Recenzje - Kino

Dwugodzinna wideoinstalacja Majewskiego

2007-04-18 12:42:32

 W "Szklanych ustach" nie pada ani jedno słowo i z pewnością nie jest on dla tych, którzy lubią wiedzieć o co chodzi – tu większości rzeczy trzeba się domyślać. Majewski proponuje obrazy i dźwięki, ale nie podaje na tacy gotowej sprecyzowanej fabuły tylko postrzępione alegoryczne obrazki. Ten film to zabawa w skojarzenia i z pewnością każdy wyniesie z tego seansu coś innego, coś innego zapamięta, a nawet inaczej zrozumie ten film-niefilm.

“Szklane usta” Lecha Majewskiego to konsekwencja instalacji “Krew poety”, której premiera odbyła się w prestiżowym i kultowym zarazem Museum of Modern Art w Nowym Jorku w maju 2006 roku. Wystawa miała charakter retrospektywny i stanowiła uhonorowanie twórczości tego artysty – reżysera filmowego i teatralnego, pisarza, poety i malarza. Lech Majewski został jednocześnie pierwszym polskim i jednym z najmłodszych twórców, który wystawia swoje prace w MoMA.

Instalacja składa się z 33 wideoartów wyświetlanych w projekcji pętlowej na kilku ścianach i kilkudziesięciu monitorach jednocześnie. Widz może je sobie oglądać w dowolnej kolejności. Ale “Szklane usta” zmuszają już do oglądania tych obrazów w kolejności narzuconej montażem i przez bite dwie godziny w kinowym fotelu. Niewielu to wytrzymuje – nawet recenzenci filmowi opuszczali projekcję. Brak dialogów i linearności mógłby przeszkadzać w tzw. normalnym filmie, ale tu mamy do czynienia raczej z kinową wersją wideoinstalacji, więc po głębokim wdechu należy wygodnie zasiąść w fotelu i uruchomić wyobraźnię.

Historia poety zamkniętego w szpitalu psychiatrycznym, który dzieli swój czas pomiędzy obcowanie z innymi pacjentami, swoje wspomnienia i sny, powoli układa się w całość. Sceny z ukrzyżowaniem kobiety czekającej na seksualną rozkosz, zdjęcia z krzyża głównego bohatera czy końcowa scena w parku do złudzenia przypominająca tę ze “Snu nocy letniej” nabierają sensu po obejrzeniu całości. To wizja artysty, który myśli symbolami i wykorzystuje historię malarstwa – wiele scen jest inspirowanych obrazami. To jednak nie wystarczy, by zainteresować widza. Znakomite, bardzo malownicze zdjęcia i precyzyjny czysty dźwięk to główne atuty tego filmu. Minusem jest głównie mała spójność, która w pewnym momencie męczy i sprawia, że widz może sie zacząć nudzić.

Konsekwencją premiery filmu będzie prezentacja wystawy “Krew poety” w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi oraz Wenecji, Paryżu czy Londynie. We Wrocławiu wideoinstalacja była już pokazywana w ramach Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty latem 2006 r.

Magda Szyszko


Słowa kluczowe: Majewski, szklane usta, Museum of Modern Art, Krew poety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Polecamy
fot. materiały prasowe
Też go kocham - recenzja

Przeczytaj recenzję kolejnego filmu na podstawie prozy Nicka Hornby'ego.

Właściciele
Właściciele - recenzja przedpremierowa

Debiutancki film Jiriego Havelki od 17 lutego 2023 w polskich kinach. Czy warto go zobaczyć?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!