Recenzje - Kino

Wpuszczeni w kanał (W ciemności - recenzja)

2012-01-12 08:07:45

Na bazie wspomnień Krystyny Chiger, dziewczynki w zielonym sweterku, powstał film poruszający i bez upiększaczy. „W ciemności” zabiło mocnym światłem w polskiej kinematografii.

Gdy w 1943 roku likwidowano getto w Lwowie, jedenastu Żydów dostało się do kanałów i spędziło w nich następne 14 miesięcy, ukrywając się przed nazistami i kooperującymi z nimi Ukraińcami i Polakami. Zaprowadził ich tam Leopold Socha (Robert Więckiewicz), inspektor kanałów, znający je lepiej, niż własną żonę. W zamian za 500 papierów dziennie przynosił im jedzenie i opiekował się nimi, choć była to opieka raczej oschła. Do czasu.

W polskim kandydacie do Oscara obserwujemy ludzi żyjących jak szczury, tylko w odróżnieniu od nich wyposażonych w wieczne latarki (ani jednej sceny szwankowania baterii czy jej wymiany). Żydzi Sochy starają się żyć tak samo, jak na powierzchni przed wejściem hitlerowców do Lwowa – kochać się, uczyć się, bawić się, a nawet rozmnażając się w tych ciężkich warunkach. Tworzą grupę z wyraźnym liderem w postaci Mundka (Benno Fürmann), żydowskiego zawadiaki, który nadawałby się do oddziału Bękartów. W akompaniamencie muzyki kanałów dorastają dzieci, które po „wyzwoleniu” Lwowa przez Sowietów nie chcą z przyzwyczajenia wyjść na zewnątrz. Nikt nie zatraca tu typowych dla siebie odruchów – finansujący całe przedsięwzięcie Chiger próbuje się targować z Sochą o obniżenie dziennego „czynszu”, tak naprawdę handlując przecież życiem swoim i pozostałych.

Przede wszystkim jesteśmy jednak świadkami ewolucji Poldka Sochy (posługującego się bałakiem, gratulacje dla Więckiewicza), który przechodzi ścieżkę od interesownego Polaczka do heroicznego, altruistycznego bohatera żydowskiego. Agnieszka Holland sprawnie prowadzi nas przez kanały jego charakteru i w połączeniu z otaczającymi go ludźmi daje nam obraz spójny i wciągający. Wyrażenie „w ciemności” najlepiej metaforycznie opisuje większość postaci w tym filmie – trafiając do kanałów są oni przywiązani do własnych interesów, dbają o dobra materialne i są zbyt ludzcy na harmonijne życie bez światła dziennego. Dopiero po przezwyciężeniu pokusy zadbania przede wszystkim o siebie, pojawia się relacja, kooperacja, opieka nad innymi. Myślę, że każdy może z tego filmu wyciągnąć coś dla siebie.

Wizualnie „W ciemności” jest jak dla mnie genialne – pięknie wystylizowane, jednocześnie niepokolorowane i wiarygodne. Staranne zdjęcia – twórcy zrobili wszystko, żeby widz mógł poczuć się jak w kanałach, brakowało tylko karteczki z zapachami, jak na filmach 4D – współgrają z aktorską wirtuozerią. Podobno miały miejsce próby zgłoszenia Roberta Więckiewicza do nominacji do Oscara za pierwszoplanową rolę męską, ale okazał się on być zbyt dobry i mieć za duże szanse na ostateczny triumf. Nie wywołuje to we mnie zdziwienia, bo bez zawahania i oszukiwania swojego sumienia mogę stwierdzić, że Robert Więckiewicz jest obecnie najlepszym polskim aktorem. Gra po prostu fenomenalnie i staje się powoli żywą legendą swojego aktorskiego pokolenia. W „W ciemności” miał także znakomitych partnerów, jak chociażby Kingę Preis, Benno Fürmanna i Agnieszkę Grochowską, choć w rzeczywistości trudno jest wskazać  na jakiekolwiek słabe ogniwo w tym solidnym łańcuchu, który oplata ten film i czyni z niego wielką pozycję w polskim kinie (ewentualnie można by było sprawdzić hardość Marcina Bosaka.)

W tym filmie nie ma tak wzruszającej sceny, jak ta ostatnia z „Listy Schindlera”. Nie ma tu jednak także ani słowa po angielsku, ani jakiegokolwiek stereotypowo hollywoodzkiego elementu, bo przecież w kanałach byłoby dla niego za ciasno. Dzięki temu właśnie „W ciemności” jest do bólu prawdziwe, realistyczne, brudne i wybitnie lepsze, niż większość  dotychczas powstałych filmów dotyczących Holocaustu.  Gdzieniegdzie słychać głosy, że jest nawet lepsze, niż „Pianista” czy wspomniana „Lista Schindlera”. Tak kategorycznych wyroków ferować nie będę, jednocześnie mogę z całą stanowczością stwierdzić, że „W ciemności” zasługuje na duże uznanie. Czapki z głów przed panią Holland i jej operatorką Jolantą Dylewską. Ukłony dla Więckiewicza i pozostałej obsady. Wypełniona do ostatniego miejsca sala kinowa nie była zawiedziona, tak samo nie powinna być Akademia – ten film, według mnie, zasługuje na Oscara. I będę rozczarowany, jeśli go nie dostanie.

W ciemności, reż. Agnieszka Holland, prod. Polska, czas trwania 145 min, dystr. Kino Świat, premiera 5 stycznia 2012

Wojciech Busz

(wojciech.busz@dlastudenta.pl)

Recenzja powstała dzięki uprzejmości:

Słowa kluczowe: w ciemności opinie agnieszka holland robert więckiewicz

W ciemności (17)

Oficjalny plakat
Polski plakat teaserowy
W ciemności  - Zdjęcie nr 3
W ciemności  - Zdjęcie nr 4
W ciemności  - Zdjęcie nr 5

Gwiazdy na premierze W ciemności (18)

Bronisław Komorowski, Anna Komorowska
Bogdan Zdrojewski, Andrzej Wajda.
Magdalena Cielecka
Agnieszka Grochowska, Agnieszka Holland, Robert Więckiewicz
Krzysztof Zanussi
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • W CIEMNOSCI [0]
    marek
    2012-06-16 18:55:14
    UWAŻAM TEN FILM ZA BARDZO DOBRY ,, MOŻE Z TYM SEXEM PRZESADZILI ALE TO NIE WAŻNE.......TU CHODZIŁO O PRZEKAZANIE BYĆ MOŻNE MŁODEMU POKOLENIU OBRAZU TEGO JAKIE BYŁO OKRUCIEŃSTWO CZŁOWIEKA W STOSUNKU DO INNYCH LUDZI ZATRACENIU SIE CZŁOWIECZEŃSTWA PROSZĘ NIE KRYTYKOWAĆ WSZYSTKIEGO W TYM FILMIE JEST PORUSZAJĄCY I NAPRAWDĘ BYWAŁEM JUZ NA SEANSACH PO WYJŚCIU KTÓRYCH BYLEM LEKUCHNO WKURZONY Z WYDANEJ KASY .. I NA KONIEC CAŁY ŚWIAT DOCENIŁ WARTOŚĆ OBRAZU POKAZANEGO WIDZOWI TYLKO U NAS I PRZEZ NASZYCH RODAKÓW KRYTYKOWANY JAK ZWYKLE NIE WIEM DLA CZEGO ... A MOZE RASIZM JAKIŚ BRAK TOLERANCJI.....
  • No cóż.. [0]
    Loli
    2012-04-25 10:58:09
    Film przeciętny, na uwagę oprócz genialnego Więckiewicza zasługuje aktor grający Szczepka - Krzysztof Skonieczny.
  • masakra [0]
    kasia
    2012-03-21 15:58:28
    byłam na tym filmie z klasą (jestem w 3 gimnazjum) nauczyciele chyba nie wiedzieli na co nas zabierają,byli zażenowani. niedojrzali chłopacy śmiali się cały czas no krótko mówiąc nie jest to film dla niedojrzałej młodzieży która śmieje się z takich scen erotycznych. jak dla mnie te sceny erotyczne całkowicie nie pasowały do tego filmu ,beznadziejny...
  • jestem obrazona [0]
    s
    2012-02-25 19:54:50
    Film jest fajny , ale czuje sie obrazona po obejrzeniu filmu ,Polacy zostali przedstawieni jako nieczuli i zlodziejowaci jak by to byla nasza wina ,ze wywolalismy wojne ,a przeciez tez nas mordowano ,w filmie pokazano Niemcow w tle a Polakow jako tych gorszych od nich
  • Re: OKROPNOŚĆ ! [0]
    Odpowiedź na: OKROPNOŚĆ !
    Magda
    2012-02-18 10:19:07
    Niestety muszę przyznać Pani rację. Ja wbrałam się na ten film z 15letnim synem,ponieważ chciałam żeby zobaczył jaka naprawdę jest historia i wyszliśmy z kina z niesmakiem! Nie wiem po co tyle erotyzmu w tym filmie,czemu to ma służyć?! Rola Więckiewicza kapitalna!
  • OKROPNOŚĆ ! [1]
    Karola
    2012-01-27 19:52:25
    Parę godzin temu byłam w kinie na tym filmie z kuzynem i mamą. Jednym słowem: okropieństwo. Co jest tematem filmu? Żydzi, II wojna światowa? A mnie się wydaje, że więcej było tam miłości fizycznej niż historycznej treści. Jestem wstrząśnięta. Nominacja do Oskara? Gdybym ja miała decydować to nigdy by jej nie otrzymał! Obrzydliwy... jak dla mnie to bardziej pasuje pod kategorię filmu erotycznego niż historycznego. Żałuję naprawdę pieniędzy i tego, że musiałam na takie sceny patrzeć...
  • W ciemności [0]
    Anix
    2012-01-26 22:32:28
    Niestety kolejny zawód na kolejnym filmie Holand.Dobrze że zatrudniła Więckiewicza, który na swoich barkach"wlecze" cały film do końca.Wiele niepotrzebnych scen erotycznych,sceneria wojenna bardzo estetyczna- do bólu wszystko ma swoje miejsce.Jak na scenerie wojenną wszystko za bardzo poukładane.Nie wnosi nic nowego w historię Polaków iŻydów.Ujęcie tematu też ograne.Za mało jak na Oscara.Może Oscar dla Więckiewicza...
  • Fajny erotyk. [0]
    ten-ona
    2012-01-21 21:50:33
    " w ciemności - Holland" Reżyserka zawarła w filmie dużo, niepotrzebnych scen erotycznych, samozaspokajanie kobiet. Reżyserka chciała pokazać, że ma problem ze swoim mężczyzną/mężczyznami.
  • PORAŻKA ! [0]
    kinoman
    2012-01-19 10:59:58
    Nie każdy film nakręcony przez Żydów o Żydach musi być dobry. "Pianista" był genialny! Niestety, tego przereklamowanego filmu Holland oglądać się nie da. Wolę wrócić do "Kanału" Wajdy...
  • małe rozczarowanie.. [0]
    krystek1
    2012-01-17 10:47:58
    Co do filmu "W ciemności" trochę się rozczarowałem.. Może zbyt sugerowałem się dobrymi opiniami i zapowiedziami. Więckiewicz zagrał świetnie ale to by było na tyle. Nie sądzę żeby dostał Oskara. A co do poniższego komentarza, zgadzam się, że historia Ireny Sendlerowej jest znacznie lepiej ukazana.. Szkoda, że nie jest częściej przypominana, bo o ile pamiętam nie widziałem jej w TV..? Mam rację?
  • Filmy o trudnej tematyce [0]
    selena
    2012-01-13 09:22:21
    Doskonała rola Więckiewicza, zasługująca na ogromne brawa. Warto wybrać się do kina, to będą dobrze wydane pieniądze. Co do tej tematyki, to przypomniał mi się film "Dzieci Ireny Sendlerowej". Świetna, autentyczna historia kobiety, która pomagała żydowskim dzieciom w wydostaniu się z getta warszawskiego. Takie filmy zdecydowanie można oglądać.
Zobacz także
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?

Aquaman i Zaginione KrÃłlestwo
Aquaman i Zaginione Królestwo - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płycie Blu-ray?

Polecamy
Krzyk 2022
Krzyk - recenzja

Czy twórcom udało się połączyć strach i dobrą zabawę?

Gokarty - film Netflix
Gokarty - recenzja

Oceniamy nowy film familijny z platformy Netflix.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?