Recenzje - Kino

„Inland Empire” - logika w strzępach

2007-08-27 11:16:15

 „Każdy ma swoje dziwactwa” - David Lynch także. I chwała mu za to. Jego wizjonerstwo właśnie osiągnęło szczyt. Dlatego też porzućcie nadzieję, że którakolwiek ze scen jego najnowszego filmu będzie wynikać z poprzedniej lub wpływać na kolejną. Dla kogoś takiego jak ten amerykański artysta konsekwencja i porządek byłyby nudne i przyziemne, a wyraźna fabuła mogłaby tylko spłycić to, co ma do przekazania. A jest tego całkiem sporo – cała gama emocji w przeróżnych konfiguracjach czy też obrazy, które przenikając się i zderzając, dają zaskakujące efekty.

Tym razem David Lynch przenosi widzów na plan filmowy. Ekipa usiłuje zrealizować „Marzenia o błękitnym jutrze” - remake niedokończonej przed laty historii o zakazanej miłości i zdradzie. Wiadomość o tragicznym losie poprzedniej pary odtwórców głównych ról sprzyja narastaniu napięcia pomiędzy aktorami – niepokój udziela się zwłaszcza Nikki Grace, gwieździe filmowej rozpoczynającej właśnie niezwykłą podróż w głąb przesiąkniętego złem i tajemnicą świata. Podróż, która pozwala zapomnieć o istnieniu cienkiej granicy między fikcją a rzeczywistością.

„Inland Empire”, jak niemal każdy film twórcy „Zagubionej autostrady”, z powodzeniem mógłby zostać podzielony na kilkanaście etiud, z których każda zachowywałaby swój oryginalny nastrój i specyficzną kolorystykę. Charakterystyczna dla Lyncha dominacja mrocznych barw rozjaśnianych od czasu do czasu ostrym jarzeniowym światłem działa na wyobraźnię mocniej aniżeli jakiekolwiek słowa. Ciemne brzydkie korytarze zestawione z monumentalnymi zabytkowymi wnętrzami tworzą niesamowity kontrast. Podobnie kłębiąca się w każdym kącie, ciężka muzyka przerywana szlochem i odgłosami histerycznego śmiechu. W całej tej mieszaninie kolorów i dźwięków najistotniejsze są jednak twarze – przymglone i zatopione w półcieniu. Maksymalne zbliżenia, rodem z amatorskich produkcji wideo, wręcz drażniąco potęgują odbijające się na nich emocje.

Lynch pokazuje, że nie boi się czerpać ze swoich poprzednich dzieł. Sięga po krótkometrażową animację „Króliki”, nawiązuje do „Darkened room”, przywołuje motyw „filmu w filmie” znany widzom z „Mulholland Drive”, a scenerią wydarzeń kolejny raz czyni wnętrza brzydkiej, kłócącej się z gwiazdorskim przepychem fabryki. Odwagą reżyser wykazał się także przy doborze aktorów. Oprócz swojej ulubienicy Laury Dern i fenomenalnego Jeremiego Irons'a, do współpracy zaprosił także kilku raczej mało znanych za oceanem polskich aktorów. Karolina Gruszka i Krzysztof Majchrzak wcielili się w najbardziej tajemnicze postacie – zagubionej dziewczyny i fantoma, tym samym idealnie wpisując się w nasycony niepokojem klimat „Inland Empire”.


Natalia Łach
natalia.lach@dlastudenta.pl


Recenzja sporządzona dzięki uprzejmości Multikina


 

Słowa kluczowe: „Inland Empire” David Lynch recenzja film filmy nowości filmowe kino Karolina Gruszka re
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Snowpiercer - Sezon 2
Snowpiercer - recenzja 2. sezonu

Serial wyjechał na właściwe tory!

Bad Boy film 2020
Bad Boy - recenzja

Patryk Vega zrobił film o patologiach polskiej piłki nożnej. Co z tego wyszło? Przeczytajcie recenzję!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!