Recenzje - Kino

Belfer 2 - recenzja serialu

2017-12-12 12:23:58

"Belfer 2" to serial, na który czekało wielu fanów polskich historii na małym ekranie. Drugi sezon serii stworzonej przez Canal+ dobiegł końca i wiemy już, czy udało się podtrzymać poziom całej produkcji. Przeczytaj recenzję!

Zobacz recenzję drugiego sezonu

"Belfer" to serial z Maciejem Stuhrem w roli głównej, który odniósł duży sukces rok temu jako klasyczny kryminał. Pobił on wiele rekordów oglądalności na stacji Canal+, a także zdobył dużo nagród. Dodatkowo, sama produkcja wypromowała młodych i utalentowanych aktorów, o których mało osób wcześniej słyszało.

Seria opowiada historię tytułowego "Belfra", którym jest Paweł Zawadzki – nauczyciel języka polskiego. Pojawia się on w miejscowości Dobrowice, w której doszło do morderstwa młodej dziewczyny z liceum. Zamierza on rozwiązać zagadkę, ale działa poza prawem, więc wpada w duże kłopoty i po zakończeniu sprawy trafia do renomowanej prywatnej szkoły średniej we Wrocławiu i tu zaczyna się fabuła drugiego sezonu.

Tym razem Paweł Zawadzki musiał zmierzyć się ze sprawą zniknięcia kilku uczniów, po której doszło do okropnej tragedii w szkole. Na początku placówka wydaje się całkowicie normalna i główny bohater chce się wycofać, jednak CBŚ zmusza go do dalszego badania tej sprawy. W końcu wychodzi na jaw, że w placówce dzieje się coś niedobrego.

Tak jak w pierwszym sezonie, druga część serialu zachowuje wątki kryminalne, co wychodzi bardzo dobrze, ponieważ twórcy zadbali o wiele cech tego gatunku. Dlatego właśnie każdy odcinek wciąga w swój klimat, nie pozwalając się oderwać od głównego wątku. Pojawia się wiele mylnych tropów i zagadek, które widz sam chciałby rozwiązać. Z tego właśnie powodu można stwierdzić, że serial prowadzi fabułę bardzo dobrze. Czasami jednak pojawiają się nielogiczne elementy, które mogą trochę zepsuć wrażenie na ten temat. Uwidaczniają się one zwłaszcza w ostatnim odcinku, gdzie następuję rozwiązanie całej zagadki. W tej sytuacji seria zaskakuje po raz kolejny, pozostawiając widzowi pole do wykazania się. Z drugiej strony jednak wiele wątków nie zostało zamkniętych, co pozostawia niedosyt. Drugi sezon "Belfra" potrzebował jeszcze tego jednego odcinka na wyjaśnienie wszystkiego.

Mimo wad, nie można stwierdzić, że jest to zły serial, ponieważ realizacyjnie został on wykonany na naprawdę wysokim poziomie. Odpowiednie ruchy kamery i wiele kadrów z lotu ptaka nadały tej serii klimat, a w drugim sezonie upiększyły to dodatkowo krajobrazy pięknego Wrocławia, którego niestety nie wykorzystano w maksimum, ponieważ w dialogach zabrakło jego niektórych aspektów.

Na pochwałę po raz kolejny zasługują młodzi aktorzy, którzy pojawili się w serialu. Tym razem w nowe role wcieliły się: Michalina Łabacz i Zofia Wichłacz. Zagrały one bardzo interesujące, a jednocześnie tajemnicze postacie, które aż do samego końca potrafiły nas zmylić. Genialne w drugim sezonie okazały się także powroty bohaterów, które w pierwszej części serialu wywoływały mieszane uczucia. Paulina Szostak jako Ewelina pokazała, że potrafi wziąć na siebie ciężką role.

"Belfer 2" wywołał podobne uczucia, jakich mogliśmy doświadczyć po zakończeniu pierwszego sezonu. Wiele osób oglądało go w całości z zaciekawieniem, aby na końcu trochę się rozczarować, ale to nie oznacza, że jest to zły serial. Ma on bardzo dużo pozytywów, a w końcu liczy się całokształt, a nie tylko jeden odcinek. Dlatego właśnie, biorąc pod uwagę polskie warunki, warto kontynuować oglądanie "Belfra" w drugim sezonie, ponieważ jest to pozycja w naszym kraju obowiązkowa.

Piotr Wójcik

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Canal+, 2017, drugi sezon, ocena, opinia, przemyślenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Prawda czy wyzwanie - recenzja

Podejmiesz wyzwanie? Najpierw przeczytaj recenzję!

Zobacz recenzję serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku"!
Kruk. Szepty słychać po zmroku - recenzja serialu

Oceniamy nowy, polski serial kryminalny.

Pandy Imax 3d
Pandy 3D - recenzja

Oceniamy dokumentalną historię małych pand z Chin.

Polecamy
Kiedy brat i siostra mają romans... (Bez wstydu)
Kiedy brat i siostra mają romans... (Bez wstydu)

Filip Marczewski przełamuje tabu. Jak mu się to udaje?

Szkoda Nicole Kidman
Szkoda Nicole Kidman

Baz Luhrmann swoją twórczością podzielił filmowy światek. Jedni uważają, że to twórca kiczowatych masówek. Inni, że jest on obok Tima Burtona jednym z wizjonerów kina, mistrzów w swoim fachu. „Australią" raczej skłania do przychylenia się ku pierwszej opinii.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Prawda czy wyzwanie - recenzja

Podejmiesz wyzwanie? Najpierw przeczytaj recenzję!

Zobacz recenzję serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku"!
Kruk. Szepty słychać po zmroku - recenzja serialu

Oceniamy nowy, polski serial kryminalny.