Dzieje się - Kino

Disney kupił projekty filmowe 20th Century Fox. Co to oznacza?

2017-12-15 11:25:38

Imperium Disneya rozrasta się. Szef Walt Disney Studios, Alan Horn, wykupił amerykańską korporację 20th Century Fox za 66,1 mld dolarów. Trzecie największe amerykańskie studio sprzedało swoje projekty konkurencji. Osoby do tej pory w nim zatrudnione, mogą przejść do Disneya. A co to oznacza dla popkultury? Poszerzenie wpływów giganta sprawi, że np.  "X-Men" i "Fantastyczna Czwórka" trafią do kinowego uniwersum Marvela. Fani są zachwyceni, ale jest i druga strona medalu. Odtąd jedna firma wchłonie prawie wszystkie najbardziej kultowe i kasowe produkcje o superbohaterach. Niektórzy sądzą, że Disney dąży do monopolu.

Avengers - kadr filmu

W skład 20th Century Fox wchodzą studio filmowe pod tym samym tytułem, stacje telewizyjne Fox, kanały FX, National Geographic, Star India, a także platforma streamingowa Hulu. Dlaczego studio, które samo w sobie jest gigantem na rynku filmowym, mające na koncie legendarne produkcje, sprzedało lwią część swojego dorobku? Prawdopodobnie Fox chce skupić się na ulepszeniu kanału informacyjnego Fox News, lokalnych stacji telewizyjnych i kanałów sportowych.

Co do Disneya, firma przejmuje pieczę nad takimi produkcjami, jak "X-Men", "Deadpool", "Obcy", "Predator", "Planeta Małp", "Kingsman", "Szklana pułapka", "Titanic", "Avatar". Jeśli chodzi o seriale, nowe logo przyjmą "Z Archiwum X", "Prison Break", "Simpsoni", "Gotham" czy "Family Guy". Zmiana cieszy fanów, bo Walt Disney Studios wypuszcza niezwykle dopracowane, odnoszące światowy sukces filmy, ale pojawiają się i komentarze negatywne. Wiele osób zastanawia się, czy symbolizująca Disneya Myszka Miki nie chce zmonopolizować rynku. Studia, które wchodzą w jej skład, przynoszą gigantyczne zyski. Teraz dochód i wpływy korporacji jeszcze się powiększą. Najważniejsze jednak, by do kin trafiały dopracowa, udane produkcje, w tym te z kategorią R. Czy tak się stanie? Zobaczymy...

ICh

fot. materiały prasowe

źródło: filmweb.pl

Słowa kluczowe: Disney, studio filmowe, transakcja, Fox, udziały, Marvel
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pitbull. Ostatni pies
Zobacz making of filmu "Pitbull. Ostatni pies" [WIDEO]

Najbardziej gangsterski ze wszystkich części - mówią aktorzy.

Czarna pantera
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Nowy film Marvela, oscarowi kandydaci, czarno-biały Gierszał, azjatycki horror i komedie.

Jaskiniowiec
"Jaskiniowiec": Zobacz premierowe fragmenty z polskim dubbingiem [WIDEO]

Za polskie dialogi odpowiada Bartosz Wierzbięta, twórca kultowych tekstów ze "Shreka".

Polecamy
12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!

"Chrzest" – mocne kino Marcina Wrony (wideo)
"Chrzest" – mocne kino Marcina Wrony (wideo)

"To historia dwóch chłopaków, których połączyła przeszłość kryminalna, z której jeden z nich próbuje się wyzwolić, natomiast drugi pozostaje w tym środowisku".

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Pitbull. Ostatni pies
Zobacz making of filmu "Pitbull. Ostatni pies" [WIDEO]

Najbardziej gangsterski ze wszystkich części - mówią aktorzy.

Czarna pantera
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Nowy film Marvela, oscarowi kandydaci, czarno-biały Gierszał, azjatycki horror i komedie.