Recenzje - Kino

Cicha noc - recenzja

2017-11-27 10:49:32

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni obraz "Cicha noc" zdobył statuetkę Złotych Lwów w kategorii "Najlepszy film". Pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego przekonał do siebie krytyków. Czy równie entuzjastycznie na "Cichą noc" zareaguje publiczność? Przeczytaj recenzję!

Akcja filmu rozgrywa podczas najbardziej wyjątkowego dnia w roku. Tłem wydarzeń jest Wigilia Bożego Narodzenia. Do domu rodzinnego niespodziewanie powraca najstarszy syn, który na co dzień pracuje w Holandii. Nasz protagonista, Adam (Dawid Ogrodnik) spodziewa się córeczki i ma pewne plany biznesowe, o których na początku wiemy niewiele. Jego powrót do rodzinnego domu na prowincji będzie miał dość poważne konsekwencje.

Osoby, które pojawiają się w filmie Domalewskiego wydają się znajome widzom. Podobne osoby prawdopodobnie znamy bardzo dobrze z własnego życia. Babcia, ciocia Basia czy wujek Jurek to postacie, które pojawiają się w wielu polskich rodzinach. Interakcja między bohaterami filmu wydaje się tak naturalna, iż mamy wrażenie, że obserwujemy prawdziwych ludzi. Dialogi są znakomicie napisane i momentami bardzo dowcipne. Brawa należą się tutaj Domalewskiemu za niesamowity, niemal dokumentalny zmysł obserwacji.

Reżyser zgromadził znakomitą obsadę aktorską. Między członkami filmowej rodziny czuć prawdziwą chemię. Znakomity jest Ogrodnik, który został tegorocznym laureatem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii "Najlepsza pierwszoplanowa rola męska". Wielkie wrażenie robi sposób, w jaki aktor prowadzi swoją karierę filmową. To kolejny udany projekt, w którym uczestniczy. Bardzo przekonująco wypadła Agnieszka Suchora w roli zapracowanej matki, która przez wiele lat wychowywała dzieci bez męża, który pracował za granicą. Świetny jest też Adam Cywka jako wujek Jurek, który wszystkie sytuacje puentuje w charakterystyczny dla siebie sposób.

Pozornie może się wydawać, że film Domalewskiego to bardziej naturalistyczna i osadzona w polskiej rzeczywistości odpowiedź na cukierkowate, TVN-owskie "Listy do M.". Okazuje się jednak, że tematyka świąteczna to jedyne, co łączy obie produkcje. "Cicha noc" to film o ludziach z krwi i kości. Znakomicie pokazuje relacje między członkami rodziny i stawia wiele ważnych pytań. Film Domalewskiego to kolejny dobry polski film, który mogliśmy zobaczyć w tym roku.

Kacper Jasztal


Cicha noc, reż. Piotr Domalewski, prod. Polska, czas trwania 97 min., dystr. Forum Film Poland, polska premiera 24 listopada 2017

Film zobaczyłem w ramach pokazu specjalnego w OH Kinie Wrocław.

Słowa kluczowe: ocena, film, opinia, Piotr Domalewski, dramat, Wigilia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kobiety mafii
Kobiety mafii - recenzja

Czy nowy film Patryka Vegi jest lepszy od poprzednich? Przeczytaj recenzję!

Altered Carbon - recenzja serialu

Przeczytaj recenzję futurystycznego serialu Netflixa!

Tarapaty
Tarapaty - recenzja DVD

Czy wydanie DVD filmu "Tarapaty" spełni oczekiwania dzieci i dorosłych?

Polecamy
Trzeba robić melanż i się nie przyzwyczajać
Trzeba robić melanż i się nie przyzwyczajać

Przerażająca wizja gimnazjalistek, gotowych oddać swoje ciało za opaskę na włosy i pozbawionych wszelkich hamulców moralnych wstrząśnie zapewne każdym

Oskarżam cię, estrogen
Oskarżam cię, estrogen

„Lejdis” Tomasza Koneckiego to obraz przeznaczony dla tzw. wyzwolonych kobiet, zakochanych par na walentynki i badaczy zajmujących się zjawiskiem zwanym product placement.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kobiety mafii
Kobiety mafii - recenzja

Czy nowy film Patryka Vegi jest lepszy od poprzednich? Przeczytaj recenzję!

Tarapaty
Tarapaty - recenzja DVD

Czy wydanie DVD filmu "Tarapaty" spełni oczekiwania dzieci i dorosłych?