Dzieje się - Kino

Chucky, Annabelle i "The Boy", czyli najbardziej przerażające lalki kina

2016-01-29 11:44:23

Moda na straszne lalki w kinie zaczęła się dosyć dawno. To jednak nie słynna laleczka Chucky była prekursorem zła wcielonego w zabawki. Początków należałoby się doszukiwać już w takich dziełach, jak brytyjska  „Diabelska lalka” z 1964 roku w reżyserii Sidney’a J. Furie i Lindsay Shonteff.

W obrazie tym niegodziwy hipnotyzer-brzuchomówca Vorelli wykorzystuje swoją marionetkę o imieniu Hugo do okrutnych morderstw. Zarys historii z pewnością posłużył za inspirację dla samego Richarda Attenborougha, który w 1978 roku wyreżyserował „Magię”. W roli głównej wystąpił Anthony Hopkins. Aktor wcielił się w postać początkującego magika-brzuchomówcy, który na skutek znikomych sukcesów na początku kariery, postanawia włączyć do swojego show lalkę o imieniu Fats. Wkrótce dochodzi do pierwszego morderstwa, a głównym podejrzanym jest…. nowa marionetka szalonego magika.
 
Prawdziwym przełomem dla kina grozy w kategorii śmiercionośnych lalek były lata osiemdziesiąte. Tobe Hooper, rozsławiony przez kultową „Teksańską masakrę piłą mechaniczną” (1974), nakręcił w 1982 roku film „Duch” (oryg. „Poltergeist”). Rodzina Freelingów, po wprowadzeniu się do nowego domu, odkrywa, że w ich nowej posiadłości zaczyna straszyć. Jednym z wcieleń paranormalnych mocy jest zły klaun, który z pewnością spędził sen z powiek niejednemu dziecku i dorosłemu, którzy obejrzeli „Ducha”. Rok 1988 to wreszcie słynna i kultowa postać laleczki Chucky. To jedna z najbardziej płodnych serii w gatunku horrów.

Chucky doczekał się aż siedmiu filmów pełnometrażowych („Laleczka Chucky” – 1988; „Powrót Laleczki Chucky” – 1990; „Laleczka Chucky 3” - 1991; „Narzeczona laleczki Chucky” - 1998; „Laleczka Chucky: Następne pokolenie” – 2004; „Klątwa laleczki Chucky” – 2013; „Chucky 7” -2014). Powstała jednak seria horrorów, która może nie była aż tak popularna, ale suma składających się na nią filmów dobiła do dziecięciu. Mowa tutaj o „Puppet Master” z 1989 roku, znanym polskiej publiczności epoki VHS jako „Władca lalek”. W filmie tym nie jedna, a całe zastępy lalek zostają ożywione przez staroegipskie moce, stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla każdego, kto chce poznać ich tajemnicę.
 
Twórcy XXI wieku kontynuowali dorobek poprzedników. W 2002 roku powstał amerykański film „May” a w 2004 w Korei Południowej nakręcono „Lalkarza”. To jednak przerażająca marionetka na charakterystycznym trójkołowym rowerku z obrazu „Piła” znalazła swoje mocne miejsce w popkulturze. Kultowy cytat „I want to play a game” zna każdy szanujący się fan horrorów. Podobnie jak „Laleczka Chucky”, „Piła” doczekała się siedmiu części, ale twórcy planują już kolejną odsłonę przebojowego horroru.

W 2007 roku reżyser pierwszej części postanowił wrócić do korzeni i ożywić marionetkę brzuchomówcy w „Martwej ciszy”. Jednak to nie ten film a jego kolejne dzieło stało się prawdziwym kamieniem milowym w historii gatunku. Mowa oczywiście o „Obecności” i przerażającej lalce o twarzy dziewczynki – Annabelle. W 2014 roku zabawka doczekała się własnego filmu - „Annabelle”.



Polscy widzowie mają okazję powrotu w objęcia przerażającej lalki rodem z najlepszych horrów za sprawą filmu „The Boy”. Stacey Menear wspomina początki pracy nad scenariuszem tej produkcji. - Zawsze fascynowały mnie mroczne lalki, zacząłem się więc bliżej temu tematowi przyglądać. Odkryłem, że historie te mają swoje zakorzenienie w prawdziwym życiu. Nie brakuje opowieści o nawiedzonych lalkach czy takich, które nagle ożyły. To był dla mnie punkt wyjścia - chciałem jednak stworzyć inną opowieść, nieprzewidywalną i straszną. Świetną do oglądania - mówi Menear.

Bez wątpienia najważniejszym elementem „The Boy” była filmowa lalka - Brahms
. - Musieliśmy znaleźć lalkę idealną - mówi Tom Rosenberg, prezes i dyrektor generalny studia Lakeshore Entertainment. - Musiała być jak żywa, odpowiedniej wielkości, przede wszystkim zaś… przerażająca, ale też magnetyzująca. Było to spore wyzwanie, ale dopięliśmy swego - komentuje.

W stworzeniu lalki Brahmsa pomógł filmowcom Todd Masters, jeden z najbardziej uznanych mistrzów charakteryzacji w Hollywood. Starannie przygotował teksturę skóry, włosy, kolor oczu, nawet wyraz twarzy - twórcy chcieli, żeby była to wyidealizowana nieco wersja żywego Brahmsa. - Brahms odgrywa w filmie kluczową rolę - mówi artysta, laureat wielu nagród, w tym Emmy. - Pozostali aktorzy wybrani zostali ze względu na konkretne cechy. Tak samo podeszliśmy i do tego bohatera. Postawiliśmy na wygląd, który sprawia, że w niektórych scenach porcelanowy Brahms wygląda jak żywe dziecko. Kiedy indziej jest znowu zwykłą lalką - dodaje.

"The Boy" już w kinach!

MD/ip

Słowa kluczowe: laleczka Chucky, lalki z horrorów, najlepsze horrory, upiorne lalki

The Boy - zdjęcia z filmu (10)

The Boy - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
The Boy - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
The Boy - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
The Boy - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
The Boy - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Polecamy
Agi Bagi na Netflix
Serial animowany dla dzieci "Agi Bagi" debiutuje na Netflix

Oryginalna produkcja Badi Badi zawiera w sobie aspekty edukacyjne - ekologiczne i relacji międzyludzkich.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!