych festiwalach.

Scena ciszy - Akademia dokumentalna
Akademia Dokumentalna powraca do Dolnośląskiego Centrum Filmowego Wrocław

W oczekiwaniu na jubileuszową 15. edycję Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, widzowie będą mogli zobaczyć najgłośniejsze filmy ostatniej edycji festiwalu.

Polish Cinema for Beginners
Cykl Polish Cinema for Beginners wraca w Kinie Nowe Horyzonty Wrocław

10. sezon odbędzie się pod hasłem "Family Matters".

Polecamy
Fantastyczny film! Uśmiałam się. Świetne teksty! - to pierwsze reakcje po pokazie "Planety Singli" [FOTO]
Fantastyczny film! Uśmiałam się. Świetne teksty! - to pierwsze reakcje po pokazie "Planety Singli" [FOTO]

Po pierwszy publicznym pokazie "Planety Singli" - nowego filmu twórcy "Listów do M", publiczność biła brawo na stojąco. Tak żywiołowej reakcji na Forum Wokół Kina od lat nie wywołał żaden tytuł!

Twórcy animacji na festiwalu Etiuda&Anima
Twórcy animacji na festiwalu Etiuda&Anima Kraków

Projekcji filmów towarzyszyć będą pokazy animacji na żywo z udziałem autorów.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wiosna FilmÃłw 2018
Zbliża się Festiwal Wiosna Filmów 2018 w Warszawie Warszawa

Organizatorzy przygotowują przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych festiwalach.

Scena ciszy - Akademia dokumentalna
Akademia Dokumentalna powraca do Dolnośląskiego Centrum Filmowego Wrocław

W oczekiwaniu na jubileuszową 15. edycję Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, widzowie będą mogli zobaczyć najgłośniejsze filmy ostatniej edycji festiwalu.