Dzieje się - Kino

Azjatyckie filmy VR na 14. festiwalu Pięciu Smaków

2020-10-28 11:59:36

14. Azjatycki Festiwal Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w formie online w dniach 25 listopada - 6 grudnia 2020. Jedną z ciekawszych atrakcji w programie jest sekcja Azjatycki VR, gdzie zobaczymy zaskakujące oblicza nowych technologii. Prezentujemy interaktywne filmy VR, na które warto będzie zwrócić uwagę!

Geimu, reż. Dorian Goto StoneAzjatycki VR - tych filmów warto doświadczyć

Jeszcze kilka lat temu filmy w wirtualnej rzeczywistości uznawane były za gadżet, ciekawostkę dla fascynatów gier komputerowych i cyfrowych nowinek. Dziś wiemy już, że VR to niezwykle twórcze narzędzie, pozwalające na rozwijanie nowych sposobów opowiadania, angażujących widza w niezwykle kreatywny sposób, dostarczające rozrywki, ale też stwarzające przestrzeń do głębokiego namysłu i niezwykłych emocjonalnych wrażeń. Doświadczenia VR trafiły na największe festiwale filmowe i do najważniejszych instytucji sztuki współczesnej.

Azja to centrum nowych technologii - także jeśli chodzi o kino. Tu rozwijają się jedne z największych firm odpowiedzialnych za rozwój i promocję technologii VR, co sprawia, że za to medium chwytają się nie tylko twórcy komercyjnych przebojów, ale też uznani autorzy kina, artyści wizualni i ambitni kreatorzy działający na styku różnych dziedzin.

Ostatnie lata to prawdziwa erupcja form i sposobów prowadzenia narracji - sekcja Azjatycki VR stawia sobie za cel pokazanie choć wycinka tej ogromnej różnorodności. Znajdą się tu zatem doświadczenia zrealizowane w konwencji gier wideo, nawiązujące do popkultury, takie jak rozgrywający się w świecie samurajskiego fantasy japoński "Geimu" czy bawiący się z popkulturowymi symbolami "Twoja duchowa świątynia jest do bani".

W sekcji jest także bardzo ambitne, wymagające formy paradokumentalne, pozwalające widzom poznawać doświadczenia różnych bohaterów w sposób imersyjny, zupełnie odmienny od wszelkich innych form fabularnych. To między innymi wiercące w brzuchu, nagrodzone na MFF w Wenecji "Bezkrwawo", poruszające temat przemocy wobec kobiet czy dziennik doświadczeń pracującego w Korei migranta z Mjanmy przeniesiony na ekran w "Owocach deszczu". W podróż przez kilka dekad historii Dżakarty zapraszają "Przebudowy", niezwykle klimatyczna animacja z precyzyjną reżyserią dźwięku, odbijającego społeczne i polityczne zmiany tkanki miasta.

W sekcji znajdą się także filmy gatunkowe, pokazujące, jak klasyczne formy filmowe przenoszą się do nowego medium, bardzo kreatywnie wykorzystując jego możliwości. "Dziewczynka w czerwieni" zabierze nas w świat Tajwańskiej grozy, a "Czarna torba", błyskotliwy kryminał noir, pokaże, jak znany motyw wędrującego przez kolejne chciwe dłonie pakunku wykorzystać w zaskakująco kreatywny, ekspresyjny sposób.
Wyjątkowym projektem jest również doświadczenie "Sim ślepiec" inspirowane tradycyjną koreańską operą pansori.

W historii o niewidomym mistrzu miecza poznajemy rzeczywistość tak jak on - doświadczając nie tyle obrazów, co fal dźwiękowych, odbijających się od napotkanych po drodze przedmiotów. Hipnotyczna, niezwykła fabuła na styku sztuki współczesnej, klasycznej formy muzycznej i filmu kostiumowego to punkt programu, którego nie można pominąć!

Kuratorem sekcji jest Stanisław Liguziński, krytyk, selekcjoner festiwalowy, wideoeseista, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, absolwent kierunku Master of Film w Nederlandse Filmacademie oraz filmoznawstwa i porównawczych studiów cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako badacz zajmuje się audiowizualnymi formami myślenia, wideograficznymi studiami filmowymi i esejem wideo.

Jak oglądać?

By zagłębić się w domu w świat wirtualnej rzeczywistości nie potrzebujecie specjalistycznego sprzętu! Doświadczenia prezentowane w sekcji Azjatycki VR to filmy zrealizowane w technologii 360 stopni. Można je oglądać na ekranie komputera, zmieniając perspektywę przy pomocy strzałek na ekranie. Lepszym sposobem jest odtwarzanie filmów na trzymanym w rękach telefonie lub tablecie, z którym możemy odwracać się w dowolnym kierunku i eksplorować nową rzeczywistość, podążając ciałem za filmowa historią. Jednak na doznanie pełnego spektrum doświadczenia pozwalają proste gogle VR, w które wkłada się telefon z odtwarzanym filmem. Gogle będzie można zamówić na stronie Pięciu Smaków od 6 listopada.

Doświaczenia vr będzie można odtwarzać i uruchamiać po prostu w przeglądarce internetowej Chrome, na naszej stronie internetowej.

Wszystkie doświadczenia VR, podobnie jak inne filmy festiwalu online, dostępne będą dla posiadaczy karnetów. Sprzedaż pojedynczych dostępów rozpocznie się już pojutrze, 29 listopada, o godz. 16:00.

Uwaga: filmy sekcji VR prezentowane są wyłącznie z angielskimi napisami.  
 
Program sekcji Azjatycki VR na 14. Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków
•    Bezkrwawo / Bloodless, reż. Gina Kim, Korea Południowa, 12’
•    Czarna torba / Black Bag, reż. Qing Shao, Chiny, 12'
•    Dziewczynka w czerwieni / The Tag Along VR, reż. Cheng Pu-yuan, Tajwan, 8’
•    Geimu, reż. Dorian Goto Stone, Japonia, 23’
•    Owoce deszczu / Rain Fruits, reż. Youngyoon Song, Sngmoo Lee, Sergio Bromberg, Hyejin Jeon, Jinhyung Kim, Hwaeun Kim, Korea Południowa, 14'
•    Przebudowy / Penggantian / Replacements, reż. Jonathan Hagard, Indonezja, Japonia, Niemcy, 12’
•    Sim Ślepiec / SIM: The Blind, reż. Cooper Sanghyun Yoo, Korea Południowa, 6'
•    Twoja duchowa świątynia jest do bani / Your Spiritual Temple Sucks, reż. John Hsu, Tajwan, 10’
 
Partnerem sekcji Azjatycki VR jest NOIZZ.

Ogłoszenie programu festiwalu

Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony już 28 października o godz. 16:00 podczas prezentacji online, dostępnej pod adresem:
piecsmakow.pl/wdomu

Sprzedaż pojedynczych dostępów do projekcji online na platformie vod rozpocznie się 29 października o godz. 16:00 na stronie piecsmakow.pl.

Zobaczcie też:

Superbohater z Indonezji i inne przeboje na 14. festiwalu Pięciu Smaków
 
MD/ip

fot. screen youtube.com

 
 





Słowa kluczowe: filmy vr, filmy na telefon, filmy na google vr, horrory vr, interaktywne filmy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Transformers One
"Transformers One" - zwiastun filmu animowanego z gwiazdami w obsadzie głosowej [WIDEO]

Chris Hemsworth, Brian Tyree Henry i Scarlett Johansson w animowanej komedii akcji!

Polecamy
Uroczysta premiera "Pana T." w Warszawie [FOTO]

Zobaczcie jak prezentowały się gwiazdy na premierze najnowszego filmu Marcina Krzyształowicza.

Pan T.
Camerimage 2019: "Pan T." najlepszym polskim filmem [WIDEO]

Jury nagrodziło film Marcina Krzyształowicza ze zdjęciami Adama Bajerskiego.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!