Dzieje się - Kino

"Deer Boy" Katarzyny Gondek zakwalifikowany do Sundance Film Festival

2017-12-05 14:48:39

Trwający 15 minut „Deer Boy” jest polsko-chorwacko-belgijską koprodukcją. Wiodącymi producentami filmu są Paweł Kosuń i Agnieszka Janowska z Centrala Film. Główne role w filmie zagrali Janusz Chabior, Katarzyna Śnieżka-Sobiszewska, Eryk Maj oraz Mieszko Czachor. Obraz został właśnie zakwalifikowany do jednego z najbardziej prestiżowych konkursów krótkich metraży na świecie - Sundance Film Festival!

Deer BoyFirma Centrala Film została utworzona w 2004 r. Firma koncentruje się na międzynarodowych koprodukcjach. W dorobku firmy znaleźć można m.in. czesko-polsko-słowacką koprodukcję „W cieniu” w reż. D. Ondricka czy czesko-polski „Gottland”. Ponadto od 2014 roku firma pod szyldem Wrocławskiej Fundacji Filmowej zajmuje się dystrybucją filmową.

Koproducentami filmu są belgijski Bekke Films, chorwacka Motion - Filmska Udruga oraz Stern Pictures, Alchemiq Studio, Studio Fandando, Studio PUK oraz The Fridge.

Film  otrzymał wsparcie finansowe z Poznań Film Comission w ramach regionalnego funduszu filmowego oraz z Chorwackiego Centrum Audiowizualnego, stając się tym samym pierwszą polsko-chorwacką koprodukcją.

MIĘDZYNARODOWA KARIERA FILMU

„Deer boy”, wpisując się w strategię firmy Centrala Film, od początku pomyślany był jako międzynarodowa koprodukcja. Już na etapie rozwoju scenariusza historia o pół-dziecku, pół-jeleniu była rozwijana najpierw na Euro Connection w Clermont-Ferrand, a później na Nisi Masa European Short Pitch 2016, gdzie „Deer boy” zdobył nagrodę za najlepszy pitching.

„Deer Boy” to po „Figurze” już drugi film w reż. Katarzyny Gondek, który pokazany zostanie na Sundance Film Festival. W ekipie filmowej znalazło się zresztą więcej twórców, którzy swoje produkcje pokazywali na tym festiwalu. Autorem zdjęć do „Deer Boy-a” jest Maciej Twardowski, a za postprodukcję dźwięku wspólnie z Ivanem Zelic-iem odpowiedzialny jest Marcin Lenarczyk. Obaj znani są z nagrodzonego w ubiegłym roku na Sundance filmu Michała Marczaka – „Wszystkie nieprzespane noce”. Dla drugiej reżyserki filmu Kasi Szczerby to już trzecie Sundance, z kolei montażysta filmu Jarek Piekarski pojawi się w konkursie po raz drugi.

„Deer Boy-a” do tej pory można było zobaczyć m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na  Festival du nouveau cinéma - FNC w Kanadzie.

Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Radiator IP Sales.

POLSKA TWÓRCZOŚĆ NA SUNDANCE

Biorąc pod uwagę trzy ostatnie lata - na początku tego roku o nagrodę w Utah walczyły między innymi „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, „Skwar” Agaty Trzebuchowskiej i Mateusza Pacewicza. Rok wcześniej, w 2015, „Obiekt” Pauliny Skibińskiej otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Filmów Krótkometrażowych. W ubiegłym roku natomiast otrzymaliśmy dwie nagrody. Pierwsza z nich, za reżyserię w konkursie World Cinema Documentary, trafiła do Michała Marczaka za „Wszystkie nieprzespane noce”. Nagrodę specjalną, World Cinema Dramatic Special Jury Award for Unique Vision and Design, otrzymały „Córki dancingu” wyreżyserowane przez Agnieszkę Smoczyńską. W 2016 pośród nominowanych filmów znalazły się również „Niewinne” Anne Fontaine w koprodukcji polsko-francuskiej.

ip

Deer Boy Teaser from Centrala Distribution Sp. z o.o. on Vimeo.

Słowa kluczowe: festiwal, polski film, 2017, krótki metraż
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Skazani na Shawshank
Pozytywne filmy z przesłaniem

Zobacz zestawienie filmów, po których poczujesz się lepiej.

Huragan 2018
Nadciąga "Huragan"! Zobacz prawdziwą jazdę bez trzymanki [WIDEO]

Polski zwiastun filmu zapowiada skok na 600 milionów dolarów, wyścig z czasem i spektakularne efekty specjalne.

Nieznajomi: Ofiarowanie
Nadchodzi Maraton Grozy w kinach Helios

Już 9 marca zobaczymy cztery przerażające horrory.

Polecamy
To film o miłości, która boli [ZBLIŻENIA - ZWIASTUN]
To film o miłości, która boli [ZBLIŻENIA - ZWIASTUN]

Magdalena Piekorz postanowiła wywrócić na drugą stronę sytuację przedstawioną w nagrodzonych Złotymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni „Pręgach”.

Główny bohater Family Guy nie żyje!
Główny bohater Family Guy nie żyje!

Szok dla wszystkich miłośników kreskówek! Pupil rodziny Griffinów, Brian, zginął pod kołami samochodu!

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Huragan 2018
Nadciąga "Huragan"! Zobacz prawdziwą jazdę bez trzymanki [WIDEO]

Polski zwiastun filmu zapowiada skok na 600 milionów dolarów, wyścig z czasem i spektakularne efekty specjalne.

Skazani na Shawshank
Pozytywne filmy z przesłaniem

Zobacz zestawienie filmów, po których poczujesz się lepiej.