Recenzje - Kino

Deadpool - komiksowy zawrót głowy [RECENZJA]

2016-02-15 11:41:01

Najpierw krótki klip na próbę i świetny odbiór przez fanów. Następnie wiadomość o pełnym, solowym filmie i ogłoszenie kategorii wiekowej R. A potem rewelacyjna kampania promocyjna, upragniona premiera i doskonały wynik w amerykańskim Box Office. Jaki jest ten filmowy "Deadpool"? Prosta odpowiedź - doskonały!

Ten film jest jak jego główny bohater - zwariowany i inny niż wszystkie superbohaterskie twory, które znaliśmy wcześniej. Deadpool ma gdzieś X-Manów, poprawność czy utarte schematy. Robi wszystko po swojemu i robi to bardzo dobrze, jednocześnie nie będąc parodią czegokolwiek.
 
Jest krwawy, ale nie za bardzo, jest wulgarny, ale nie za bardzo, robi sobie jaja z popkultury, ale nikogo nie obraża. To przede wszystkim niezwykle zabawny film, który przykuwa uwagę od pierwszych sekund, kiedy to oglądamy niesamowicie przedstawione napisy początkowe.  W tej chwili wiemy także, że autoironia to jedna z podstawowych cech "Deadpoola".  
 
Żartuje się tu z budżetu filmu ("marne" 58 milionów dolarów) czy obsady, a wszystko to okraszone jest okazyjnym łamaniem tzw. czwartej ściany. Bohater czasem zwraca się bezpośrednio do widzów i komentuje aktualne wydarzenia wprost do kamery. Z resztą, całość narracji jest bardzo pomysłowo zaprezentowana. Obserwujemy teraźniejsze poczynania Deadpoola, a geneza postaci oraz wszelkie motywacje przybierają formę retrospekcji.

Taki podział wydaje się być dobrym wyjściem z sytuacji. To, czego Wade Wilson doświadczył, zanim stał się Deadpoolem nazbyt gryzłoby się z wybitnie humorystyczną akcją w teraźniejszości. A przeszedł on istne piekło, co też nieźle kontrastuje z zazwyczaj bezbolesną przemianą zwykłego człowieka w superbohatera. Deadpool żadnym superbohaterem być nie chce i robi wszystko by go tak nie szufladkować.

A jeśli już o postaciach mowa - Ryan Reynolds w tytułowej roli jest po prostu genialny. To typowy przypadek, w którym przeciętny aktor nagle trafia na rolę, która stanowić będzie punkt zwrotny w jego karierze. Przed "Deadpoolem" był tylko ładnym chłopcem, który grał w typowych średniakach. Po "Deadpoolu" jest facetem, którego będziemy uwielbiać i szanować.

Jak wypadła reszta obsady? Nie ma się do czego przyczepić! Ed Skrein jako główny antagonista (Francis/Ajax) jest zaskakująco ciekawy i wiarygodny. Idealnie pasuje do filmu, w którym akcja nie odbywa się na wielką skalę, nie trzeba ratować świata, ani nic z tych rzeczy. Ma własne, zrozumiałe motywacje, a sceny w których się pojawia jeszcze bardziej zyskują na jakości.

Morena Baccarin (dziewczyna głównego bohatera), T.J. Miller (przyjaciel), Gina Carano (pomocnica Ajaxa), Brianna Hildebrand (Negasonic Teenage Warhead - łał, ale ksywka!) oraz Stefan Kapicic (Colossus) wykonali kawał dobrej roboty. Każdy miał swoje pięć minut i fajnie byłoby ich jeszcze zobaczyć w ewentualnej kontynuacji.
 
"Deadpool" sprawdza się na wszystkich frontach. Jako historia szalonego bohatera z niewyparzonym językiem, jako opowieść o zemście, jako komedia i jako dramat. To jedyna w swoim rodzaju, perfekcyjna adaptacja komiksu, która powinna stać się wzorem dla filmowców, bojących się realizacji kina superbohaterskiego dla widzów 17+. Jakby to powiedział sam Deadpool - Wstawaj sprzed tego kompa i biegiem do kina!



Michał Derkacz


Deadpool, reż. Tim Miller, prod. Kanada/USA, czas trwania 108 min, dystr. Imperial - Cinepix

Słowa kluczowe: deadpool recenzja, deadpool film 2016, deadpool oceny, deadpool opinie, Ryan Reynolds

Deadpool kadry z filmu (7)

Deadpool
Ryan Reynolds i Morena Baccarin
Gina Carano
Deadpool
Deadpool
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?

Aquaman i Zaginione KrÃłlestwo
Aquaman i Zaginione Królestwo - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płycie Blu-ray?

Polecamy
Człowiek z Toronto
Człowiek z Toronto - recenzja

Kevin Hart i Woody Harrelson w komedii na Netflix. Czy to dobry film?

Kurier francuski film
Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun - recenzja

Wes Anderson zebrał niesamowitą obsadę, ale czy zrobił dobry film?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?