Dzieje się - Kino

Jak się czujesz kradnąc filmy, czyli moralność utracona w sieci

2017-06-13 13:19:18

Ludzie, którzy nigdy nie ukradliby DVD lub książki w sklepie, w sieci bez oporów sięgają po pirackie kopie. Skąd bierze się ta podwójna moralność?

Jedną z przyczyn piractwa w sieci jest działanie w oparciu o zasadę „mniejszego zła”. Użytkownicy nabierają fałszywego przekonania o niskiej szkodliwości nieuczciwych zachowań w Internecie. Takie myślenie zostaje wzmocnione poczuciem bezkarności, ponieważ prawo nie nadąża za technologicznym rozwojem, na ogół Internauta wierzy też, że w sieci jest anonimowy. Chętnie usprawiedliwia własne postępowanie, generalizującym stwierdzeniem: „tak robią wszyscy”. 

W tle pojawia się też poczucie społecznej niesprawiedliwości: „nie stać mnie na bilet, a przecież artyści dużo zarabiają”. Obiektywne przyczyny piractwa w Polsce to niesatysfakcjonujące dochody, brak wiedzy o legalnych źródłach kultury w Internecie oraz brak świadomości, że takim zachowaniem wspiera się serwisy, które nieuczciwie zarabiają na kulturze. Wciąż słaba jest również znajomość prawa autorskiego i zagrożeń wynikających z korzystania z pirackich stron.

Piractwo stało się nowym kulturowym nawykiem. Co gorsza samo słowo zdewaluowało się w codziennym języku i tak bardzo zostało powiązanie ze sferą technologii, że zapomniano, co oznaczało w czasach, gdy było synonimem przemocy. Pirat rabował dla zysku, natomiast internetowy pirat utwierdza się w przekonaniu, że jest jak Robin Hood, który dzieli się z innymi dobrami kultury. Tymczasem ta postawa jest całkowitym zaprzeczeniem normy wzajemności, w myśl której zakładamy, że jeśli zrobimy dla kogoś coś dobrego, w przyszłości spotkamy się ze wzajemnością. Na tej zasadzie właśnie powinna polegać odpowiedzialna wspólnota twórców i odbiorców.

Przy całym absurdzie narastającego piractwa, warto zauważyć, że świadomość społeczna powoli się zmienia i internauci zaczynają zdawać sobie sprawę z konsekwencji piractwa, jak np. zmniejszenie produkcji artystycznej czy zamykanie instytucji kultury. Nie powinno nas to jednak uspokajać, bo tymczasem ani zmiany prawa, ani nowe antypirackie zabezpieczenia nie powstrzymują piratów przed nowymi pomysłami na okradanie twórców. Główne zadania, które stoją dziś przed nami to promocja legalnych źródeł kultury i uświadomienie odbiorcom, że kradzież cyfrowa jest równie niemoralna jak kradzież DVD czy płyty. I być może najważniejsze - warto być fair wobec twórców. Tylko tyle i aż tyle!

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Legalna Kultura, która prowadzi bazę legalnych źródeł dającą dostęp do zasobów kultury zgodnie z prawem i wolą twórców. Baza Legalnych Źródeł znajduje się na www.legalnakultura.pl.

ip

Słowa kluczowe: pirackie dvd, legalna kultura, własność intelektualna, walka z piractwem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Warto przeczytać
12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!

Najlepsze azjatyckie horrory
Najlepsze azjatyckie horrory

To właśnie w Azji powstały najlepsze horrory w historii kina. Te filmy naprawdę was przerażą!

Zobacz także
Po prostu przyjaźń
Nadchodzi 8. edycja cyklu Kultura Dostępna w kinach Helios

Zobacz, jakie filmy zagrają za 10zł.

legalna kultura
Zbliża się finał konkursu na spot o uczciwości w kulturze

Zwycięzców poznamy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Bodyguard Zawodowiec
"Bodyguard zawodowiec": Zobacz wywiady z gwiazdami obsady i fragmenty filmu [WIDEO]

Samuel L. Jackson wyznał, że to w zasadzie udział Ryana Reynoldsa przekonał go do przyjęcia tej roli.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio czytane
12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!

Najlepsze azjatyckie horrory
Najlepsze azjatyckie horrory

To właśnie w Azji powstały najlepsze horrory w historii kina. Te filmy naprawdę was przerażą!

Popularne
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

Znamy datę premiery filmu "50 twarzy Greya"
Znamy datę premiery filmu "50 twarzy Greya"

Dla fanek, które nie mogą się doczekać informacji o ekranizacji książki została ujawniona przybliżona data premiery filmu.